کرونا در ایران؛ افزایش سفرهای نوروزی با وجود هشدارها

در ایران با وجود هشدار‌های پیاپی و اعمال محدودیت‌ برای ورود خودروها و حتی طرح غربال‌گری و تب‌سنجی مبتلایان به ویروس جدید کرونا، در بسیاری از جاده‌ها ترافیکی سنگین برقرار است.در این میان، تصاویر عوارضی قم - تهران هم خبرساز شده است.

همزمان تلویزیون دولتی ایران گزارش می‌دهد که "به منظور قطع شیوع کرونا، بسیاری از استان‌ها و شهرها از پذیرش میهمانان نوروزی معذور هستند و مسافران را باز می‌گردانند".

بنابر گزارش‌ها، مسئولان شماری از استان‌ها نیز بارها اعلام کرده بودند که همه خدمات رفاهی و تفریحی تعطیل هستند و محدودیت‌های جدی اعمال شده است؛ و در بسیاری از ورودی‌های استانی و شهری "طرح غربالگری و تب‌سنجی" مسافران مشکوک به کرونا انجام می‌شود و موارد مشکوک ۱۴ روز قرنطینه ‌می‌شوند.

با این حال تصاویر امروز ۲۸ اسفند، نشان از تردد پر شمار مسافران نوروزی در عوارضی بزرگراه تهران- قم است، دو شهر اصلی کانون ویروس کرونا در ایران.

از سوی دیگر براساس گزارشها محورهای مواصلاتی شهرهای بزرگ و توریستی و همچنین مسیرهای تهران و شمال با ترافیک سنگین‌تری مواجه‌اند.

تست حرارت سنجی سرنشینان در عوارضی تهران و قم
تست حرارت سنجی سرنشینان در عوارضی تهران و قم

از جمله، در مازندران همه واحد‌های پذیرایی در ایام عید نوروز تعطیل شده است؛ در خراسان رضوی "طرح ممانعت از ورود خودرو‌ها به منظور سفر‌های غیرضروری" به اجرا در آمده؛ در هرمزگان و فارس هم گفته شده هیچ خدماتی برای مسافران نوروزی ارائه نمی‌شود.

شورای سلامت کیش هم از مسدود شدن پروازهای ورودی به کیش و اعمال ضوابط سختگیرانه ورود مسافر برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا در این جزیره خبر داده است.

در بسیاری از دیگر شهرهای ایران ا نیز وضعیتی مشابه برقرار است.

پیشتر مقام‌های وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا از شهروندان خواسته بودند در خانه بمانند.

علیرضا رئیسی معاون وزارت بهداشت ایران امروز هنگام اعلام آمار مبتلایان و جانباختگان انتقاد کرد که "تذکر می‌دهیم در خانه بمانید، اما افراد به سمت شمال کشور حرکت می‌کنند. در این دو هفته اگر همکاری از طرف مردم انجام شود، می‌توانیم بیماری را کنترل کنیم و اگر همکاری نشود، این دو هفته به دو ماه تبدیل می‌شود".

او گفت "خواهش من از مردم این است که وضعیت را جدی بگیرند. از همه مردم می‌خواهیم در خانه بمانند و این دو هفته را در منزل بمانند".

علیرضا زالی، فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران هم گفته بود "نظرسنجی‌های ما و آن چه در سطح شهر می‌بینیم، نشان می‌دهد که متاسفانه همچنان فعالیت‌ها جاری است و شب عید امسال با سال گذشته هیچ تفاوتی ندارد، در حالی که باید توجه کرد که امسال با وجود شیوع ویروس کرونا در ایران عید متفاوتی داریم".

بنابر اعلام وزارت بهداشت ایران تا امروز ۱۱۳۵ نفر بر اثر ابتلا به ویروس کووید-۱۹ در ایران جان باخته‌اند و بیش از ۱۷ هزار نفر به آن مبتلا شدند.

دولت ایران گفته حاضر به قرنطینه شهرها و استان‌های این کشور نسیت و در مقابل از مردم خواسته‌اند تردد غیرضروری خودداری کنند. هر چند قرارگاه مقابله با کرونا که به دستور آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران ایجاد شده، وعده داده "خلوت‌سازی‌" فضاهای عمومی را در پیش بگیرد.

این رویکرد دولت ایران منتقدانی حتی در میان نمایندگان مجلس داشت.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.