حسن روحانی مدعی شد ایران از نقطه اوج کرونا عبور کرده است

حسن روحانی، رئيس‌جمهور ایران روز دوشنبه گفت ایران در مقابله با کرونا «پیروز شده» و از مرحله پیک (نقطه اوج) این بیماری «عبور کرده است».

او که روز دوشنبه ۲۶ اسفند در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا سخن می‌گفت، این ادعا را به نقل از سعید نمکی، وزیر بهداشت مطرح کرده و گفته است وزیر بهداشت «هر زمان که لازم دید»، برای مردم در این زمینه توضیح می‌دهد.

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که پیش از این علی عسگری، رئيس صداوسیما گفته بود آقای نمکی در جلسه شورای عالی امنیت ملی ایران گفته است که شیوع کرونا در ایران در ۲۰ فروردین ۹۹ به سقف می‌رسد و بعد از آن هم دو ماه درگیری خواهیم داشت.

آقای عسگری این اظهارات را روز ۲۰ اسفند در گفت‌وگو با شبکه یک تلویزیون حکومت ایران مطرح کرد و اظهارات او با تکذیب مقامات وزارت بهداشت مواجه نشد.

وزارت بهداشت تاکنون تعداد کل مبتلایان به کرونا در ایران را ۱۳۹۳۸ نفر اعلام کرده‌ است.

رضا ملک‌زاده، معاون وزیر بهداشت ایران روز ۲۳ اسفند در گفت‌گو با تلویزیون دولتی ایران گفته بود زمانی از این ویروس خلاص می‌شویم که بین ۵۵ تا ۷۰ مردم به آن مبتلا شوند.

پیش از این برخی کشورها مانند چین که شهرهای کانون شیوع کرونا را قرنطینه کردند، اعلام کرده بودند که از مرحله پیک این بیماری عبور کرده‌اند.

در کشورهای اروپایی که اکنون کانوع شیوع کرونا معرفی شده‌اند، اعلام شده است که هنوز تا رسیدن به نقطه اوج فاصله دارند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هم گفته است ممکن است ۶۰ تا ۷۰ درصد مردم کشورش به کرونا مبتلا شوند. در ایتالیا هم یکشنبه ۲۵ اسفند ۳۶۸ مورد جدید جان‌باخته ناشی از ابتلا به ویروس کرونا را ثبت شد که مرگبارترین روز بحران کرونا در این کشور بود.

رقم جهانی مبتلایان به ویروس کرونای جدید در روز یکشنبه به ۱۵۳ هزار نفر و تعداد قربانیان به پنج هزار و ۸۰۰ تن رسید.

تصمیم‌های تازه در ایران

حسن روحانی در جلسه امروز ستاد مقابله با کرونا همچنین از تدابیر تازه‌ای برای مقابله با کرونا خبر داد.

به گفته رئيس‌جمهور ایران از روز سه‌شنبه ۲۷ اسفند، در خروجی برخی جاده‌های کشور، مردم از لحاظ تب‌سنجی کنترل می‌شوند. قرار است امروز فهرست این جاده‌ها اعلام شود.

او همچنین گفته است تصمیم‌هایی برای «کنترل فضای مجازی» و هماهنگی بین رسانه‌ها گرفته شده است و پلیس فتا به افرادی که در فضای مجازی هستند، تذکر می‌دهد و «مواردی که با آنها برخورد شود، برخورد می‌شود».

در روزهای گذشته شش نفر از مدیران کانال‌های تلگرامی توسط پلیس فتا بازداشت شده بودند.

در قم هم دادستان این شهر خبر از تشکیل پرونده قضایی برای سه نفر به اتهام نوشتن درباره شیوع کرونا در این شهر داده بود.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.