ادعای مرکز آمار ایران: نرخ بیکاری کاهش یافته است

مرکز آمار ایران مدعی شده است نرخ بیکاری در سال گذشته خورشیدی نسبت به سال ۹۷ حدود ۱.۵ درصد کاهش یافته و به ۱۰.۷ درصد رسیده است. این آمار مربوط به انتهای سال گذشته خورشیدی است.

این در حالی است که گزارش‌ها حاکی از تأثیر چشمگیر شیوع ویروس کرونا بر بازار کار ایران در انتهای سال گذشته خورشیدی است.

صندوق بین‌المللی پول نیز ۲۷ فروردین گزارش داد که نرخ بیکاری در ایران در پایان سال ۲۰۲۰ (دی ماه پارسال) به ۱۳.۶ درصد رسیده و در سال جاری به ۱۶.۳ درصد خواهد رسید.

مرکز آمار ایران در آماردهی تازه خود همچنین مدعی شده است که «نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله حاکی از آن است که ۲۶ درصد از فعالان این گروه سنی در سال ۱۳۹۸ بیکار بوده‌اند.»

گزارش‌های رسمی اقتصادی جمهوری اسلامی همواره مورد شک کارشناسان و نهادهای غیردولتی است.

مرکز پژوهش‌های مجلس اخیراً گزارش داد که با توجه به نوع اقدامات دولت انتظار می‌رود بخاطر شیوع کرونا و قرنطینه، بین ۲.۸ میلیون تا ۶.۴ میلیون نفر «برای دوره‌ای به جمعیت بیکار افزوده» شوند.

شیوع کرونا بر اساس گزارش‌ها بر بخش خدمات به شدت آسیب زده است و مرکز آمار می‌گوید پارسال ۵۰.۳ درصد کل شاغلان کشور در این بخش فعال بوده‌اند.

مرکز آمار مدعی است جمعیت شاغلین ۱۵ ساله و بیشتر در این سال ۲۴ میلیون و ۲۷۴ هزار نفر بوده که نسبت به سال قبل حدوداً ۴۳۰ هزار نفر افزایش داشته است.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.