«فعلا محدودسازی اینستاگرام در دستور کار نیست»
دبیر شورای عالی فضای مجازی ایران گمانه‌زنی‌ها درباره فیلترینگ شبکه اجتماعی اینستاگرام به دنبال بسته شدن صفحات فرماندهان سپاه پاسداران در این رسانه را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، متعلق به مجلس، ابوالحسن فیروزآبادی روز چهارشنبه، چهارم اردیبهشت، گفت: «رفتار اینستاگرام را محکوم می‌کنیم؛ [اما] فعلاً محدودسازی آن در دستور نیست.»

شبکه اجتماعی اینستاگرام یک روز پس از آنکه وزارت امور خارجه آمریکا، سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد، صفحات این نهاد نظامی و شماری از فرماندهان عالی آن را مسدود کرد؛ از جمله محمدعلی جعفری، فرمانده کل وقت؛ قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس؛ محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح؛ و موسی کمالی، رئیس اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی.

دامنه صفحات مسدودشده در اینستاگرام حتی فراتر از این رفت و در ابتدا صفحات ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، و علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی، را نیز شامل شد اما در نهایت، اینستاگرام اعلام کرد که حذف این دو صفحه «اشتباه» بوده و از این رو، آنها را دوباره فعال ساخت.

در این شرایط، گمانه‌زنی‌هایی درباره فیلترینگ قریب الوقوع اینستاگرام در ایران مطرح شد که سخنان کسانی چون حسین الله‌کرم، از سران انصار حزب الله، نیز به آن دامن زد. او گفته بود که در حمایت از سپاه پاسداران اینستاگرام باید فیلتر شود.

اما دبیر شورای فضای مجازی ایران روز چهارشنبه گفت که این نهاد در شرایط کنونی صرفا از کاربران ایرانی دعوت می‌کند که از پیام‌رسان‌های داخلی مشابه ایستاگرام استفاده کنند.

آقای فیروزآبادی افزود: «پیام‌رسان مشابه اینستاگرام در داخل کشور وجود دارد؛ البته مردم هم باید استقبال کنند و پیام‌رسان‌های داخلی هم چنان قدرتی داشته باشند.»

به گفته وی، «تجربه فیلترینگ تلگرام با هدف کوچ دادن به پیام‌رسان‌های داخلی ناموفق بود» و از این رو فعلا بحث فیلترینگ اینستاگرام در میان نیست.

پیش از این نیز بحث فیلترینگ اینستاگرام در ایران بارها مطرح شده بود و از جمله جاوید جاویدنیا، معاون امور فضای مجازی دادستانی، در آذر سال گذشته این شبکه اجتماعی را «قتل‌گاه جوانان» نامیده و گفته بود که برخی، آنها را به خاطر فیلتر نکردن اینستاگرام «بی‌غیرت» می‌خوانند.

منبع: خبرگزاری خانه ملت و منابع خبری/ س.ن/ر.ب

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.