جدال اهواز با سیل؛ ۲۳۰ روستای خوزستان تخلیه شده‌اند
اهواز شبانه‌روز گذشته را در هراس سیل گذراند. با این‌حال بخش عمده شهر از خطر آبگرفتگی مصون مانده است. در حال حاضر تنها یک منطقه اهواز دچار آبگرفتگی است. اما ۲۳۰روستا در خوزستان بر اثر سیلاب تخلیه شده‌اند.

بعد از ظهر روز گذشته (چهارشنبه ۲۱ فروردین) با شکسته‌شدن آب‌بند کانال سلمان، آب کرخه به سوی اهواز منحرف شد و این کلان‌شهردر معرض خطر آبگرفتگی قرار گرفت. اما به‌نظر می‌رسد تلاش مردم و مقام‌های شهرداری برای نجات اهواز در ساعات گذشته، مانع از ورود سیلاب به بخش‌های عمده شهر شده است.

علیرضا عالی‌پور، ‌معاون خدمات شهری شهرداری اهواز پیش‌از ظهر روز پنجشنبه ۲۲ فروردین (۱۱ آوریل) به خبرگزاری "ایسنا" گفت که در حال حاضر تنها منطقه "عین ۲" اهواز دچار آبگرفتگی است.

عالی‌پور اضافه کرد: «در این مدت با پیش‌بینی خوب سازمان آب و برق، دبی رودخانه کارون از قبل قابل پیش‌بینی بود و مطابق آن، ارتفاع سیل‌بندها را افزایش دادیم و به سطح ایمنی قابل قبولی رسیدیم به گونه‌ای که همیشه اختلاف سطح تراز سیل‌بندها با رودخانه یک متر تا ۵۰ سانتی متر بود.»

جمال عالمی فرماندار اهواز نیز گفته "خطری اهواز را تهدید نمی‌کند و تنها مشکلی که در اهواز ایجاد شده ناشی از سرریز آب از سمت الهایی و حمیدیه به اهواز است که در حال مدیریت است و جای نگرانی نیست".

به گفته جمال عالمی، اهواز از بابت کارون مورد تهدید نیست. علیرغم اینکه دبی رودخانه کارون به سطح بالایی رسید اما سیل‌بندها استحکام کافی داشتند.

تخلیه ۲۳۰ روستا در خوزستان

با این‌حال سیلاب در خوزستان موجب تخلیه صدها روستا شده است. به گفته علی خدادادی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان در دو هفته گذشته دست‌کم ۲۳۰ روستا تخلیه شده‌اند.

خدادادی به "ایسنا" گفت، از چهارم فروردین ماه تاکنون شهرستان‌های بهبهان، لالی، گتوند، ایذه، شوشتر، باغ‌ملک، هفت‌کل، آبادان، شادگان، هویزه، رامهرمز، اندیمشک، اندیکا، باوی، مسجدسلیمان، دزفول، شوش، اهواز، دشت آزادگان، کارون از سیل متأثر شده‌اند.

به گفته او در برخی از شهرستان‌ها سیل فروکش کرده و در برخی از مناطق هنوز سیل و تبعات آن وجود دارد. مناطقی از شهرستان‌های شوشتر، اهواز، دشت آزادگان، شوش، باوی، حمیدیه، کارون و شادگان به شدت متأثر از سیلاب هستند.

با این‌حال علی‌اصغر پیوندی رئیس جمعیت هلال احمر که به همراه وزیر کشور برای نظارت مستقیم بر روند مدیریت بحران سیل به خوزستان رفته، در توئیتی درباره شرایط کنونی خوزستان نوشت: «اوضاع هنوز به مرحله بحرانی نرسیده، اما نگران‌کننده است.»

هشدار بارش باران‌های سیل‌آسا در ۱۴ استان

در حالی که بخش‌های بزرگی از ایران همچنان درگیر پیامدهای سیل دو هفته گذشته است، "ستاد بحران کشور" روز پنجشنبه در اطلاعیه‌ای از ورود سامانه بارشی جدید به بخش‌های غربی کشور خبر داد. این سامانه بارشی از بعدازظهر روز جمعه ۲۳ فروردین وارد ایران شده و به مدت سه روز ۱۴ استان کشور را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

براساس اطلاعیه ستاد بحران کشور روز شنبه ۲۴ فروردین، در استان‌های مازندران، گلستان، بوشهر، فارس، قم، یزد و اصفهان بارش باران همراه با رگبار و رعدوبرق و در استان‌های هرمزگان، غرب و جنوب کرمان و نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان بارش باران همراه با رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی شده است.

در روز یکشنبه ۲۵ فروردین، بارش باران همراه با رگبار و رعدوبرق در استان‌های گلستان، مازندران و خراسان شمالی و بارش باران همراه با رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی در استان‌های سمنان، نیمه شرقی اصفهان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، شرق فارس، کرمان، نیمه شرقی هرمزگان و سیستان و بلوچستان روی می‌دهد.

در روز دوشنبه ۲۶ فروردین، در استان‌های گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی و جنوب شرقی کرمان و بارش باران همراه با رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی در شمال خراسان جنوبی، شمال یزد و نیمه شمالی سیستان و بلوچستان پیش‌بینی شده است.

مدیریت جامع بحران سیل بر عهده وزیر کشور است

روز پنجشنبه هم‌چنین حسن روحانی، رئیس جمهور در دستوری به رحمانی فضلی، وزیر کشور، تاکید کرد: «مدیریت جامع بحران سیل اخیر برعهده وزیر کشور است و مقررات دست و پاگیر نباید مانع همکاری همه نهادها در این حادثه مهم شود.»

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، در دستور حسن روحانی آمده است: «مدیریت جامع بحران سیل اخیر (عملیات پیشگیری، آمادگی، مقابله، بازسازی، بازتوانی، هماهنگی و تقسیم کار) در دستگاه‌های اجرایی و همه نهادها و سازمان‌های همکار و موثر بر عهده وزیر کشور (قائم مقام شورای عالی مدیریت بحران کشور) است.»

روحانی در دستورالعمل خود هم‌چنین نوشته است: «همه وزارتخانهها، سازمانها و موسسات دولتی، نیروی نظامی و انتظامی، نهادهای قضایی و عمومی غیردولتی موظف به همکاری و اجرای دقیق دستورها و برنامههای ابلاغی وزیر کشور هستند.»

 default

default

default

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.