آیا قربانیان کرونا در ایران 'جوانتر شده‌اند'؟
بیش از ۵۰۰ کودک زیر ده سال در میان قربانیان کرونا در ایران هستند - عکس از یک بیمارستان اطفال

یکی از هشدارهایی که در هفته‌های اخیر درباره شیوع کرونا در ایران داده می‌شود این است که ترکیب سنی مبتلایان در حال تغییر است و جوانان در مقایسه با ماه‌های قبل بیشتر و بیشتر دچار کووید-۱۹ می‌شوند.

مقام‌های بهداشتی در ایران می‌گویند ابتلای بیشتر جوانان و حتی کودکان برای آنها مایه نگرانی است.

نگرانی مشابهی در دیگر کشورهای جهان نیز مطرح شده است.

بررسی‌های بی‌بی‌سی فارسی نشان می‌دهد که هرچند تعداد مبتلایان و درگذشتگان زیر ۵۰ سال در تیر ماه نسبت به خرداد و اردیبهشت بالا رفته است، اما نسبت آنان در مجموع تقریبا ثابت مانده و ترکیب سنی مبتلایان و درگذشتگان تغییر چشمگیری نکرده است.

سن قربانیان کرونا در ایران. میانگین سنی مجموع درگذشتگان و مبتلایان کرونا در هر ماه. 

سن قربانیان کرونا در ایران. میانگین سنی مجموع درگذشتگان و مبتلایان کرونا در هر ماه.  .

این بررسی‌ها بر اساس اطلاعات کرونا در ایران است که از یک منبع ناشناس به بی‌بی‌سی رسیده و پیشتر با تایید صحت آن تعداد واقعی قربانیان کرونا در ایران تا پایان تیر ماه حدود ۴۲ هزار نفر و سه برابر آمار رسمی گزارش شد.

مقام‌ها درباره کرونا و جوانان چه می‌گویند؟‌
ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت ایران از جمله مقام‌هایی است که درباره ابتلای جوانان هشدار داده است.

او در این نگرانی تنها نیست.

نرجس خانعلی زاده
نرجس خانعلی زاده، پرستار ۲۵ ساله لاهیجانی، یکی از اولین جوانانی بود که در ایران بر اثر ابتلا به کووید-۱۹ درگذشت

کیومرث پوررستمی، معاون دانشگاه علوم پزشکی البرز، گفته "در موج اول اغلب کسانی که با کرونا درگیر می‌شدند افراد مسن و دارای بیماری زمینه‌ای بودند ولی حالا بسیاری از تخت‌های بیمارستانی توسط بیماران جوان و نوجوان اشغال شده که این جای نگرانی دارد."

در مشهد نیز دکتر محمدرضا حسینعلی‌زاده، رئیس بیمارستان شریعتی، گفته است: "در زمان بروز موج دوم بیماری کرونا شاهد آن هستیم که بیشترین آمار مبتلایان و فوتی‌ها جوانان هستند."

فرزین خوروش، از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هم گفته که "تعداد بیماران بدحال به ویژه در میان جوانان و میانسالان افزایش یافته که این زنگ خطری برای جامعه است."

به ترتیب مشابهی رئیسان بیمارستان‌های امام خمینی، شریعتی و سینا در تهران نیز از ابتلای بیشتر جوانان ابراز نگرانی کرده‌اند.

این مشابه هشدارهایی است که در دیگر کشورها هم داده می‌شود.

از جمله مقام‌های سازمان بهداشت جهانی می‌گویند نرخ مرگ‌ومیر بسیار پایین‌تر جوانان از کووید-۱۹ نباید آنان را از رعایت نکات بهداشتی غافل کند.

کارشناسان می‌گویند نه تنها جوانان هم در معرض خطر هستند، بلکه با توجه به شمار بالای ناقلان بی‌علامت، جوانان می‌توانند بدون آنکه بدانند ویروس را به سالمندانی که با آنها در تماسند منتقل کنند.

به ویژه در اروپا هشدار داده شده که ممکن است جوانان به دلیل فعالیت بیشتر پس از پایان محدودیت‌های قرنطینه‌ای در قطع نشدن چرخه گردش ویروس در جامعه نقش داشته باشند.

در ایران با وجود نگرانی‌هایی که درباره جوانان ابراز شده، کنکور سراسری ورود به دانشگاه‌ها برگزار شده است.

آمار چه می‌گوید؟
مطابق اطلاعاتی که از بیماران کرونا به بی‌بی‌سی رسیده میانگین سنی درگذشتگان کرونا در ماه‌های اخیر تغییر چندانی نکرده و نزدیک ۶۷ سال بوده است.

این نزدیک ۱۰ سال کمتر از امید به زندگی یا متوسط طول عمر در ایران است.

میانگین سن مبتلایان کرونا در ایران هم در ماه‌های اخیر حدود ۵۴ سال بوده است.

ترکیب سنی درگذشتگان. تعداد درگذشتگان هر گروه سنی از آغاز بهمن ۹۸ تا پایان تیر ۹۹. .
بنا بر مشخصات بیماران که بی‌بی‌سی رسیده بیشترین درگذشتگان کووید-۱۹ در ایران از بهمن ۹۸ تا پایان تیر ۹۹ در میان افراد بالای ۶۰ سال بوده‌اند.

از نکات قابل توجه این است که شمار کودکان زیر ۱۰ سال که به طور قطعی یا احتمالی با کووید-۱۹ درگذشته‌اند نزدیک دو برابر درگذشتگان بین ۱۰ تا ۲۰ سال است.

بیشتر این کودکان نوزاد یا یک ساله بوده‌اند (۲۲۰ نوزاد و ۱۰۷ کودک یک ساله).

بنا بر این اطلاعات نسبت جوانان (افراد بین ۱۸ تا ۳۵ سال) در میان مبتلایان کاهش اندکی داشته است و در میان درگذشتگان هم نزدیک ۳ درصد در نوسان بوده است.

سهم جوانان ایران از کرونا. نسبت افراد ۱۸ تا ۳۵ سال از کل درگذشتگان و مبتلایان ماهانه (درصد). 

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.