مذاکرات مقام‌های ایران و عربستان برای بازگرداندن گوشت‌های قربانی شده در حج
علی قاضی‌عسکر، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در حج امسال از رایزنی با عربستان برای بازگرداندن لاشه گوشت‌های قربانی شده در حج به ایران خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، (ایسنا) آقای قاضی ‌عسکر گفته است: "امسال مذاکراتی را در خصوص برگرداندن ۸۱ هزار لاشه گوسفند به کشور آغاز کنیم تا این ۸۱ هزار لاشه در کشور و در مراکزی مانند بهزیستی و کمیته امداد توزیع شود."

به گفته او دولت عربستان چند سال پیش آماده بود که گوشت‌های قربانی در حج به ایران بازگردانده شود که عده‌ای "اما و اگرهایی در خصوص این گوشت‌ها آوردند و گفتند ممکن است سالم نباشد"

هزینه گوشت‌های قربانی هر سال پیش از پیش از سفر حج از زائران گرفته می‌شود؛ این هزینه بر اساس نرخ مصوب بانک توسعه اسلامی برای زائران همه کشورهای اسلامی به ریال سعودی تعیین می‌شود.

هزینه ارزی گوسفند با واحد پولی زائر، معادل‌سازی می‌شود.

این گوشت‌ها هر سال پس از ذبح زیر نظر بانک توسعه اسلامی به کشورهای دیگر اهدا می‌شود؛ این بانک قبلا گفته بود در توافق با ایران، بخشی از گوشت‌های قربانی شده را تحویل می‌دهد.

این نهاد هر سال کشورهایی را که قرار است گوشت‌های ذبح شده به آن‌ها فرستاده شود، مشخص و اعلام می‌کند.

علی قاضی‌عسکر، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در حج امسال
علی قاضی‌عسکر، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در حج امسال گفته دولت عربستان چند سال پیش آماده بود که گوشت‌های قربانی در حج به ایران بازگردانده شود که عده‌ای "اما و اگرهایی در خصوص این گوشت‌ها آوردند و گفتند ممکن است سالم نباشد"

تا سال ۱۳۶۰ قربانی کردن گوسفند با روش‌های کاملا سنتی انجام می‌شد و معمولا لاشه گوشت‌ها بدون سرانجام می‌ماند و یا سوزانده می‌شد.

قربانی کردن گوسفند زنده در مراسم حج همواره منتقدانی داشته است.

قیمت گوسفند زنده همزمان با قیمت گوشت در سال اخیر افزایش داشته است؛ بعنوان مثال اواخر فروردین ماه سال ۱۳۹۷ متوسط قیمت هر کیلو گوشت گوسفند با استخوان نزدیک به ۴۹۰۰۰ تومان بود که طی یکسال به بالای صد هزار تومان رسیده است.

قیمت دام زنده در تهران حدود کیلویی ۴۰ تا ۴۲ هزار تومان است.

ایران و عربستان بیش از سه سال است روابط دیپلماتیک ندارند اما مقامهای دو کشور مذاکرات مربوط به حج را قطع نکرده‌اند.

هزینه ارزی سفر حج برای هر زائر ایرانی در سال ۱۳۹۸ حدود ۲۱ تا ۲۳ میلیون تومان است که هزینه ریالی نیز به آن اضافه می‌شود.

بر اساس مصوبه هیأت وزیران در بهمن ماه سال ۱۳۹۷ مبلغ سیصد میلیون دلار از طریق سامانه نیما به ازای هر دلار هفت هزار تومان برای تأمین هزینه‌های برگزاری حج تمتع سال ۱۳۹۸ در اختیار سازمان حج و زیارت قرار قرار گرفت.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.