ویروس کرونا در ایران: شمار مبتلایان به بیش از ٢٩ هزار نفر رسید؛ تمام شهرهای ایران قرنطینه می شوند
وزارت بهداشت ایران، روز پنجشنبه هفتم فروردین، اعلام کرد که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور به ٢٩ هزار و ٤٠٦ نفر رسیده و تا کنون ٢٢٣٤ نفر در اثر ابتلا به این ویروس، جان خود را از دست داده اند. از سوی دیگر، معاون انتظامی و امنیتی وزارت کشور، اعلام کرد که به منظور مقابله با شیوع کرونا، طرح «ممنوعیت خروج» در تمام استان های ایران به اجرا گذاشته می شود و خودروهای غیر بومی به مدت یک ماه توقیف می شوند. این در حالیست که بیش از ٤٣ نفر از کادر درمانی کشور، در اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده اند و روند ابتلا به این بیماری در استان یزد صعودی است.

کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت ایران، روز پنجشنبه هفتم فروردین اعلام کرد: «بر اساس یافته های آزمایشگاهی، از ظهر دیروز تا امروز، تعداد ۲۳۸۹ مورد جدید ابتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شده و با این حساب، مجموع بیماران مبتلا به این بیماری تا روز ۷ فروردین، به ۲۹۴۰۶ نفر رسیده است».

وی افزود: « حدود ۲۷۴۶ نفر از بیماران، موارد شدید ابتلا به این بیماری هستند و تاکنون ۱۰۴۵۷ نفر از مبتلایان به این بیماری، بهبود یافته و ترخیص شده‌اند».

سخنگوی وزارت بهداشت ایران در ادامه گفت: «متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۵۷ نفر از بیماران کووید ۱۹جان خود را از دست دادند و در مجموع، شمار درگذشتگان بر اثر این بیماری به ۲۲۳۴ نفر افزایش یافت».

وی افزود: «مشارکت مردم در طرح غربالگری کرونا از مرز ۵۰ میلیون نفر گذشت و به حدود ۵۰ میلیون و ۸۲۱هزار نفر تا ظهر امروز رسید. 

کیانوش جهانپور تأکید کرد که مردم برای آگاهی از وضعیت سلامتی خود حتماَ به سامانۀ salamat.gov.ir مراجعه کنند.

مرگ بیش از ٤٣ نفر از اعضای کادر درمانی کشور به علت ابتلا به کرونا

بنا به گفتۀ کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت، بر اساس آخرین آمار، بیش از ٤٣ نفر از اعضای کادر نظام سلامت، از بین پزشکان، پرستاران، پیراپزشکان و افرادی که در سایر واحدها خدمت می کنند، در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده اند.

وی تأکید کرد که تحریم های یک جانبۀ آمریکا بر علیه ایران، در طغیان شیوع کرونا و مرگ اعضای کادر درمانی تأثیر بسیاری داشته است.

طرح «ممنوعیت خروج» در تمام استان های ایران، به اجرا گذاشته می شود

حسین ذوالفقاری معاون انتظامی و امنیتی وزارت کشور و رئیس کمیتۀ اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا، روز پنجشنبه هفتم فروردین، اعلام کرد: «از امروز محدودیت‌های سختگیرانه‌ای برای مقابله با شیوع ویروس کرونا در ایران اعمال می‌شود؛ از جمله اینکه ورود به شهرهای ایران برای افراد غیرساکن ممنوع می‌شود».

وی گفت: «شهروندان ایرانی که در سفر هستند باید بدون ورود به شهرهای در طول مسیر، به محل زندگی‌ خود بازگردند و دیگران هم اگر برنامه‌ای برای سفر دارند باید آن را لغو کنند».

حسین ذوالفقاری افزود: «افراد با مشخصاتی چون کد ملی، پلاک خودرو و حق بیمه به عنوان ساکنان یک شهر شناسایی می‌شوند و برای کارگران و کارمندانی که ناگزیر به رفت‌وآمد میان شهرها هستند "کارت تردد" صادر خواهد شد».

وی تأکید کرد که «تخلف از این مقررات، با جریمه‌هایی چون توقیف خودرو و پلمپ واحد صنفی روبرو خواهد شد؛ به طوری که اگر افراد تخلف کنند تا یک ماه خودروی آنها توقیف شده و مبلغ ٥٠٠ هزار تومان نیز جریمه خواهند شد و اصناف متخلف نیز به مدت یک ماه پلمپ می شوند».

سردار تیمور حسینی رئیس پلیس راه ناجا نیز تأکید کرد که «طرح ممنوعیت خروج، در تمام استان ها به اجرا گذاشته می شود».

طرح «فاصله گذاری اجتماعی» در سطح کشوری و با محدودیت قانونی اجباری می شود

حسین ذوالفقاری معاون انتظامی و امنیتی وزارت کشور ایران گفت: «نیروهای امدادی، خدمات درمانی، پلیس، آتش نشانی و هر ارگانی که وظیفۀ خدمت‌رسانی در شرایط بحران به مردم را دارد، منع رفت و آمد نخواهند داشت اما مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز ورزشی، پارک‌ها و هر نقطه‌ای که محلی برای تجمع مردم باشد تعطیل خواهد بود».

وی افزود: «هر گونه مراسم جشن، ختم، عروسی، کنفرانس، کنگره و تجمعات مذهبی در مساجد و زیارتگاه ها باید لغو شود».

او تأکید کرد: ‌»این طرح برای دو هفته پیش بینی شده است و ادامه یافتن آن به روند بیماری منوط است؛ اگر طرح دیر اجرا شده است به خاطر ملاحظاتی بود که در رابطه با زندگی افراد در نظر داشتیم».

از سوی دیگر، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران اعلام کرد که تا تاریخ ۲۰ فروردین، محدودیت‌های جدیدی برای «فاصله‌گذاری اجتماعی» برقرار خواهد بود.

او همچنین از احتمال اختصاص یک میلیارد دلار برای بخش درمان و بیمۀ بیکاری خبر داد و گفت: «به کارفرمایانی که نیروی کار خود را نگه دارند وام با بهره‌ پایین داده می‌شود.»

شیب تند ابتلا به ویروس کرونا در استان یزد

بر اساس آخرین آمار اعلام شده، روند رو به رشد گسترش ویروس کرونا در استان یزد، همچنان ادامه دارد و طی چند روز اخیر، وضعیت این استان از مرز هشدار هم گذشته است.

رئیس بیمارستان شهید صدوقی یزد با بیان اینکه آمار ابتلا و مرگ ناشی از کرونا در این استان رو به افزایش است، گفت: «متأسفانه روند افزایش شمار مبتلایان به کرونا در استان نگران کننده است و انتظار داریم که مردم همراهی و مشارکت بهتری در راستای قطع این زنجیره داشته باشند».

بر اساس آمارهای منتشر شده به نقل از خبرگزاری ایلنا، تنها در یک روز در استان یزد بیش از ٨٠ نفر به ویروس کرونا مبتلا شدند، اما با این وجود ترددها در سطح شهر افزایش یافته و بخشی از مردم همچنان در خیابان ها در رفت و آمدند».

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.