لوح‌های هخامنشی تازه‌برگشته از آمریکا رونمایی شدند

بیش از صد لوح هخامنشی از مجموعه‌ای که، پس از ۸۴ سال، به‌تازگی از آمریکا به ایران برگردانده شده، در موزه ملی ایران به نمایش گذاشته شد.

به‌ گزارش خبرگزاری ایسنا، مجموع لوح‌ها و گِل‌نبشته‌هایی که با همکاری دانشگاه شیکاگو و پس از حدود ۱۴ سال پی‌گیری حقوقی به ایران بازمی‌گردد، ۱۷۸۳ لوح است. با این حال ۱۷ هزار لوح دیگر نیز همچنان در اختیار مؤسسه شرق‌شناسی آمریکاست.

کریستوفر وودز، رئیس مؤسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو، که همزمان با انتقال این مجموعه به ایران سفر کرده است، درباره زمان بازگشت ۱۷ هزار لوح دیگر، با اشاره به عزم و تلاش این مؤسسه برای محافظت و برگرداندن باقیمانده الواح، گفت: «این کار به مجوز دولتی نیاز دارد و ما کنترلی روی این مجوز نداریم. نظر نهایی را دپارتمان [وزارت] خزانه‌داری آمریکا است.»

مقصود آقای وودز «دفتر کنترل دارایی‌های خارجی» موسوم به «اوفک» است که یکی از ارگان‌های تحت نظر وزارت خزانه‌داری آمریکاست و بر اساس اهداف و سیاست‌های خارجی ایالات متحده علیه دولت‌ها، سازمان‌ها و افراد غیرآمریکایی تحریم‌های اقتصادی و بازرگانی اعمال می‌کند.

لوح‌ها و گِل‌نبشته‌های بازگردانده‌شده به ایران تا پایان مهرماه سال جاری در موزه ملی ایران در معرض دید همگان قرار دارد.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.