ملوان ایرانی تازه آزاد شده: در غل و زنجیر و سوءتغذیه بودیم
محمدشریف پناهنده، ملوان ایرانی که حدود ۴ سال در اسارت دزدان دریایی سومالی بود در گفت‌وگو با روزنامه جام‌جم ایران به بیان خاطراتی از دوران اسارتش پرداخته و می‌گوید که روزانه یک وعده غذا می‌خوردند و در غل و زنجیر بودند.

آقای پناهنده می‌گوید که در این مدت در جنگل همراه ۳ ملوان ایرانی دیگر در اسارت بوده و دو نفر دو نفر به هم غل و زنجیر بودند.

وی از دیگر ملوانان اسیر با نام‌های جمال‌الدین دهواری، ابراهیم بلوچی‌نیا و عبدالله ‌نوهانی یاد می‌کند.

آقای پناهنده می‌گوید که پیش از اسارت ۹۰ کیلو وزن داشته اما موقع آزادی ۴۵ کیلوگرم بوده و فقط صبح به صبح غذا به آنان می‌دادند که آن هم "مقدار خیلی کمی برنج می‌دادند که در آب می‌جوشاندیم و می‌خوردیم" و در باقی مواقع برگ درختان را می‌خوردند که "خیلی تلخ بود".

این ملوان ایرانی گفته است به لحاظ بهداشتی، شرایط بدی داشتند و برای قضای حاجت، چاله‌ای می‌کندند و برای حمام کردن آب در اختیارشان نبوده: "سه سال تمام یک لباس تن‌مان بود" و در نتیجه بر اثر "فشارهای روحی و روانی و کم‌خونی، بیمار شده بودم".

آقای پناهنده می‌گوید: "صبح که می‌شد، مثل طلبکارها جلوی‌مان می‌نشستند. تلفن همراه به ما می‌دادند و می‌گفتند به خانواده، دولت ایران، سازمان ملل یا هر کشور دیگری زنگ بزنید و بگویید برای‌مان پول بفرستند تا شما را نکشیم" و "تا می‌خواستیم حرف بزنیم، چند خشاب گلوله دوروبرمان خالی می‌کردند یا با قنداق سلاح به بدن و پاهای‌مان ضربه‌های شدید می‌زدند."

محمد شریف پناهنده در سال ۲۰۱۵ اسیر شده بود
محمد شریف پناهنده می‌گوید که پیش از اسارت ۹۰ کیلو وزن داشته اما موقع آزادی ۴۵ کیلوگرم بوده

وی در خصوص علت آزاد شدندش از اسارت دزدان دریایی می‌گوید به دلیل "شدت بیماری"اش، قبیله دزدان با سازمان ملل تماس می‌گیرند و ترتیبات آزادی‌اش فراهم می‌شود.

او می‌گوید که "دزدان به مدت ۱۰ روز مرا از سه نفر دیگر جدا کردند" و قصد داشتند با فرستادن عکس به سازمان ملل آنها را تهدید کنند و "بگویند اگر پول نفرستند، ما را می‌کشند" و "اگر چند روز دیگر آنجا می‌ماندم، قطعا جانم را از دست می‌دادم".

آقای پناهنده می‌گوید که سازمان ملل هم با هماهنگی دولت ایران توانست ترتیب آزادی وی را فراهم کند و امکان اینکه از سایر اسیران خداحافظی کند را نیافته و آن سه نفر دیگر "شاید فکر می‌کنند مرا کشته‌اند".

وی در پایان این گفت‌وگو با مرگبار خواندن شرایط بقیه ملوانان از مقامات ایران خواسته است که برای آزادی آنان اقدام کنند.

درباره محمد شریف پناهنده و سایر ملوانان چه می‌دانیم؟

عکس چهار ماهیگیر ایرانی لنج سراج که دزدان دریایی برای خانواده آنها فرستاده‌اند
عکس چهار ماهیگیر ایرانی لنج سراج که دزدان دریایی برای خانواده آنها فرستاده‌اند

آقای پناهنده به همراه سه ماهیگیر ایرانی دیگر در بهار سال ۲۰۱۵ به اسارت دزدان دریایی سومالی در آمده بود.

انجمن انسان‌دوستانه اچ‌اس‌پی (حمایت از رهایی گروگان‌ها) که برای آزادی این گروگان ایرانی با ربایندگان وارد مذاکره شده بود گفته آقای پناهنده "بسیار بیمار است" و آزادی او هم بر اساس دلایل بشردوستانه صورت گرفته است اما ممکن است گروگان‌گیرها برای آزادی سه ماهیگیر دیگر همچنان باج طلب کنند.

جان استید، از مقام‌های انجمن اچ‌اس‌پی به خبرگزاری فرانسه گفته آقای پناهنده در حالی آزاد شده که به شدت بیمار است و "وزن زیادی از دست داده. از ناحیه شکم به شدت بیمار است و دچار خون‌ریزی داخلی است."

در یک دهه گذشته هزاران دریانورد، ملوان و ماهیگیر در آبهای نزدیک سومالی توسط دزدان دریایی ربوده شده‌اند که صدها نفر از آنها بعد از پرداخت باج آزاد شده‌اند.

آقای پناهنده پس از آزادی برای معالجات اولیه به آدیس‌آبابا، پایتخت اتیوپی منتقل شد و پس از آن به ایران رفت.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز شنبه، ۳۰ شهریور، ضمن اعلام خبر آزادی آقای پناهنده از انجمن اچ‌اس‌پی، دفتر منطقه‌ای سازمان ملل متحد، دولت ایالت نیمه‌مختار پونتلند سومالی و دولت اتیوپی تشکر کرد و گفت وزارت خارجه ایران مراحل آزادی، درمان اولیه و بازگشت آقای پناهنده را پی‌گیری می‌کند.

با این حال آقای موسوی نگفته که وزارت خارجه ایران در چهار سال گذشته چه اقداماتی برای آزادی چهار ماهیگیر ایرانی در سومالی کرده و آیا برای آزادکردن گروگان‌های دیگر به دزدان دریایی مبلغی پرداخت کرده است.

در چند سال گذشته ائتلافی از ناوهای جنگی کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کشورهای عضو پیمان ناتو موجب کاهش حملات دزدان دریایی شده است اما طبق گزارش‌ها هنوز ده‌ها نفر در اسارت این گروه‌ها هستند.

گاهشمار حوادث

نقشه

شهریور ۱۳۸۷؛ ربوده شدن کشتی ایرانی دیانت که متهم به حمل سلاح بود. ایران تایید کرد که با دادن باج کشتی را آزاد کرده است.

خرداد ۱۳۹۳؛ بازگشت شهریار علی سبزواری٬ ملوان ایرانی بعد از نزدیک چهار سال اسارت

فروردین ۱۳۹۴؛ گرفتار شدن دو لنج سراج و جابر

شهریور ۱۳۹۴؛ فرار لنج جابر و کشته شدن چند دزد دریایی

آذر ۱۳۹۴؛ فرار لنج محمدی بعد از یک هفته اسارت

آبان ۱۳۹۵؛ اعلام خبر ربوده شدن یک لنج ایرانی

خرداد ۱۳۹۷: چهار ملوان ایرانی آزاد شدند و با وزیر اطلاعات این کشور دیدار کردند

چرا کشتی‌های ایرانی؟
ندا سانیچ، خبرنگار بی‌بی‌سی، در گزارشی که سال سه سال پیش در این باره تهیه کرده بود علت اصلی به دام افتادن دریانوردان ایرانی را چنین عنوان کرد: "ماهیگیری تنها منبع درآمد بسیاری از خانواده‌ها در بندر کنارک چابهار ایران است. بعضی صیادان ترجیح می‌دهند که برای صید بیشتر و معمولا شکار ماهی تن٬ خطر کنند٬ بیش از دو هزار کیلومتر دور شوند و معمولا به طور غیرقانونی از سواحل کشورهایی مانند سودان ماهی بگیرند.

ماهیگیران سومالی از این موضوع دل خوشی ندارند.

نمایندگان سومالی در کمیسیون ماهی تن اقیانوس هند بارها با ارائه شواهد تصویری ایران را به صید غیرقانونی در آب‌های خود متهم کرده‌‌اند. 

سازمانی به نام "ماهیگیری امن" در گزارش خود از سه دهه صید دریایی در سواحل مالزی گفته است تا سال ۲۰۱۳ ایران بیش از خود ماهیگیران سومالی در آب‌های این کشور صید کرده است. بر اساس این گزارش یک سوم صیدهای غیرقانونی از آب‌های سومالی را کشتی‌های ایرانی انجام داده‌اند. کشتی‌هایی که همیشه سالم و سلامت به کشورشان بازنگشته‌اند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.