استاندار کرمانشاه: برای سفر زائران به عراق «مسیر جدیدی» پیدا کردیم

با وجود ادامه ناآرامی‌ها در عراق، استاندار کرمانشاه اعلام کرد که مرز خسروی بازگشایی شده و برای تردد زائران اربعین «مسیر جایگزینی» پیدا شده است.

پس از درگیری در برخی از شهرهای عراق، ایران روز چهارشنبه، ۱۰ مهر مرز خسروی را بست.

بسیاری از معترضان عراقی در ناآرامی‌های چند روز اخیر این کشور شعارهایی علیه جمهوری اسلامی ایران سر داده و خواستار پایان یافتن «دخالت ایران» در امور داخلی کشورشان شده‌اند. سرکوب این اعتراضات تاکنون بیش از ۱۰۰ کشته برجای گذاشته است.

تعدادی از مقامات جمهوری اسلامی اعلام کرده بودند که مرز خسروی تا زمان «عادی» شدن شرایط در عراق به روی ایرانی‌ها بسته خواهد بود.

با این حال به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه، روز یکشنبه، ۱۴ مهر گفت که مرز خسروی از ساعت ۷ صبح تا ۱۶:۳۰ عصر باز است اما امکان عبور در شب‌ها وجود ندارد.

مرز خسروی نزدیک‌ترین پایانه مرزی ایران به بغداد، کربلا، کاظمین و سامراست. ایران در واکنش به ناآرامی‌های روزهای اخیر گذرگاه مرزی چزابه را نیز برای مدت کوتاهی بست.

استاندار کرمانشاه توضیح داد که به خاطر مسئله منع تردد در بغداد «پیگیری کردیم که مسیر جدیدی پیدا کنیم که اگر منع تردد در بغداد ادامه داشت، زوار را از مسیر جدید عبور دهیم که این کار انجام شده است.»

پیش از این، مرز خسروی در خرداد سال ۹۲ به دنبال انفجار در مسیر تردد زائران ایرانی بسته شده بود.

مقامات ایران خود از مراسم اربعین در چند سال گذشته به عنوان «مانور قدرت» جمهوری اسلامی نام برده، و پیش‌بینی کرده‌اند که در مراسم امسال سه میلیون ایرانی شرکت کنند.

این مراسم در سال‌های اخیر برای جمهوری اسلامی اهمیتی فراوان یافته و برنامه‌ریزی گسترده و صرف مبالغ بسیار برای آن از مدت‌ها پیش آغاز شده است.

در اعتراض‌های چند روز اخیر در شهرهای عراق شعارهایی علیه جمهوری اسلامی نیز سر داده شده و وزارت خارجه ایران نیز روز پنج‌شنبه از زائران ایرانی که قصد شرکت در مراسم اربعین را دارند خواسته بود که سفر به عراق را تا اطلاع ثانوی به تأخیر بیندازند.

با این حال سازمان حج و زیارت از ادامه برنامه‌ریزی‌ها برای شرکت زائران ایرانی در این مراسم خبر داده است.

در همین حال صحبت‌الله رحمانی، مدیرکل عتبات عالیات سازمان حج و زیارت، اعلام کرد که «دو میلیون و صد هزار نفر» برای سفر به عراق و شرکت در این مراسم ثبت نام کرده‌اند.

۲۷ مهر روز اربعین است و از روزهای گذشته گزارش‌هایی درباره آغاز سفر برخی از زائران برای شرکت در مراسم پیاده‌روی اربعین منتشر شده است.

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.