وزیر بهداشت: باید دغدغه رهبری برای افزایش جمعیت را رفع کرد
یک مقام مسئول در وزارت بهداشت ایران نسبت به "پیرشدن جمعیت ایران" هشدار داد و گفت: جمعیت ایران اگر با نرخ رشد کنونی پیش برود، پیرتر از کشورهای اروپایی و کانادا خواهد بود و در سال ۲۰۵۰، ایران یکی از پیرترین کشورهای جهان خواهد بود.

محمد اسماعیل اکبری، مشاور عالی وزیر بهداشت ایران، روز شنبه ۷ اردیبهشت، با اشاره به نرخ رشد کنونی جمعیت ایران، تصریح کرد: "ممکن است جوانان عنوان کنند که شرایط ازدواج دشوار شده است که دلیل آن هم سختگیری خانواده‌ها است (اما) مبنا، زندگی و حیات است و زندگی تعریفی به غیر از تولید مثل ندارد".

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، هم در همایش روز جهانی مامایی در تهران نسبت به لزوم افزایش جمعیت در کشور تاکید کرد و گفت: از جامعه مامایی انتظار دارم تا رعف دغدغه رهبری در مورد رشد جمعیت را داشته باشند زیرا این دغدغه بسیار بجا است و اگر مراقبت نکنیم در آینده شرمسار خواهیم بود.

سعید نمکی خطاب به جامعه مامایی ایران گفت: برای پیشبرد سیاست‌های جمعیتی، ماماها برای ترغیب افرادی که سال‌ها است ازدواج کرده و فرزند ندارند، افرادی که با مشکلات ناباروری روبرو هستند یا تک فرزند هستند، نقش ویژه‌ای دارند.

آیت‌الله علی ‌خامنه‌ای‌، رهبر جمهوری اسلامی ایران، بارها نسبت به لزوم افزایش رشد جمعیت در ایران و فرزندآوری تاکید کرده است.

در حالی که ایران با مشکلات وسیع اقتصادی و اعمال تحریم‌های آمریکا دست به گریبان است، وزیر بهداشت، در روزهای پایانی تعطیلات نوروزی، از دیدار خود با رهبر جمهوری اسلامی ایران، نگرانی وی از پیرشدن جمعیت و تاکید آیت‌الله خامنه‌ای نسبت به نقش وزارت بهداشت درباره وضعیت رشد جمعیت در کشور خبر داد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای سیاست‌های خود در قبال رشد جمعیت در ایران را از سال ۱۳۹۱ تغییر داده و تاکید کرده است:موضع‌گیری وی در سال‌های قبل در قبال کنترل جمعیت ایران مناسب نبوده است.

طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت در دوره نهم مجلس شورای اسلامی تصویب و اعلام شد.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.