'فلج شدن' دانش‌آموز بر اثر 'لگد' معلم؛ آموزش و پرورش گیلان: ضرب و شتم محرز شده است
در پی انتشار خبر "فلج شدن" یک دانش آموز بر اثر "لگد معلم" در یکی از مدارس رستم آباد از توابع رودبار در استان گیلان، آموزش و پرورش این استان با تایید این خبر گفته است: "ضرب و شتم محرز شده است، پرونده مدیر و معلم مدرسه به هیات رسیدگی به تخلفات اداری استان ارجاع شد."

براساس گزارشهای رسیده از ایران این دانش آموز در اواخر اسفندماه سال گذشته در مدرسه مورد ضرب و جرح توسط معلم خود قرار گرفت؛ و "شدت" صدمات به حدی بود که باعث "فلج شدن" این دانش آموز شده است.

آموزش و پرورش استان گیلان عنوان کرده است که برای مدیر مدرسه حکم صادر شده، اما اعلام نشده حکم مدیر چه بوده است. براساس همین گزارش پرونده معلم نیز در "مرحله صدور حکم" قرار دارد.

پیشتر گزارشهایی منتشر شده بود که آموزش و پرورش این استان در تلاش برای منصرف کردن خانواده این دانش آموز برای شکایت است.

اما آموزش و پرورش استان گیلان در واکنش به این گزارشها اعلام کرد: "برخلاف ادعاهای مطرح شده، آموزش و پرورش استان گیلان نه تنها در پی منصرف کردن خانواده ایشان از احقاق حقشان نبوده، بلکه در تامین مخارج و هزینه های درمان او نیز مشارکت کرده و با اعزام مشاور در پی تقویت اوضاع روحی این دانش آموز گرامی و خانواده محترمشان برآمده است."

آموزش و پرورش استان گیلان در واکنش به پرداخت رشوه به این خانواده برای رضایت نیز گفته است: "درباره انتشار اخباری مبنی بر تلاش مدیر مدرسه برای جلب رضایت ولی دانش آموز در ازای پرداخت مبلغ ۴۰ هزار تومان وجه نقد، به استحضار می رساند مبلغ فوق از هدایای جمع آوری شده در جشن عاطفه ها بوده که مدیر مدرسه قبل از وقوع حادثه، به تمامی خانواده های نیازمند از جمله خانواده این دانش آموز ، پرداخت و امضا دریافت کرده است."

بر اساس ماده ۷۷ آیین‌نامه اجرایی مدارس در ایران مصوب ۱۳۷۹، هرگونه تنبیه بدنی، توهین و تعیین تکالیف اضافی برای دانش‌آموزان غیرقانونی است.

در ماده‌ ۸۱ همین آیین‌نامه تاکید شده است که "تنبیه‌ انضباطی‌ باید روشنگرانه‌ و آگاه‌ کننده‌ باشد" و در تنبیه‌های انضباطی باید "آبروی‌ دانش‌ آموز حفظ شود و از تنبیه‌ در حضور جمع‌ جز در موارد ضروری‌ اجتناب‌ گردد."

این نخستین بار نیست که دانش آموزی در ایران توسط معلم مورد آزار و اذیت جسمی قرار می‌گیرد.

یکی از آخرین مواردی که رسانه‌ای شد پرونده همدان بود.

مسئولان آموزش و پرورش استان همدان در ایران در آذرماه سال گذشته از برکناری مدیر و معاون یک مدرسه و تعلیق معلم به دلیل تنبیه بدنی یک دانش‌آموز خبر دادند. معلم از دانش‌آموزان دیگر خواسته بود که در کتک زدن این دانش‌آموز با او مشارکت کنند.

در گزارشی که از تلویزیون ایران پخش شده است، گزارشگر به میان دانش‌آموزان این کلاس رفته است و بعضی از آنها تعریف می‌کنند که چطور این دانش‌آموز را به خواست معلم کلاس کتک زده‌اند.

یک دانش آموز می‌گوید: "اگر ما کتک نمی‌زدیم، ما رو می‎زد و می‌گفت که بزنیدش، داره تکان می‌خورد."

 

 

 

 

 

بی بی سی

اما ناظم مدرسه به گزارشگر گفت که این یک "شوخی آموزشی" بوده است و برای عوض کردن جو کلاس انجام شده است.

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.