مصرف الکل تقلبی؛ مرگ ۱۰۱ نفر در فارس؛ تهران با مرگ ۲۰۵ نفر صدرنشین
رئیس اورژانس فارس اعلام کرد آمار جان‌باختگان در نتیجه مصرف الکل صنعتی در فارس به ۱۰۱ نفر رسید. تهران با ۲۰۶ فوتی بیشترین شمار مرگ‌ومیر را در میان مصرف‌کنندگان الکل دارد و در مقایسه با سایر استان‌​های کشور صدرنشین است.

آمار جان‌باختگان به علت مصرف الکل صنعتی در استان فارس به ۱۰۱ نفر رسید. بیشترین شمار مرگ‌ومیر ولی در استان تهران بوده است.

محمدجواد مرادیان، رئیس اورژانس استان فارس روز یکشنبه ۱۴ اردیبهشت (سوم مه) در مصاحبه کوتاه با خبرگزاری مهر گفته است که تاکنون ۸۶۶ نفر به علت مسمومیت بر اثر الکل صنعتی به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند که ۷۶۵ نفر تحت درمان قرار گرفتهاند. تاکنون ۱۰۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

به گفته این مقام محلی سن فوتی​‌ها میان ۲۰ تا ۴۰ سال است و بخشی از مسمومین هنوز در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.‌

مرادیان هشدار داده است که مصرف الکل متانول یا همان الکلی که در محلول‌های ضدعفونی استفاده می‌شود، بسیار سمی است و استفاده از آن اثر منفی دارد و تأثیر آن بر روی کبد و کلیه‌ها وخیم است.

دلیل افزایش مصرف الکل صنعتی

در ایران رواج شایعه تاثیر مثبت مصرف الکل برای بهبودی مبتلایان به ویروس کرونا و جلوگیری از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ باعث افزایش شمار مصرف‌کنندگان الکل شده است.

شمار کسانی که به دلیل نوشیدن الکل تقلبی یا صنعتی مسموم شده‌ و فوت کردهاند با شیوع بیشتر ویروس کرونا در ایران روز به روز افزایش می‌یابد.

تهران صدرنشین آمار فوتی‌​​ها

کامبیز سلطانی‌نژاد عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سازمان پزشکی قانونی کشور هم اعلام کرده است در تهران فقط طی دو ماه و نیم گذشته ۷۹۶ مورد مرگ بر اثر مسمومیت با متانول گزارش شده و با این شمار مردگان استان تهران در زمینه آمار فوتی‌ها صدرنشین است.

سلطانی‌نژاد گفته است که بزرگ‌ترین حادثه مسمومیت جمعی بر اثر مصرف متانول در کشور همزمان با بروز بحران شیوع ویروس کرونا در برخی استان‌ها مشاهده شده است.

فوت ۷۹۶ نفر بر اثر مسمومیت متانول

به گفته سلطانی​​‌نژاد از اول اسفنده ماه ۱۳۹۸ تا ششم اردیبهشت امسال بر اساس آمارهای رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیش از چهار هزار نفر به علت مسمومیت حاد بر اثر متانول به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی کشور مراجعه کردند و در این فاصله زمانی کوتاه، بر اساس آمار سازمان پزشکی قانونی کشور ۷۹۶ مورد مرگ بر اساس شواهد و مستندات بالینی و آزمایشگاهی در اثر مسمومیت با متانول گزارش شده است.

این متخصص و دانشیار سم‌شناسی همچنین گفته است که بر اساس بررسی‌های انجام شده در سازمان پزشکی قانونی کشور، استان تهران با ۲۰۵ مورد بیشترین آمار فوت ناشی از مسمومیت با متانول را نسبت به سایر استان‌های کشور دارد.

خوردن متانول عوارضی از جمله سرگیجه، تهوع، تنگی نفس، شکم درد، تاری دید تا حد نابینایی دارد. با گذشت ۲۴ ساعت از مصرف مشروب تقلبی و دست‌ساز و تجزیه متانول در کبد، بیمار دچار تشنج و حمله قلبی می‌شود. کسی که از چنین مسمومیتی جان به در ببرد، تا آخر عمر با مشکلات کلیوی، کبدی و بینایی روبرو خواهد بود.

مقامات پزشکی هشدار داده‌اند که آمار مرگ در اثر مصرف مشروب تقلبی در برخی از شهرها از آمار مرگ بر اثر کرونا پیشی گرفته است.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.