تازه‌ترین آمار رسمی کرونا در ایران؛ ۹۷ هزار و ۴۲۴ مبتلا و ۶ هزار ۲۰۳ جان‌باخته
وزارت بهداشت ایران می‌گوید در ٢٤ ساعت گذشته ۴۷ نفر به علت کرونا جان‌ باخته‌اند و ۹۷۶ مورد ابتلای جدید شناسایی شده است.

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران، امروز (یکشنبه ۱۴ اردیبهشت) گفت آمار رسمی مبتلایان کرونا در ایران به ۹۷ هزار و ۴۲۴ نفر و تعداد کل جان باختگان نیز به ۶ هزار و ۲۰۳ نفر رسیده است.

بنا به آمار رسمی ۷۸ هزار و ۴۲۲ نفر نیز پس از ابتلا به کووید-۱۹ بهبود یافته‌اند و ۲ هزار و ۶۹۰ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

روز گذشته آمار مبتلایان به کرونا در ایران ۹۶ هزار و ۴۴۸ نفر و تعداد کل جان باختگان نیز به ۶ هزار و ۱۵۶ نفر اعلام شده بود.

درباره درستی آمارهای رسمی کرونا در ایران هم منابع داخلی هم خارجی ابراز تردید کرده‌اند. در آخرین مورد، مرکز پژوهش‌های مجلس ایران آمار واقعی مبتلایان و جان‌باختگان را چند برابر آمار رسمی دانست اما وزارت بهداشت می‌گوید تفاوت آمار به دلیل محدودیت آزمایش است.

در حال حاضر شهرها و استان‌های ایران به سه وضعیت سفید، زرد و قرمز طبقه‌بندی شده‌اند. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران امروز اعلام کرد که از فردا مساجد و اماکن مذهبی ۱۳۲ شهرستان که در وضعیت سفید هستند باز خواهد شد و از روز جمعه نمازجمعه در آنها دایر می‌شود.

وی همچنین امروز در جلسه ستاد مقابله با کرونا گفت که "قرار شد که در مناطق کم‌خطر ۲۰ اردیبهشت مدارس با رعایت پروتکل‌ها بازگشایی شود و یک ماه آموزش داشته باشیم و بعد هم امتحانات؛ نگران نحوه اجرای پروتکل‌ها بودم؛ قرار شد به ۲۷ اردیبهشت تغییر کند و تا قبل از آن باز هم مطالعه شود؛ نباید هیچ نگرانی ایجاد شود".

کارشناسان و صاحبنظران بارها نسبت به امکان شیوع موج دوم کرونا در ایران در پی کاهش محدودیت‌ها هشدار داده‌اند.

کرونا در دنیا
طبق آمارهای رسمی کشورهای مختلف، تا صبح امروز بیش از ۳ میلیون و ۴۸۵ هزار نفر در دنیا به کرونا مبتلا شده و بیش از ۲۴۴ هزار نفر جان باخته‌اند و بیش از یک میلیون و ۱۲۴ هزار نفر نیز بهبود یافته اند.

آمریکا بیشترین مبتلا را دارد، نزدیک به یک میلیون و ۱۶۱ هزار نفر، پس از آن اسپانیا با نزدیک به ۲۴۶ هزار نفر و ایتالیا با بیش از ۲۰۹ هزار نفر قرار دارند. بریتانیا، فرانسه، آلمان،ترکیه، روسیه، برزیل و ایران نیز در رتبه های بعدی هستند.

در آمار جان‌باختگان، آمریکا بیشترین تعداد را با ۶۷ هزار و ۴۴۸ نفر دارد و پس از آن ایتالیا با ۲۸ هزار ۷۱۰ نفر و بریتانیا با بیش از ۲۸ هزار نفر. اسپانیا، فرانسه، بلژیک، آلمان، برزیل، ایران و هلند پشت سر این کشورها قرار دارند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.