ادامه هشدار در مورد وجود انبارهای مواد شیمیایی در مناطق مسکونی تهران

در پی هشدار یک عضو شورای شهر تهران درباره موقعیت خطرناک انبار بزرگ نفت در محله شهران تهران، رئیس سازمان مدیریت بحران تهران نیز روز جمعه، ۱۷ مرداد، با اشاره به فاجعه انفجار بیروت، از خطرناک بودن موقعیت دیگر انبارهای بزرگ مواد شیمیایی داخل تهران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری برنا، رضا کرمی، رئیس سازمان مدیریت بحران تهران، به ‌طور مشخص از دو انبار بزرگ بعثت و شمیران نام برد و گفت: «خروج این انبار‌های مواد شیمیایی از شهر‌ها نه یک مطالبه محلی، که مطالبه‌ای ملی است.»

او با این حال افزود که تخلیه و انتقال این انبار‌ها «برعهده شهرداری نیست، بلکه مربوط به نهاد‌های مرتبط با آن‌هاست».

انبار شیمیایی شمیران متعلق به شرکت نفت و انبار بزرگ بعثت متعلق به وزارت نیروست که هر دو انبار طی توسعه شهر تهران در گذر زمان، اکنون در بافت مسکونی پرجمعیت قرار گرفته‌اند.

روز گذشته نیز مجید فراهانی، عضو شورای شهر تهران، با اشاره به وجود انبار نفت در محله شهران در شمال غرب تهران، آن را یک بمب ساعتی توصیف کرده بود که ممکن است «فاجعه‌ای دهشتناک‌تر از انفجار بیروت» برای تهران به بار آورد.

در انفجار عظیمی که روز ۱۴ مرداد در بندر بیروت رخ داد، حدود ۱۵۰ نفر کشته و بیش از ۵۰۰۰ نفر زخمی و ۳۰۰ هزار نفر نیز بی‌خانمان شدند.

به‌ گفته آقای فراهانی، انبار نفت شهران فقط یک نمونه از تأسیسات پرخطر در بافت مسکونی شهر است که «با مخازنی غول‌پیکر درست در بطن بافت مسکونی شمال غرب تهران و بر روی گسل زلزله مشا بنا شده است».

رئیس سازمان مدیریت بحران تهران درباره اقدامات شهرداری برای انتقال این انبارها به خارج از شهر گفت وظیفه این سازمان «شناسایی و تذکر» است، اما تخلیه و انتقال این انبارها هزینه بسیار بالایی دارد و به همین دلیل تاکنون انجام نشده است.

خرداد سال گذشته، قسمت پست نیروگاه بعثت که انبار شیمیایی آن نیز در محدوده آن قرار دارد، دچار آتش‌سوزی شد، اما جلوی پیشروی آتش گرفته شد.

انبار نیروگاه برق بعثت تهران در فلکه دوم خزانه بخارایی در جنوب تهران واقع شده است.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.