هشدار سازمان هواشناسی ایران نسبت به پیشروی سیل در مسیل های نیمه شرقی کشور
سازمان هواشناسی ایران، با انتشار اخطاریه‌ای نسبت به احتمال آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیل ها در نیمۀ شرقی کشور هشدار داد و اعلام کرد که با آغاز بارش سنگین باران در استان‌های جنوبی و شرقی کشور طی روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه، جنوب استان‌های بوشهر، کرمان و فارس به همراه هرمزگان، سیستان وبلوچستان و خراسان رضوی و جنوبی با احتمال جاری شدن سیلاب و طغیان رودخانه‌های فصلی مواجه خواهند بود.

سازمان هواشناسی ایران اعلام کرد که انتظار می رود این سامانۀ بارشی، به تدریج تا اواسط روز دوشنبه ٢٦ فروردین از نوار شرقی کشور خارج شود.

در آستانۀ ورود سامانۀ بارشی و احتمال وقوع سیل در استان هرمزگان، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری ایران، از آماده باش همۀ دستگاه‌های اجرایی این استان برای مقابله با سیل و حوادث احتمالی خبر داد.

همچنین اداره کل هواشناسی استان بوشهر پیش‌بینی کرد که با فعال شدن سامانۀ بارشی از عصر روز شنبه ٢٤ فروردین، احتمال وقوع سیل و آب گرفتگی معابر در مناطق مرکزی و جنوبی این استان افزایش خواهد یافت و در پی وقوع تندباد، خلیج فارس تا اواسط هفتۀ جاری مواج و متلاطم خواهد بود.

شهرداری شهر خاش واقع در استان سیستان و بلوچستان نیز اعلام کرد که ۲۰۰ خانوار در چهار محله آسیب پذیر خاش آمادۀ تخلیۀ منازل خود هستند و در صورت وقوع بارش شدید و آسیب دیدن بندهای خاکی در اطراف کوه "پنج انگشت" و بالاتر از محور ترانزیتی خاش به ایرانشهر احتمال بحرانی شدن اوضاع این شهر و مسیرهای ارتباطی آن وجود دارد.

 از سوی دیگر، با وجود کاهش محسوس میزان بارش‌ها در استان خوزستان و ترمیم سیل‌بندهای مناطق «کیان‌آباد»، «کیانپارس»، «سید خلف» و «گلبهار» در شهر اهواز، معاون وزیر بهداشت و درمان ایران از مواجهه با چالش‌های بهداشتیِ بالا آمدن فاضلاب و بیماری‌های ناشی از لاشۀ حیوانات در اهواز خبر داد و نسبت به شیوع گزش مار، عقرب و بویژه سگ‌های ولگرد در مناطق سیل‌زدۀ استان‌های لرستان و خوزستان هشدار داد.

بیژن زنگنه وزیر نفت ایران که برای بررسی وضعیت سیل در خوزستان، عازم اهواز شده است، اعلام کرد که بر اساس برآوردهای اجمالی در اثر سیل، هزار میلیارد تومان به تاسیسات صنعت نفت خسارت وارد آمده است.

وی در واکنش به همرسانی اخباری در فضای مجازی مبنی بر تصمیم دولت به بستن هورالعظیم برای حفظ تأسیسات نفتی، روز جمعه ٢٣ فروردین اظهار داشت که «دولت حاضر نیست برای تولید نفت بیشتر، سیل را به سوی شهروندان هدایت کند».

وی در خصوص خسارت های ناشی از سیل به مناطق نفتی گفت: «تمامی چاه های نفت در منطقۀ غرب کارون در آب محاصره شده اند و به جز یک محدودۀ چند صد متری حفاظت شده اطراف چاه ها در آب هستند».

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.