ایران یک بار دیگر اروپا را به کاهش مبارزه با قاچاق مواد مخدر تهدید کرد
یک مقام بلندپایه انتظامی در ایران تهدید کرده است که اگر اروپا به ایران برای مبارزه با مواد مخدر کمک نکند، باید مواد مخدر را در این کشورها "به صورت گرمی جمع‌آوری کنند کار بسیار سخت و غیرممکنی است و جمیعت آنها آسیب‌پذیر خواهد بود".

سرتیپ دوم پاسدار محمد مسعود زاهدیان، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران، گفته است که "اروپا باید سهم خودش را در ترانزیت مواد مخدر بپردازد چرا که ما به تنهایی نمی‌توانیم بارش را به دوش بکشیم".

آقای زاهدیان به خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) گفته است "مطمئناً امکانات، تجهیزات ونیروهای ما محدود هستند و اگر تقویت نشویم، سطحی از مواد مخدر را می‌توانیم، کنترل کنیم و بخشی از آن از دست ما خارج می‌شود و عبور می‌کند. این آسیب را حتما کشورهای اروپایی خواهند دید".

ایران در همسایگی افغانستان از بزرگترین تولیدکنندگان مواد مخدر در جهان قرار دارد و به دلیل موقعیت جغرافیایی‌اش مسیر ارزانی برای انتقال این مواد به اروپا است. مقام های ایرانی می‌گویند ایران یکی از بزرگترین سنگرهای مبارزه با مواد مخدر است و تاکنون صدها نفر از نیروهای پلیس این کشور در این راه کشته شده‌اند.

سرتیپ دوم پاسدار محمد مسعود زاهدیان رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران گفته است
سرتیپ دوم پاسدار محمد مسعود زاهدیان رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران گفته است "اروپا باید سهم خودش را در ترانزیت مواد مخدر بپردازد

پس از توافق اتمی میان ایران و قدرت‌های جهانی (برجام)، جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا برای افزایش همکاری‌ها در زمینه مبارزه با مواد مخدر تفاهم کردند. کمک های مالی و ارسال تجهیزات پلیسی بخشی از این تفاهم بود اما مشخص نیست این تفاهم چقدر عملیاتی شده است.

از زمان خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و بازگشت تحریم های رفع شده ایالات متحده علیه ایران، درآمدهای دولت ایران کاهش یافته است و مقام های ایرانی بارها درباره اثر این وضعیت بر توان ایران در مبارزه با مواد مخدر هشدار داده اند.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران، شش ماه پیش در زمان شروع تحریم های نفتی آمریکا گفته بود گفته که تحریم‌ها می‌تواند "بر توانایی ایران در مبارزه با ترانزیت مواد مخدر به سوی غرب اثر منفی بگذارد".

در سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، جمهوری اسلامی ایران یکبار دیگر درباره هزینه های مبارزه با مواد مخدر هشدار داد و آقای روحانی گفت که ایران نمی تواند هزینه هایی که مربوط به اروپا است از جمله هزینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر را به تنهایی بپردازد.

رئیس جمهور ایران به رهبران اروپایی گفته بود "از شما نمی‌خواهیم طبق مصلحت ایران اقدامی کنید، بلکه برای مصالح، آینده و برای کشورهای خودتان امروز وظیفه اقدام دارید".

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.