قطع همکاری چند دانشگاه خارجی با دانشگاه تربیت مدرس ایران

محمدتقی احمدی، رئیس دانشگاه تربیت مدرس ایران، گفته است طی شش ماه گذشته تعدادی از دانشگاه‌های اروپایی به دلایلی مرتبط با تحریم‌های آمریکا علیه ایران اعلام کرده‌اند با این دانشگاه قطع همکاری کرده‌اند.

رئیس دانشگاه تربیت مدرس دلیل قطع همکاری این دانشگاه‌ها را نداشتن "اراده و قدرت کافی" در مقابل تحریم ایران دانست و گفت که این دانشگاه‌ها "قراردادهای مشترک علمی و آموزشی"خود را با ایران قطع کرده‌اند.

آقای احمدی نامی از دانشگاه‌هایی که با ایران قطع همکاری کردند نبرده است.

رئیس دانشگاه تربیت مدرس به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت که برخی دانشگاه‌های چین و فرانسه با وجود "تهدیدهای ناشی از تحریم" همچنان به همکاری خود با دانشگاه تربیت مدرس ادامه می‌دهند. او از راه‌اندازی مقطع تحصیلات تکمیلی در رشته باستان‌شناسی ملکولی و سلولی بین ایران و فرانسه در سال آینده خبر داده است.

موضوع قطع همکاری موسسات آموزش عالی خارجی با دانشگاه‌های ایران موضوع جدیدی نیست و در اسفند سال گذشته هم رئیس دانشگاه تهران از قطع ارتباط و همکاری مشترک دانشگاه لوون بلژیک با این دانشگاه ایرانی خبر داده بود.

محمود نیلی احمد آبادی دلیل قطع همکاری دانشگاه بلژیکی را "بازداشت استاد ایرانی - بلژیکی" آن دانشگاه اعلام کرده بود.

رئیس دانشگاه تهران توضیحی درباره هویت این استاد دانشگاه نداد اما گفت که "دانشگاه‌های آن کشور(بلژیک) به این بازداشت اعتراض کردند و این موضوع برای جامعه دانشگاهی آنها بسیار اهمیت دارد."

هفته گذشته نیز خبر بازداشت کامیل احمدی، مردم شناس و پژوهشگر ایرانی-بریتانیایی از سوی خانواده وی اعلام شد.

اتهام آقای احمدی اعلام نشده و مشخص نیست چه نهادی او را بازداشت کرده است.

پیش از این هم بازداشت چهره‌های دانشگاهی دو تابعیتی یا مقیم خارج از کشور در ایران خبرساز شده است.

احمدرضا جلالی، استاد دانشگاه مقیم سوئد، از جمله این چهره‌های دانشگاهی است که به جرم جاسوسی در ایران به اعدام محکوم شده است.

آقای جلالی علاوه بر سوئد در دانشگاه‌های بلژیک و ایتالیا هم تدریس می‌کرد. او که حدود سه سال پیش به دعوت دانشگاه تهران به ایران سفر کرده بود اوایل اردیبهشت ۱۳۹۵ دستگیر و زندانی شد.

در موردی دیگر میمینت حسینی چاووشی، جمعیت‌شناس و پژوهشگر دانشگاه ملی استرالیا، در ماه دسامبر سال ۲۰۱۸ بازداشت شد. در آن زمان گفته شد که خانم چاووشی به ظن "نفوذ" دستگیر شده است.

به گفته وکیل این پژوهشگر او بعد از حدود دو ماه از زندان آزاد شد.

علاوه بر چهره‌های دانشگاه تعدادی دیگری از شهروندان دوتابعیتی ایران در سال‌های گذشته بازداشت شده‌اند که پرونده بعضی از آنها مانند نازنین زاغری رتکلیف باعث بروز تنش‌هایی در روابط خارجی ایران شده است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.