'انتقال اچ‌آی‌وی در لردگان'؛ معترضان و نیروهای انتظامی درگیر شدند
در پی ابتلای شماری از ساکنان روستای چنارمحمودی استان چهار محال و بختیاری به ویروس اچ‌آی‌وی، معترضان با تجمع مقابل مراکز دولتی شهر لردگان با نیروهای امنیتی و انتظامی درگیر شده‌اند.

در تصاویری که امروز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، معترضان به ساختمان خانه بهداشت سنگ پرتاب می‌کنند. آنها همچنین دفتر امام جمعه لردگان را به آتش کشیده‌اند.

در این تصاویر خودروها و نیروهای امنیتی در مقابل ساختمان‌های دولتی دیده می‌شوند و صدای تیراندازی به گوش می‌رسد.

تا کنون گزارشی درباره تلفات احتمالی درگیری‌های امروز منتشر نشده است.

اهالی روستای چنار محمودی می‌گویند عده‌ای از ساکنان این روستا در اثر استفاده از سرنگ آلوده هنگام آزمایش قند خون به'اچ‌آی‌وی'مبتلا شده‌اند. معترضان از روز سه‌شنبه (نهم مهر) مقابل فرمانداری لردگان تجمع کرده‌ بودند.

 

 دادگستری استان چهارمحال و بختیاری ۱۰ مهرماه، از تشکیل پرونده قضایی در این باره خبر داد و رئیس دادگستری بازداشت یک بهیار خانه بهداشت را تایید کرد.

دو روز پیش سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران در نامه‌ای به وزیر دادگستری درباره شمار زیاد مبتلایان نوشت "عامل انتقال ویروس HIV در روستای چنارمحمودی از توابع لردگان نه سرنگ آلوده بهیار بلکه "معتادان تزریقی و افرادی با روابط نامطلوب" بودند.

وزیر بهداشت همچنین خواستار اعاده حیثیت از بهیار روستا شد.

سعید نمکی شنبه ۱۳ مهر نیز بار دیگر "ادعای یکی از مقامات محلی روستای چنار محمودی لردگان" درباره سرنگ آلوده را "غیرکارشناسی" خوانده است.

همزمان علیرضا رییسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت نیز گفته "در خصوص راه‌های انتقال بیماری در آن منطقه هیچ ابهامی وجود ندارد و هیچ اقدام تشخیصی و بهداشتی، واکسیناسیون و غیره مطلقا عامل انتقال بیماری در منطقه نبوده است".

معترضان اما امروز با تجمع مقابل خانه ‌بهداشت و فرمانداری این شهر، توضیحات وزیر بهداشت را رد کردند و شعار می‌دادند "تهمت، تهمت".

آنها خواستار استعفای مسئولان وزارت بهداشت بودند.

سعید نمکی در نامه خود به وزیر دادگستری گفته بود وزارتخانه‌اش "جهت حفظ شئونات مردم منطقه، موضوع به نحو کاملا محرمانه" پیگیری کرده بود.

چند روز پیش محمد حسین قربانی، عضو فراکسیون بهداشت و درمان مجلس ایران انتقال ویروس اچ آی وی از طریق سرنگ‌های آلوده در روستای چنار محمودی را رد کرد.

او گفت "از جمعیت ۱۸۰۰ نفری این روستا ۲۴۰ نفر معتاد هستند که ۲۰ نفرشان تزریق می‌کنند و همین مسئله باعث شیوع ایدز در روستا شده است."

او تعداد مبتلایان به ایدز در این روستا را ۲۶ نفر اعلام کرده است.

 برخی از اهالی چنارمحمودی تعداد مبتلایان به ویروس اچ‌آی‌وی را بسیار بیشتر و تا حدود ۲۰۰ نفر اعلام کرده‌اند. اما کیانوش جهانپور، مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت در گفت‌وگو با شبکه خبر تلویزیون ایران شیوع گسترده این بیماری در روستای چنارمحمودی را تکذیب کرده و گفته است: "آمار بسیار کمتر از ادعاهای مطرح شده در برخی رسانه هاست".

با این حال بعضی از اهالی این روستا آلوده بودن وسایل حجامت و اندازه‌گیری قند خون را دلیل این ابتلا می‌دانستند و با حمله به اداره بهداشت روستا شیشه‌های این ساختمان را شکسته‌اند.

پروین افسر کازرونی، رئیس اداره پیشگیری از ایدز و کنترل بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت درباره آمار این بیماری در ایران گفته بود "کل موارد ثبت شده این بیماری از ابتدا تا کنون ۳۹هزار و ۵۴۹ نفر بوده‌اند که مرگ ۱۸هزار و ۱۱۹ نفر آنها ثبت شده است. ۵۰ درصد کل موارد شناخته شده در زمان تشخیص نیز در گروه سنی ۲۰ تا ۳۵ سال بوده‌اند".‏

 

 

 

 

بی بی سی 

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.