دادسرای ارشاد برای «گزارش مردمی هنجارشکنی» کانال مجازی راه انداخت

کمتر از یک ماه پس از اعلام شماره‌تلفنی از سوی سرپرست دادسرای ارشاد برای ارسال «گزارش‌های مردمی» در زمینه «‌کشف حجاب، سرو مشروبات و رقص مختلط»، محمدمهدی حاج‌محمدی، سرپرست دادسرای ارشاد، از راه‌ا‌ندازی «کانال دادسرای ارشاد» در پیام‌رسان‌های داخلی و اینستاگرام برای این کار خبر داد.

به‌ گزارش خبرگزاری تسنیم، آقای حاج‌محمدی روز شنبه، ۱۵ تیر، با مخاطب قرار دادن افرادی که «‌شهروندان اخلاق‌مدار تهرانی» خواند، از آنها خواست «هرگونه کشف حجاب یا اقدامات هنجارشکنانه در خودرو، کشف حجاب یا سرو مشروبات یا برگزاری مراسم مختلط رقص و انتشار مطالب خلاف عفت در اینستاگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی» را از طریق حساب خاصی در پیام‌رسان‌های داخلی و شبکه اینستاگرام ارسال کنند.

او هدف از این اقدام را «مقابله با برخی تلاش‌ها برای ضربه به بنیان خانواده ایرانی» توصیف کرد و توضیح داد که مستندات لازم برای گزارش «شامل فیلم و یا تصاویری از خودروست که سرنشین خاطی و پلاک در آن مشخص باشد.»

با این حال، در اعلان دادسرای ارشاد آمده است که برای گزارش «اماکن متخلف»، ذکر نام مغازه و آدرس و زمان وقوع «جرم» کفایت می‌کند.

در ۱۸ خرداد سال جاری که سرپرست دادسرای ارشاد نخستین‌ بار شماره‌تلفنی را برای این کار اعلام کرد، واکنش‌های اغلب منفی بسیاری را در میان برخی چهره‌های سیاسی و فرهنگی و دینی و کاربران شبکه‌های اجتماعی در پی داشت.

در همان زمان، حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران، در واکنش به برخی خبرها در مورد شماره‌تلفن جداگانه نیروی انتظامی برای این‌کار، با تکذیب اعلام شماره تلفن گفت که چنین اقدامی «امنیت روانی افراد جامعه را به خطر می‌اندازد».

برخی کارشناسان معتقدند این شیوه از مقابله با «بی‌حجابی»، علاوه بر امکان سوءاستفاده‌های شخصی، باعث تنش میان مردم می‌شود و «مردم را در برابر یکدیگر قرار می‌دهد».

همچنین به‌گفته‌ برخی چهره‌های نزدیک به حکومت، دوگانگی در انجام قانون و قوانین متعدد برای حجاب به یک مسئله اصلی تبدیل شده که «مدیریت درست صحنه را دچار پیچیدگی‌ها و حتی جاهایی غیرممکن کرده است».

در یکی دو سال اخیر نافرمانی‌های مدنی از «حجاب اجباری» و اعتراضات به آن در ایران شکل گسترده‌تری یافته و نیروی انتظامی و قوه قضاییه به روش‌های گوناگون سعی در اجرای حجاب اجباری و بازداشت و محاکمه کسانی دارند که آنها را «بدحجاب یا بی‌حجاب» می‌خوانند.

آیت‌الله خامنه‌ای سال گذشته معترضان به حجاب اجباری در ایران را «فریب‌خورده» خوانده و گفته بود اعتراضات زنان ایران بخشی از برنامه‌های دشمنان ایران است.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.