'انتقال اچ‌آی‌وی با سرنگ آلوده'؛ یک بهیار در لردگان بازداشت شد
اهالی روستای چنار محمودی از توابع لردگان در استان چهار محال و بختیاری می‌گویند عده‌ای از ساکنان این روستا در اثر استفاده از سرنگ آلوده هنگام آزمایش قند خون به 'اچ‌آی‌وی ' مبتلا شده‌اند. این افراد از دیروز سه‌شنبه (نهم مهر) مقابل فرمانداری لردگان تجمع کرده‌اند.

بعضی از اهالی این روستا آلوده بودن وسایل حجامت و اندازه‌گیری قند خون را دلیل این ابتلا می‌دانند.

بنابر گزارش‌ها بعضی از معترضان شیشه‌های ساختمان شبکه بهداشت روستا را شکسته‌اند.

دادگستری استان چهارمحال و بختیاری از تشکیل پرونده قضایی در این باره خبر داده و رئیس دادگستری بازداشت یک بهیار خانه بهداشت را تایید کرده است.

خبرگزاری کار ایران به نقل از یک منبع آگاه گفته بعضی از اهالی روستای چنار محمودی حدود دوماه پیش، پس از دادن آزمایش قند خون متوجه شدند که تعدادی از آنها مشکوک به داشتن ویروس "اچ‌ای‌وی" هستند.

به گفته او این بیماران برای اطمینان بیشتر به مراکز درمانی اصفهان و شیراز مراجعه کردند که در آنجا نیز نتیجه آزمایش مثبت بوده است.

Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

تجمع مردم روستان چنار محمودی در اعتراض به "ابتلا به اچ آی وی با سرنگ آلوده" اهالی روستای چنار محمودی از توابع لردگان می‌گویند چند نفرشان “در اثر استفاده از سرنگ آلوده هنگام تست قند خون به اچ آی وی مبتلا شده‌اند” و از دیروز مقابل فرمانداری لردگان تجمع کرده‌اند. رئیس مرکز بهداشت استان چهارمحال بختیاری به خبرگزاری ایلنا گفته موضوع در دست بررسی است. ایلنا می گوید او حاضر نشده توضیح بیشتری بدهد. یک منبع آگاه به ایلنا گفته: "برخی از اهالی روستای چنار محمودی حدود دوماه پیش، پس از دادن آزمایش دیابت متوجه شدند که تعدادی از آنها مشکوک به داشتن بیماری اچ ای وی هستند. این بیماران برای اطمینان بیشتر به مراکز درمانی اصفهان و شیراز مراجعه کردند که در آنجا نیز نتیجه مثبت بود." به گفته این منبع آگاه در حال حاضر رئیس شبکه بهداشت این روستا "در بازداشت است." گزارش‌ها حاکی است مردم معترض شیشه‌های ساختمان شبکه بهداشت روستا را شکسته‌اند. برخی از اهالی روستا احتمال آلوده بودن وسایل حجامت و اندازه‌گیری دیابت را دلیل این اتفاق می‌دانند.

Ein Beitrag geteilt von BBC NEWS فارسی (@bbcpersian) am Okt 2, 2019 um 4:20 PDT

احمدرضا بهرامی، رئیس دادگستری استان چهارمحال و بختیاری می‌گوید: "برخی ادعا دارند که یکی از بهیارانی که در یکی از مراکز بهداشت کار می‌کرده است در زمانی که برای انجام آزمایش‌ها از آن‌ها خون می‌گرفته به جای اینکه برای هر فرد از یک سرنگ استفاده کند از سرنگ مشترک استفاده می‌کرده است."

در همین حال مرتضی خاتمی، نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از ابتلای چندین نفر از اهالی این روستا به ویروس اچ‌آی‌وی/ایدز "از طرق دیگر" خبر داده است:

"بنا بر اطلاع موثق، ابتدا در این روستا کانون خطری مشاهده شده و در راستای اقدامات پیشگیرانه از جمله برای اینکه معلوم شود میزان آلودگی چه میزان است، آزمایشاتی صورت گرفته است."

"این که در اثر حجامت یا تست دیابت ابتلا به این ویروس رخ داده، به نظر نمی‌رسد که صحت داشته باشد و همواره در جریان بیماریابی احتمال پیدا کردن موارد بیشتری وجود دارد."

خبرگزاری مهر از منبعی که از او نام نبرده نقل کرده که ۵۰ نفر در این روستا به دلیل "روابط در گذشته" به اچ آی وی مبتلا هستند و "پرونده آنها در مراکز درمانی و امنیتی موجود است."

هنوز گزارش رسمی در این باره منتشر نشده و گفته شده تحقیقات در جریان است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.