بهائیان دویستمین سالگرد تولد سیدعلی محمد شیرازی، باب، را جشن می‌گیرند
مرکز جهانی بهائیان از امروز دویستمین سالگرد تولد باب بنیانگذار آئین بهایی در شیراز را گرامی می دارد. به همین مناسبت صدها نفر از طرفداران این آئین در مقبرۀ بنیانگذار آن در شهر حیفا در شمال اسرائیل به مدت دو روز گرد هم می آیند.

کرمل ایراندوست، معاون دبیر کل جامعۀ بهایی، گفته است که در این بزرگداشت برخی زائران بهایی لباس های سنتی خود را بر تن می کنند. بیش از شش میلیون نفر در سراسر جهان پیرو آئین بهایی هستند. مرکز جهانی بهائیان در قلۀ کرمل بر فراز شهر ساحلی حیفا بنا شده است. با این حال، به گفتۀ کرمل ایراندوست جامعۀ بهایی به معنای اخص کلمه در اسرائیل وجود ندارد.

مقبرۀ باب در حیفا مرکز روحانی و اداری جامعۀ بهایی محسوب می شود و تقریباً ٦۵٠ داوطلب از ٦٠ کشور جهان و ١۵٠ کارمند محلی در خدمت جامعۀ بهائیان جهان کار می کنند. وظیفۀ این افراد نگهداری مکان های مقدس بهایی از جمله مقبرۀ باب و همچنین مقبرۀ بهاءالله در نزدیکی شهر "سن ژان-دارک" در شمال اسرائیل است. این دو مکان از طرف یونسکو به عنوان "میراث فرهنگی بشریت" به ثبت رسیده است و سالانه بین ٣ تا ۴ هزار زائر و بیش از یک میلیون و دویست هزار بازدیدکننده را در خود جای می دهند.

نوزده تراس مقبره باب در فاصلۀ سال های ۲۰۰١-١٩۸۷ به تدریج افتتاح و به یکی از جاذبه های مهم گردشگری بدل شده اند.

بهائیت که انشعابی از تشیع است توسط سیدعلی محمد شیرازی معروف به "باب" تأسیس شد که خود را پیام آور جدید خدا و مبتکر و بنیانگذار "عصری جدید" معرفی کرد. او این مطلب را در ١٨۴۴ با پیرو خود بهاءالله در میان گذاشت که خود به عنوان بنیانگذار آئین بهایی شناخته می شود.

جنبش اصلاح دینی بهائیت که مشوّق "وحدت در تنوع است" خود را آخرین دین تک خدایی می داند که نه فقط خواستار برابری زن و مرد است، بلکه در پی از میان بردن فقر و استقرار برابری میان انسان ها است.

پیروان آئین بهایی در ایران حدود ٣۰۰ هزار نفر برآورد می شوند. از آغاز تأسیس حکومت روحانیان شیعه در ایران در ١٣۵۷ پیروان آئین بهایی سخت ترین آزارها و بدرفتاری ها را در این کشور متحمل شده اند. در چهل و یک سال گذشته شمار بالایی از بهائیان ایران اعدام و زندانی و شکنجه و از کلیه حقوق مدنی، اجتماعی و اقتصادی خود محروم شده اند.

در سال ۲۰١۸ مجمع عمومی سازمان ملل با تصویب قطعنامه ای از جمهوری اسلامی ایران خواست که به آزار و ارعاب و دستگیری و زندان خودسرانۀ پیروان ادیان غیراسلامی در این کشور خاتمه داده و بهائیان زندانی را آزاد کند.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.