'دختر تهرانپارس'؛ دولت برخورد پلیس را غیرقابل قبول خواند
سخنگوی دولت ایران برخورد خشن ماموران پلیس با یک دختر در پارکی در تهران را غیرقابل قبول خوانده و گفته است که رئیس جمهور درباره این موضوع با وزیر کشور صحبت کرده است.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، حادثه پارک پلیس تهرانپارس را نیازمند رسیدگی قضایی دانسته و ‌هم‌زمان گفته "نوع واکنش مأموران قانون با جرم -اگر برفرض جرمی صورت گرفته- قطعا این روش قابل قبول نبوده است و مطمئن هستیم رئیس شورای امنیت کشور هم در این زمینه تذکر لازم را داده است."

شورای امنیت کشور یکی از زیرمجموعه‌های شورای عالی امنیت ملی است که رئیس آن وزیر کشور و از جمله وظایف آن تامین امنیت داخل کشور است.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران گفته است که موضوع برخورد در پارک پلیس "در دست بررسی است و نتایج آن اعلام خواهد شد."

در پارک چه شد؟
انتشار فیلمی از برخورد خشن ماموران با یک دختر در منطقه تهرانپارس در شرق تهران علاوه بر واکنش گسترده در شبکه‌های اجتماعی، مقام‌های ارشد دولت و انتظامی را هم وادار به واکنش کرده است.

در این فیلم که کمپین "چهارشنبه‌های سفید" آن را منتشر کرده یک مامور مرد دختری را که جیغ می‌زند، با زور و خشونت با خود می‌کشد و در میان صدای اعتراض برخی حاضران در صحنه، سوار ماشین نیروی انتظامی می‌کند.

فیلم به صورت گسترده در شبکه‌های اجتماعی هم‌رسان شده و از دختری که با او برخورد شده با عنوان "دختر تهرانپارس" یاد شده است.

به گفته پلیس تهران سه مرد و دو زن جوان به دلیل "خودداری از عمل به دستور پلیس، هنجارشکنی و درگیری با مأمور و نیز کشف حجاب" همچنان در بازداشت پلیس هستند.

سخنگوی دولت ایران گفته است که فرمانده نیروهای انتظامی هم از این نوع برخورد راضی نیست و افزوده "مأموران ما باید بدانند در کنار زحماتی که می‌کشند از روش‌هایی که غیرقانونی و غیرشرعی است استفاده نکنند چرا که این روش‌ها از سوی نظام، دولت و فرماندهان خودشان قابل قبول نیست."

دستوری که متوقف شد
ظهر روز سه‌‌شنبه چهارم تیر حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ، به خبرنگاران گفت جانشین کلانتری و یکی از مأموران کلانتری منطقه بازداشت و از سمت خود عزل شده‌اند.

اما ساعاتی بعد مرکز اطلاع رسانی پلیس تهران بزرگ اعلام کرد که دستور توقف برخورد با ماموران صادر شده و اجرا یا تعلیق مجازات آنها تا پایان تحقیقات به تعویق افتاده است. این مرکز "دریافت گزارش‌های جدید" را دلیل تغییر تصمیم رئیس پلیس تهران اعلام کرد.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ در توضیح ماجرا گفته بود که بعد از ظهر روز اول تیر "در تماس با مرکز فوریت‌های پلیسی اعلام شد که عده‌ای جوان در وضعیتی نامناسب در پارک پلیس هستند و شئونات را زیر پا گذاشته‌اند."

به گفته آقای رحیمی ماموران ابتدا به این افراد تذکر داده‌اند اما آنها "با مأموران درگیر شده و اقدام به رفتارهای نامناسبی با مأمور ما کردند و به قانون نیز تمکین نکردند که پس از آن درگیری رخ داد."

اما یک شاهد حاضر در محل گفت که او و دوستانش از جمله دختری که در فیلم با او برخورد می‌شود، برای آب‌بازی به پارک رفته بودند.

این شاهد می‌گوید با آمدن پلیس بسیاری فرار کردند اما دوست او "جواب پلیس را داده" و به همین دلیل "به طرز فجیعی مورد ضرب و جرح قرار گرفته است".

هشدار عارف درباره "برخوردهای زشت، زننده و خشن"

محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید در مجلس ایران از جمله نمایندگانی است که به این ماجرا واکنش نشان داده است.

آقای عارف خواهان شفاف‌سازی نیروی انتظامی درباره این حادثه شده و گفته است: "هر از چند گاهی شاهد برخوردهای زشت، زننده و خشن با بانوان کشورمان توسط افرادی که باید الگوی فرهنگی و ارزشی کشور باشند هستیم."

پیش از این هم پروانه سلحشوری، عضو فراکسیون زنان مجلس، گفته بود که ۳۰ نماینده مجلس در تذکر کتبی به وزیر کشور خواهان توضیح درباره این برخورد شده‌اند.

خانم سلحشوری که عضو فراکسیون زنان مجلس هم هست به خبرگزاری ایسنا گفت که تذکر دادن آدابی دارد و "این رفتارها باعث اغتشاش در جامعه می‌شود."

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.