ماندن در قرنطینه اختلافات خانوادگی در قزوین را «۱۲۰ درصد» افزایش داد

یک مقام سازمان بهزیستی قزوین از افزایش «۱۲۰ درصدی» اختلافات خانوادگی در این استان در دوران قرنطینه و شیوع ویروس کرونا خبر داد.

خبرگزاری ایرنا روز شنبه، ۱۳ اردیبهشت، این خبر را به نقل از هدی حقیقی، معاون امور اجتماعی بهزیستی استان قزوین منتشر کرده است.

به گفته خانم حقیقی، در ماه فروردین، تماس‌ خانواده‌ها با سامانه ویژه سازمان بهزیستی قزوین برای گزارش خشونت‌ها و اختلافات خانوادگی، «افزایش چشمگیری» داشت.

وی با مقایسه علت تماس‌ها با این سامانه در اسفند و فروردین گذشته با تماس‌های مشابه در اسفند ۹۷ و فروردین ۹۸، گفته که اختلافات خانوادگی حاد «۱۲۰ درصد» افزایش داشته است.

در همین مدت، سالمندآزاری و معلول‌آزاری نیز افزایشی «۳۰ درصدی» یافته، اما کودک‌آزاری با کاهشی «۵۰ درصدی»، اقدام به خودکشی با کاهشی «۶۶ درصدی» و کودکان خیابانی با کاهش «۱۰۰ درصدی» مواجه شده‌ است.

آن‌ طور که این مقام سازمان بهزیستی استان قزوین اعلام کرده، بیشتر تماس‌های اختلافات خانوادگی به کرونا مرتبط بوده و تنها به همسران خلاصه نمی‌شده، بلکه بین فرزندان و والدین نیز اختلافاتی ایجاد شده بود.

خبرگزاری ایرنا در ادامه گزارش خود به نقل از چند کارشناس اجتماعی نوشته افزایش اختلافات خانوادگی در قزوین، نشان‌دهنده آشنا نبودن «بیشتر» خانواده‌های این استان با مهارت‌های زندگی و «ضعف» تاب‌آوری آنها در کنار یکدیگر است.

این کارشناسان، اختلافاتی چون «تشدید اختلالات روانی مانند بدبینی، ایراد گرفتن، نبود اوقات فراغت، مدیریت نکردن سلایق مختلف اعضای خانواده، مردسالاری و شیوه‌های سنتی در اداره خانواده و مشکلات بهداشتی ناشی از کرونا» را از «عمده موضوعاتی» عنوان کرده‌اند که خانواده‌ها را درگیر کرده است.

پیش از این نیز یک مقام سازمان بهزیستی ایران گفته بود اختلاف زوج‌های ایرانی در دوران قرنطینه «سه‌ برابر» شده و تماس‌ آنها با شماره تلفن مشاوره این سازمان افزایش قابل توجهی یافته است.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.