پرونده قتل میترا استاد؛ نخستین جلسه دادگاه محمدعلی نجفی برگزار شد
دادگاه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد از صبح امروز (شنبه، ۲۲ تیرماه) به صورت علنی آغاز شد. در نخستین جلسه پس از مقدمه‌ رئیس دادگاه نماینده دادستانی کیفرخواست را خواند.

در بخشی از این کیفرخواست بخش‌هایی دست‌نوشته‌های محمدعلی نجفی، متهم به قتل خانم استاد خوانده شد.

میترا استاد همسر محمد علی نجفی، شهردار پیشین تهران بود که روز هفتم خرداد به ضرب گلوله در خانه‌اش به قتل رسید.

چند ساعت پس از وقوع قتل آقای نجفی با حضور در اداره آگاهی تهران به قتل همسرش اعتراف کرد.

آقای نجفی تنها متهم این پرونده است.

به گفته علی القاصی مهر، دادستان تهران آقای نجفی در سه مورد متهم شده است: الف: قتل عمد میترا استاد ب: حمل و نگهداری سلاح غیر مجاز ج: ایراد صدمه بدنی عمدی منتهی به جرح (غیر فوتی).

دادستان تهران چندی پیش گفت که اولیای دم برای متهم تقاضای قصاص کرده اند.

محمدرضا کشکولی، رئیس شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران و قاضی پرونده در آغاز نخستین جلسه دادگاه آقای نجفی گفت: "محاکمات دادگاه کیفری یک، ضبط صوتی و در صورت تشخیص دادگاه، ضبط تصویری نیز می‌شود. انتشار آنها ممنوع و استفاده از آنها نیز منوط به اجازه دادگاه است."

او همچنین گفت که به درخواست دادستان کل کشور و موافقت رئیس قوه قضاییه انتشار گزارش روند رسیدگی پرونده در دادگاه آزاد است.

سلاح و بالشی که آقای نجفی گفته بود هنگام شلیک گلوله به سوی میترا استاد از آن استفاده کرده بود
سلاح و بالشی که آقای نجفی گفته بود هنگام شلیک گلوله به سوی میترا استاد از آن استفاده کرده بود

به گزارش میزان، خبرگزاری قوه قضاییه محمد شهریاری، نماینده دادستانی کیفرخواست را خواند: "در صحنه دست نوشته‌ای (از محمدعلی نجفی) کشف شد که در آن نوشته شده بود 'در طول یک سال و اندی گذشته تمام سعی خود را کردم تا بدون خونریزی مشکلات را با میترا استاد حل کنم، اما او هیچ نصیحتی را پذیرا نبود حتی پیشنهاد دادم که تمام حق و حقوقت را پرداخت می‌کنم؛ اما او به من می‌گفت در وهله اول برای گرفتن انتقام از همسر و دخترت آمده‌ام و تا خیانت نکنم و با مرد‌های اجنبی همبستر نشوم دست بر نمی‌دارم."

آقای شهریاری به نقل از آقای نجفی گفت: "از تهدید و توهین او خسته شده‌ام از دیروز شروع کرد به تماس گرفتن با برخی مرد‌های اجنبی که رابطه نامشروع داشت و برای توجیه رفتار خود به من تهمت زشت می‌زد."

او افزود: "با کشف این دست نوشته بر ما متبادر شد که قاتل می‌تواند محمد علی نجفی باشد، لذا دستگیری وی در دستور کار قرار گرفت."

"صحنه به طور کامل بررسی و در وان حمام آثار پاشیدن خون و شلیک چند گلوله به در و دیوار مشاهده شد، یک عدد بالش سفید رنگ که در آن آثار ورود و خروج گلوله بود، مشاهده گردید."

به گفته آقای شهریاری "بر اساس نظریه پزشکی قانونی جراحت ناحیه قفسه سینه در فوت موثر بوده و جراحت موجود در کف دست مقتوله غیر موثر در فوت بوده است و وجود هر گونه سم و دارو در آزمایش از مقتوله منفی بوده است."

آقای شهریاری همچنین در قسمتی دیگر از کیفرخواست بخش‌هایی دیگری از اظهارات متهم را خواند: "متهم اذعان داشت که اسلحه را نشان دادم و مقتول ترسید و گفت علی غلط کردم، درستش می‌کنم. در ادامه چند گلوله شلیک شد و تیر آخر به سینه وی برخورد کرد. یک ساعت با خود کلنجار رفتم که خود را با خودکشی مجازات کنم یا خیر، دو دست نوشته از خود به جای گذاشتم و به مزار پدرم در قبرستان وادی‌السلام رفتم و می‌خواستم خودکشی کنم که نتوانستم."

"در ادامه به حرم حضرت معصومه (ع) رفتم و یک کیف دستی که اسلحه نیز در آن بود به همراه داشتم که خواستم به خادم آنجا تحویل دهم که مرا شناخت و گفت که می‌توانی آن را با خود داخل ببری؛ اما با این حال آن را تحویل دادم و وارد حرم شدم که یکی دو نفری مرا شناختند و خواستند با من عکس بگیرند. یک عکس نیز از آنجا از من گرفته شد که در فضای مجازی پخش شد."

دادگاه نجفی

آقای شهریاری گفت که متهم در اعترافات خود اعلام کرد که "چون احساس می‌کردم خانواده‌ام پس از این موضوع تحت فشار قرار می‌گیرند، عنوان مهدورالدم را به کار بردم و به خاطر این بود که خانواده‌ام بتوانند از خود دفاع کنند."

به گفته نماینده دادستانی محمد علی نجفی در آخر دست نوشته خود چنین گفته است که به نتیجه رسیده است که مقتول مهدورالدم است و برای همین کار را "یکسره" کرده است.

بنا بر کیفرخواست "متهم در جای جای پرونده در بیان انگیزه خود از قتل اختلافات خانوادگی و زناشویی را بیان می‌کند و مهدورالدم بودن مقتوله را رد می‌کند و اعلام می‌دارد که از بالش جهت مخفی نمودن سلاح استفاده کرده و قصد قتل نداشته که این موضوع با دست نوشته‌ها تناقض دارد."

روز هفتم خرداد چه شد؟

محمد علی نجفی و میترا استاد
محمد علی نجفی و میترا استاد

روز هفتم خرداد ساعاتی پس از آنکه اعلام شد میترا استاد، همسر محمد علی نجفی در خانه خود به قتل رسیده، نام محمدعلی نجفی، شهردار پیشین تهران و از اعضای دولت‌های میرحسین موسوی، اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی به عنوان مظنون اصلی مطرح شد. کمی بعد آقای نجفی با حضور در اداره آگاهی تهران به قتل همسرش اقرار کرد.

او در مقابل دوربین تلویزیون ایران گفته که از مدت‌ها پیش با همسرش اختلاف داشته و آن روز پس از آنکه تنش‌ میان‌شان بالا گرفت، به قصد ترساندن همسرش با سلاح وارد حمام شد و پس از درگیری فیزیکی چند تیر به همسرش شلیک کرده که منجر به کشته شدن او شد.

روز بعد پلیس تهران اعلام کرده که سلاحی که آقای نجفی نگهداری می‎کرده است از سال ۱۳۹۴ مجوز نداشته است و به همین علت یکی از سه اتهام او در کیفرخواست "حمل و نگهداری سلاح غیر مجاز" عنوان شده است.

به گفته آقای نجفی این سلاح از سال ۱۳۶۰ و در زمانی که وزیر فرهنگ و آموزش عالی بوده در اختیارش بوده و خبر نداشته که تاریخ مجوز آن منقضی شده است.

نحوه پوشش خبری تلویزیون ایران از حضور آقای نجفی در آگاهی حاشیه‌های زیاد به همراه داشت.

محمد علی نجفی در شهریور سال ۱۳۹۶ به عنوان شهردار تهران انتخاب شد و حدود هشت ماه بعد در فروردین سال ۹۷ پس از آن که برای بار دوم درخواست استعفا داد، با خواسته او موافقت شد. او در آن زمان دلیل کناره‌گیری خود را "مشکلات پزشکی" اعلام کرده بود.

اولین درخواست استعفای آقای نجفی بعد از انتقادهای شدید از او به دلیل رقص کودکان در یک مراسم جشن مربوط به شهرداری و دستور دادستان کل کشور برای پیگیری قضایی این ماجرا صورت گرفت.

رسانه‌های ایران در سال ۱۳۹۷ و چند ماه بعد از کناره‌گیری آقای نجفی از شهرداری تهران گزارش‌هایی درباره ازدواج مجدد او به همراه تصاویری از آنها منتشر کردند.

آقای نجفی علاوه بر شهرداری تهران مقام‌های مختلفی را در چهار دهه گذشته به عهده داشته است.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.