١٩ سال بعد از مرگ احمد شاملو، نیروهای امنیتی از برگزاری مراسم یادبود او جلوگیری کردند
مراسمی که قرار بود به مناسبت نوزدهمین سالگرد مرگ احمد شاملو در امامزاده طاهر کرج برگزار گردد، با ممانعت نیروهای امنیتی مواجه شد. سال گذشته نیز همین وضعیت، به درگیری‌های پراکنده منجر شده بود. اما امسال هیچکس بازداشت نشده است. امسال همچنین برای نخستین بار، تلویزیون دولتی ایران یک فیلم مستند در بارۀ شاعر پخش کرده که به گفتۀ سازندۀ آن، حدود یک‌سومش سانسور شده است.

بعدازظهر چهارشنبه ٢۴ ژوئیه/٢ مرداد، نیروهای امنیتی از ورود مردم به آرامگاه امام‌زاده ‌طاهر کرج جلوگیری کردند و با بستن درها، از مراجعان خواستند که محل را ترک کنند.

با اینحال روزنامۀ شرق می‌نویسد: "عصر روز گذشته در مراسم يادبود احمد شاملو (...) اهل فرهنگ و دوستداران شعر و ادبيات به‌رسم هر سال بر سر مزار او در گورستان امامزاده طاهرِ كرج گرد آمدند. امسال نيز مراسم يادبود شاعر با تدابير انتظامي برگزار شد و به هرحال، دوستان و دوستداران شاملو بر سر مزارش در سكوت به ‌سوگ نشستند"...

یک سال قبل، بعد از این که مراسم یادبود ممنوع شد، در سایت رسمی "احمد شاملو" آمده بود: "خسته نمی‌شوند. خسته نمی‌شویم... سانسورش می‌کنند. تحریفش می‌کنند. آخر که می‌بینند جمعیتِ هرساله دو‌چندان شده، راه‌بندان می‌کنند. قفل می‌کنند. گارد می‌گیرند"...

به غیر از ممنوعیت مراسم یادبود، تاکنون چندین بار سنگ مزار شاملو را نیز آسیب زده‌اند.

خبرگزاری هرانا در گزارش از مراسم دیروز می‌نویسد: "چند ساعت پیش از آن که دوست‌داران شاملو بر مزار او گرد آیند ماموران امنیتی و انتظامی درهای گورستان را بستند و بر درگاه‌ها ایستادند تا از حضور افراد بر مزار شاملو جلوگیری کنند". این خبرگزاری می‌افزاید: "در چهار سال اخیر که بستن درها و ممنوعیت ورود اعضای کانون و دوست‌داران شاملو را بر فشارها و ممنوعیت‌های سابق افزوده‌اند، نخستین بار بود که در این مراسم کسی بازداشت نشد"

احمد شاملو روز دوم مرداد سال ۱۳۷۹ در خانۀ خود واقع در "پردیس" کرج درگذشت.

یادبود به شیوۀ صدا و سیما

امسال – ظاهراً برای نخستین بار - شبکۀ سوم سیمای جمهوری اسلامی مستندی را به مناسبت سالگرد مرگ شاملو پخش کرد. ولی یک روز بعد، سازندۀ این فیلم به پخش اثرش اعتراض کرد و گفت که تلویزیون جمهوری اسلامی این مستند را سانسور کرده است.

حسین لامعی، سازندۀ فیلم مستند موسوم به "قدّیس" در سایت "کافه سینما" نوشته است که این فیلم "در شرایطی از شبکۀ ۳ سیما پخش شد که هیچگونه شباهت با مستندی که من ساختم نداشت. «قِدّیس» بنده، ۷۳ دقیقه بود اما مستندِ پخش شده، ۵۰ دقیقه است! حدود ۲۳ دقیقه‌اش را سانسور که نه، سلاخی کرده‌اند"...

لامعی که یادداشت اعتراضی خود را با عبارت "بسم رب العدل" شروع کرده، می‌افزاید که در نسخۀ پخش‌شده فقط "تکه‌های مورد پسندشان در کار مانده. تنها تکه‌های مغشوش و بی‌ربط و بی‌معنا در کار مانده. حتی گرافیک کار را عوض کردند! حتی تصاویر مستند را حذف کرد‌ند! حتی عکس‌ها را تغییر دادند!"...

در مطلبی که به تاریخ امروز – ٣ مرداد ٩٨ – تحت عنوان "عدوی تو نیستم، من! انکار توام"در سایت رسمی شاملو منتشر شده، آمده است: "توضیح واضحات ضرورتی ندارد. ماجرا از آغاز روشن بود: مشکلِ حضرات با احمد شاملو، اساساً مشکلی سیاسی‌ست".

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.