وزیر ارتباطات ایران دستور توقف قمار 'غیرمشروع' تلویزیونی را داد
محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران، می‌گوید دستور داده تا اپراتورهای موبایل در ایران مانع از استفاده مسابقه‌های قمار "غیرمشروع" از شبکه‌های تلفن همراه در ایران شوند.

همزمان آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، مرجع تقلید شیعه ساکن قم، گفته است مسابقه‌های تلویزیونی باید شرایطی را رعایت کنند که در غیر آن صورت "قمار" محسوب شده و درآمد ناشی از آنها "حرام" خواهد بود.

در سال‌های اخیر مسابقه‌های تلویزیونی و جایزه‌های موبایلی به طور رسمی در ایران رونق گرفته و همچنین سایت‌های اینترنتی زیادی برای قمار و شرط‌بندی درست شده‌اند.

یکی از شکل‌های این مسابقه‌های تلویزیونی آن است که مخاطبان با فرستادن پیغامی، معمولا پاسخ به سوالی نه چندان دشوار، در آن شرکت می‌کنند و از میان کسانی که پاسخ درست داده باشند، برنده یا برندگان با قرعه‌کشی انتخاب می‌شوند.

آقای آذری جهرمی، وزیر ارتباطات، گفته اگر اپراتورهای تلفن همراه دستورالعمل مربوط به ممنوعیت مسابقه‌های بخت‌آزمایی را رعایت نکنند، با "عواقب جدی" روبرو خواهند شد.

او این مطلب را در شبکه توییتر اعلام کرده که در ایران فیلتر شده است.

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی امروز درباره مسابقه‌های تلویزیونی در ایران گفته است: "طبق اطلاع ما، ۹۵ درصد درآمد این موضوع به جیب برگزار کننده می‌رود و تنها ۵ درصد را جایزه می‌دهند و این یک نوع بخت آزمایی و قمار است و همه مراجع در این موضوع اشتراک نظر دارند."

او گفته چنین مسابقه‌هایی تنها در صورتی مجاز هستند که جایزه از بودجه خود برگزارکننده مسابقه پرداخت شود و نه از هزینه‌ای که به واسطه ارسال پیغام از مخاطبان گرفته می‌شود.

آقای مکارم شیرازی گفته اگر صداوسیما در ایران گرفتار "تنگنای مالی" است، نباید "از راه مال حرام و غیر مشروع دنبال درآمدزایی" باشد.

قمار و بخت‌آزمایی در کشورهای مختلف محدودیت‌های ویژه‌ای دارند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.