شهرداری شیراز 'عامل اصلی سیل بود'

خبرگزاری مجلس - خانه ملت - به نقل از بهرام پارسایی، نماینده شیراز، گفته است که هیئت کمیسیون اصل نود مجلس با استعلام از مراجع مختلف و بازدید میدانی از محله‌های دروازه قرآن، سعدی و حوضه‌های آبریز این مناطق گفته است که "عوامل مختلفی را دخیل می‌داند و اداره ها و سازمان‌های مختلف را به سهم خود مقصر دانسته است اما عامل اصلی، دخل و تصرف شهرداری‌های وقت در مسیل دروازه قرآن و مسیل آب در شهرک سعدی بوده است."

وی از سایر نهادهای مسئول در این زمینه نامی نبرده است.

به گفته آقای پارسایی، پیشتر در دروازه قرآن دره‌ای به نام دره الله اکبر وجود داشته که قبل از دخل و تصرف، سابقه کشش تا یکصد متر مکعب آب در ثانیه را داشت اما لوله فعلی حداکثر تحمل ۱۲ مترمکعب در ثانیه حجم آب را دارد و برخی موانع همین میزان را نیز کمتر می‌کند.

در نتیجه، هنگام جمع شدن و فشار آب، امکان تخلیه سریع آن از میان رفته است.

سیل
ساخت و ساز غیر اصولی در اطراف دروازه قرآن شیراز دلیل جاری شدن سیل معرفی شده است

او همچنین گفته است جاری شدن سیل در مناطق دیگر ایران نیز مورد بررسی قرار گرفته اما به دلیل بیشتر بودن تلفات انسانی سیل شیراز، اعضای کمیسیون اصل نود از این محل دیدن کردند.

به گفته آقای پارسایی "عوامل مشترکی که در وقوع سیل‌های اخیر در کشور وجود داشت، دخالت‌های انسانی در مسیر رودخانه‌ها، عدم لایروبی و تقویت آبخیزداری و عدم حفاظت از حریم رودخانه‌ها بود که در این خصوص مکاتباتی با شهرهای بزرگ صورت گرفته تا جلوی حوادث بعدی گرفته شود."

قرار است گزارش کمیسیون به زودی در صحن علنی مجلس رسیدگی شود.

روز ۶ فروردین امسال پس از ریزش باران در شهر شیراز، ناگهان مناطقی از شهر گرفتار سیلاب شد که در محل دروازه قرآن شدت بیشتری داشت. به گزارش منابع رسمی، در جریان سیل شیراز ۲۱ نفر جان خود را از دست دادند هر چند برخی منابع تعداد قربانیان این حادثه را بیشتر گزارش کرده بودند.

طرح توسعه این محل و طراحی و اجرای غیرتخصصی آن از جمله عوامل اصلی این حادثه عنوان شد.

بارش باران و جاری شدن سیل در مناطق مختلف ایران از هفته آخر اسفندماه در استان‌های شمالی ایران از جمله گلستان، مازندران و خراسان شمالی آغاز شد و خسارات و تلفاتی برجای گذاشت. در روزهای بعد، مناطق غرب و جنوب ایران نیز شاهد بارندگی سنگین و جاری شدن سیل بود که باز هم خسارات جانی و مالی همراه بود.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.