برای رفع فیلتر توئیتر در ایران «برنامه‌ای در کار نیست»

دبیر شورای عالی و رئیس مرکز فضای مجازی ایران تأکید کرد که «برای رفع فیلتر توئیتر برنامه‌ای وجود ندارد».

توئیتر از سال ۱۳۸۸ به دلیل آن‌ چه ایران آن را «موضع‌گیری این شبکه علیه حکومت ایران در حوادث سال ۸۸» می‌خواند فیلتر شده است.

به گزارش ایرنا، ابوالحسن فیروزآبادی، رئیس مرکز فضای مجازی، روز پنج‌شنبه، ۱۳ تیر، در واکنش به حضور مسئولان دولتی و حکومتی ایران در توئیتر گفت: «مسئولان چون مخاطبان خارج از ایران دارند می‌توانند روی توئیتر فعالیت داشته باشند.»

شمار قابل‌توجهی از مسئولان دولتی و حکومتی، از جمله رئیس‌جمهور، برخی وزرا و نمایندگان مجلس در توئیتر حضور دارند و اغلب به زبان فارسی به موضع‌گیری و اظهارنظر درباره مسائل روز ایران می‌پردازند.

دو حساب توئیتری منسوب به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، نیز به دو زبان فارسی و انگلیسی به‌ترتیب بیش از ۱۸۷ هزار و ۵۵۷ هزار دنبال‌کننده دارند که پیام‌های مناسبتی او را به زبان فارسی و انگلیسی در این شبکه منتشر می‌کنند.

آقای فیروزآبادی امروز همچنین درباره مذاکره با مدیران اینستاگرام گفت: «وزارت اطلاعات مسئول مذاکره در خصوص اینستاگرام است ولی از پیشرفت آن اطلاعی ندارم.»

دبیر شورای عالی مجازی درباره موضوع مذاکرات میان مقامات امنیتی ایران با مدیران اینستاگرام توضیح بیشتری نداد.

این در حالی است که او سال گذشته تهدید کرده بود که اگر اینستاگرام با جمهوری اسلامی «همکاری نکند، به سرنوشت تلگرام دچار خواهد شد».

در شهریور سال ۱۳۹۷ ابوالحسن فیروزآبادی اعلام کرده بود که شرط جمهوری اسلامی برای فعالیت پیام‌رسان‌های خارجی در ایران ذخیره شدن اطلاعات شهروندان ایرانی در سرزمین ایران است.

با این حال او همان زمان در مقایسه تلگرام با اینستاگرام اضافه کرده بود که اینستاگرام‌ قسمت مخفی ندارد.

رئیس مرکز فضای مجازی ایران در اردیبهشت امسال نیز گفته بود که «تجربه فیلترینگ تلگرام با هدف کوچ دادن به پیام‌رسان‌های داخلی ناموفق بود» و از این رو فعلاً بحث فیلترینگ اینستاگرام در میان نیست.

 

 

 

رادیوفردا

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.