با آغاز ماه رمضان، قوۀ قضاییه به روزه‌خواران و بدحجابان هشدار داد
غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوۀ قضاییه از ایرانیان خواست که بیش از پیش حجاب را رعایت کنند. او ارسال پیامک‌های هشدارآمیز به بدحجابان را تأیید کرد و گفت که اگر نیروی انتظامی با این افراد باز هم شدیدتر برخورد کند، مورد تأیید قوۀ قضاییه خواهد بود.

روز سه‌شنبه ١٧ اردیبهشت/٧ مه، غلامحسین اسماعیلی که از کمتر از یک ماه پیش مسئولیت سخنگویی قوه قضاییه را به عهده گرفته، در دومین نشست خبری خود قبل از هر چیز به شهروندان توصیه کرد که "حرمت ماه رمضان را نگه دارند" و از روزه‌خواری اجتناب کنند. او گفت: "تظاهر به فعل حرام جرم شناخته شده و ماموران وظیفه دارند در صورت مواجهه، به تکلیف قانونی خود عمل کنند".

او به عنوان توصیۀ دوم از "بانوان" خواست که "حجاب شرعی و اسلامی را بیش از پیش رعایت کنند". اسماعیلی در پاسخ به پرسش‌هایی در بارۀ ارسال پیامک به افراد بدحجاب، به روشنی نگفت که مسئول فرستادن پیام‌ها کدام سازمان بوده و فقط توضیح داد: "این که پیامک را چه کسی ارسال کرده، ممکن است هم ناجا وهم غیر ناجا باشد".

نزدیک به دو هفته قبل، تعداد زیادی از کسانی که پیامک‌هایی تحت عنوان "اخطار کشف حجاب" دریافت کرده بودند، به پلیس "امنیت اخلاقی" در تهران رجوع کردند. به دنبال این مراجعات، رئیس پلیس پایتخت ارسال این پیامک‌ها را تأیید کرد.

در این باره، سخنگوی قوۀ قضاییه گفت: "آن بخشی که توسط نیروی انتظامی پیامک داده شده است که رعایت حجاب شرعی را نکرده‌اید و به شما اخطار داده می‌شود، حداقل وظیفه ناجاست. ناجا اگر از این قوی‌تر هم به میدان بیاید، مورد حمایت دستگاه قضایی است".

نازنین زاغری و تبادل زندانی با آمریکا

غلامحسین اسماعیلی در بارۀ محکومیت نازنین زاغری شهروند ایرانی - بریتانیایی گفت: "خانم زاغری در یک پرونده محکومیت دارد و تحمل کیفر می‌کند و پرونده دیگر او مفتوح است و هنوز رسیدگی نشده است".

او تأکید کرد که مسئولیت زندانیان به عهدۀ قوه قضاییه است و "اخیراً در ارتباط با تبادل زندانیان مذاکره‌ای با قوه قضاییه انجام نشده است".

او به دولت تذکر داد که "در موضوعاتی که به قوه قضاییه برمی‌گردد، اظهار نظر نکند و یا اظهار نظر آنها بعد از هماهنگی با مسئولان قوه قضاییه باشد".

نزدیک به دو هفته قبل، جواد ظریف وزیر خارجه، گفته بود که ایران به آمریکا پیشنهاد مبادلۀ زندانی داده بوده است. او به نازنین زاغری نیز اشاره‌ای کرد اما چند روز بعد گفت که پروندۀ زاغری ربطی به پیشنهاد تبادل زندانی بین ایران و آمریکا ندارد.

اعدام دو نوجوان ١٧ ساله

سخنگوی قوۀ قضاییه ادعای سازمان‌های مدافع حقوق بشر مبنی بر اعدام دو جوان ١٧ ساله را دروغ دانست و گفت: "سن آنها بیش از میزان اعلامی بوده"...

او در توجیه ادعای خود گفت: "دقت کنید سرقت مسلحانه متعدد، تجاوز به عنف، آدم ربایی، برهم زدن نظم منطقه در استان مربوطه جرائم این افراد بوده است. هم نوع جرم حکایت از سن و سال این افراد می‌کند و هم اطلاعاتی که به ما منعکس شده است. بنابر گزارش مرجع قضایی ذیربط، سن و سال مورد ادعای مجامع مدعی دروغین حقوق بشر با واقعیتِ این پرونده انطباق ندارد".

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.