«وضعیت بیماران هموفیلی در ایران بحرانی است»
به گفته مدیر عامل کانون هموفیلی ایران بیماران هموفیلی از نظر تامین داروی مورد نیازشان در "وضعیت بحرانی" به سر می‌برند. او از نابسامانی اساسی در "چرخه تامین دارو" و بدهی بالای داروخانه‌ها به شرکت‌های پخش دارو سخن گفت.

احمد قویدل، مدیر عامل کانون هموفیلی ایران، روز دوشنبه ۳۱ تیر (۲۲ ژوئیه) در آستانه هفته حمایت از بیماران هموفیلی در ایران (اول تا هفتم مرداد) وضعیت تامین دارو برای بیماران هموفیلی را بحرانی خواند.

به گفته قویدل بدهی داروخانه‌ها به شرکت‌های پخش دارو هر روز بیشتر می‌شود و در حال حاضر در برخی از استان‌ها تهیه دارو برای بیماران هموفیلی با بحران مواجه شده است.

مدیر عامل کانون هموفیلی ایران برای نمونه از وضعیت بیماران در قزوین نام برد و گفت: «چندی پیش در بیخ گوش پایتخت بیماران قزوینی ۲۰ روز از دارو محروم بوده‌اند. امروز مرکز درمانی متعلق به کانون هموفیلی ایران با اخطارهای جدی شرکت‌های پخش برای پرداخت مواجه شده است. بدهی‌ها از حد سرمایه شرکت‌های پخش دارو عبور کرده است.»

مشکلات چرخه تامین دارو و برداشت از ذخیره ارزی

احمد قویدل در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر مشکل اصلی برای تهیه داروی بیماران هموفیلی را در وزارت بهداشت ندانست. او یکی از علت‌های اساسی بحران کنونی تهیه دارو را دشواری‌های چرخه تامین دارو، بدهی‌های نجومی داروخانه‌ها به شرکت‌های بیمه‌گر، نبودن هیچ افقی برای پرداخت این بدهی‌ها و برداشت‌های دائمی از صندوق ذخیره ارزی خواند.

قویدل گفت: «تولید داخلی زیر بار بدعهدی سازمان‌های بیمه‌گر هر روز دچار مشکلات عدیده اقتصادی می‌شود. شرکت‌های پخش یا پولشان را نمی‌دهند یا به آنها اوراقی می‌دهند که سودهایشان برای نقد کردن آن اوراق را بپردازند. وارد کننده دارو پول ندارد دارو را به موقع سفارش دهد و وارد کند و آنگاه که شرکت پخش دارو دارو خانه را بلاک می‌کنند. از تحویل دارو خودداری می‌کنند حتماً با اتهام "اقدام غیر انسانی" از طرف بیماران و انجمن‌های حامی آنان مواجه می‌شوند.»

هموار کردن راه قاچاق دارو

مدیر عامل کانون هموفیلی ایران همچنین تاکید کرد: «روزی که هیئت دولت داروهای انعقادی را از فهرست داروهای یارانه‌ای با خیال خوش حذف نمود و عملاً راه قاچاق آن را هموار نمود رسانه‌ها تیتر زدند که "یارانه داروهای بیماران خاص قطع شد"، در میان شگفتی همگان وزیر رفاه وقت فردایش خبر از حمایت سازمان‌های بیمه گر از داروهای بیماران صعب العلاج و تحت پوشش بیمه قرار گرفتن آن دادند. در حالی که سال‌ها بود این داروها تحت پوشش کامل بیمه بودند و همه آن هیاهوها برای وارد کردن یارانه‌های هنگفت دارویی به چاه ویل سازمان‌های بیمه گر بود. حاصل آن تصمیمات وضعیت بحرانی کنونی است.»

قویدل گفت که مراکز دولتی در مارپیچ سکوت این مشکل را اطلاع رسانی نمی‌کنند و با نسبت دادن آن به مشکلات عمومی کشور از آگاه کردن مسئولین جلوگیری به عمل می‌آورند. او این پرسش را مطرح کرد که "آیا رئیس قوه قضائیه می‌داند سرنوشت ۵۰۰ میلیون دلار برداشت از صندوق ذخیره ارزی به چه مصرفی رسیده است؟"

گم شدن یک میلیارد یورو ارز دولتی

روزنامه "شرق" روز شنبه ۲۹ تیر (۲۰ ژوئیه) از قول محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوری، خبر داده بود که او در نامه‌ای خطاب به چهار وزیر از آن‌ها خواسته است در مورد "تعهدات ارزی ایفانشده دریافت‌کنندگان ارز واردات دارو و کالا‌های اساسی" توضیحاتی ارائه دهند.

بر اساس این نامه، ۱۰ شرکت حوزه دارو و ۱۰ شرکت در امور کالا‌های اساسی، از جمله شرکت‌هایی هستند که با وجود آنکه متعهد شده‌اند کالا را بر اساس ارز تخصیص داده‌شده وارد کشور کنند، اما بخشی از آن‌ها را وارد کشور نکرده‌اند. تعهدات ارزی ایفا نشده در حوزه دارو، چیزی در حدود ۱۳۰ میلیون یورو اعلام شده است.

در متن این نامه آمده‌ است : «علی‌رغم تلاش‌های به‌عمل‌آمده و تخصیص و تأمین ارز برای واردکنندگان مورد تأیید (دارای ثبت سفارش) دستگاه‌های یادشده متأسفانه حسب اطلاعات سامانه رفع تعهدات ارزی این بانک به نظر می‌رسد بخش قابل‌توجهی از تعهدات ارزی موید ورود کالا به کشور، علی‌رغم تأمین ارز و انقضای مهلت‌های قانونی، به‌صورت رفع‌تعهدنشده بود و اسناد و مدارک مثبته مبنی‌بر ورود و ترخیص قطعی کالا‌های مورد اشاره در سامانه به ثبت نرسیده است.»

فساد مالی گسترده در واردات دارو

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، در هفته گذشته (۲۵ تیرماه) گفته بود که شماری از کارکنان این وزارتخانه به اتهام "فساد مالی، سوءاستفاده از منابع ارز دولتی و واردات داروهای مصرف گذشته" بازداشت شده‌اند. نمکی گفته بود که این افراد در حال بازجویی هستند و اعترافاتی نیز کرده‌اند.

وزیر بهداشت در جمع روزنامه‌نگاران در این باره گفته بود که در مواردی داروهای تاریخ مصرف گذشته وارد کشور شده است و همچنین با دو میلیون یورو ارز دولتی، به جای "استنت قلب"، "کابل برق" وارد کشور شده است. نمکی همچنین از "یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز تجهیزات پزشکی" که از بین رفته و هنوز دقیقا معلوم نیست "چه کسی برده است و چه چیزی آورده و به چه کسانی داده است" سخن گفته بود.

سعید نمکی که پیش از تصدی وزارت بهداشت مدیرعامل چند کارخانه داروسازی بوده، اعلام کرده است که شبکه فساد اقتصادی برای تخریب او و وزارت بهداشت میلیاردها هزینه می‌کند و وعده داده است که او "از پیگیری، شناسایی و افشاگری علیه این شبکه" عقب نخواهد نشست.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.