دومین روز کنکور سراسری در ایران: 'بازداشت چند نفر در رابطه با انتشار تصویر سوالات'

دومین روز از چهار روز کنکور سراسری در ایران، امروز پنجشنبه ۳۰ مرداد در ۷۷۷ حوزه امتحانی در سراسر ایران برگزار شد.

سازمان سنجش ایران می‌گوید که تعداد ۱۳۵ هزار و ۸۶۱ داوطلب در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی و تعداد ۳۱۰ هزار و ۹۵۹ نفر نیز در گروه آزمایشی علوم انسانی کارت ورود به جلسه آزمون امروز را دریافت کردند.

همزمان با برگزاری کنکور تصاویری از آنچه که گفته شده "تصویر سوالات امتحانی" است در شبکه های اجتماعی منتشر شد.

سازمان سنجش آموزش در ایران که مجری کنکور است می‌گوید که همه آنچه که "تا امروز تحت عنوان کلیدهای سئوالات" در فضای مجازی منتشر شده "جعلی و باهدف کلاهبرداری" بوده است و "هیچ کدام با جواب‌ها و کلیدهای منتشر شده از سوی این سازمان مطابقت ندارد."

فاطمه زرین آمیزی، سخنگوی سازمان سنجش آموزش در ایران نیز از شناسایی "تیم‌های منتشر کننده سئوالات" آزمون امروز خبر داد و گفت: "برخی از این افراد پس از شناسایی، دستگیر شده اند و بقیه مجرمین نیز به زودی دستگیر می شوند."

 

به گفته خانم زرین‌آمیزی "این تیم ها" در استان فارس و استان‌های غربی برای ارسال عکس از داخل حوزه های امتحانی بعد از شروع آزمون برنامه‌ریزی کرده بودند" که به وسیله دستگاه‌های امنیتی و انتظامی شناسایی شده اند و تعدادی بازداشت شده و بقیه هم بازداشت خواهند شد.

به گفته خانم زرین‌آمیزی، هدف از انتشار این تصاویر "تقلب نیست بلکه القای شبهه در آزمون است."

Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

این مشاهدات پدر یکی از داوطلبان کنکور از وضعیت برگزاری کنکور سراسری امروز در تهران است. طی چند ماه گذشته اجرای درست پروتکل‌ها در کنکور یکی از نگرانی‌های داوطلبان و والدین آنها بوده

Ein Beitrag geteilt von BBC NEWS فارسی (@bbcpersian) am Aug 20, 2020 um 4:03 PDT

خبرگزاری فارس ساعاتی پیش از و اکنش سازمان سنجش تصاویری منتشر کرده و نوشت: "مخاطبان فارس با ارسال تصاویری خبر از لو رفتن دفترچه‌های سوالات کنکور ریاضی داده اند. اتفاق مشابهی هم برای سوالات کنکور هنر رخ داده بود. این حجم از اهمال‌کاری و بی‌لیاقتی تعجب‌برانگیز است."

خبرگزاری فارس خواستار پاسخگویی سازمان سنجش کشور و منصور غلامی، رئیس این سازمان به این تخلفات شده بود.

بازداشت منتشر کننده سوالات کنکور هنر
دیروز هم خبر انتشار تصاویری از سوالات آزمون هنر در شبکه های اجتماعی منتشر شده بود.

سخنگوی سازمان سنجش آموزش همچنین از بازداشت فرد منتشر کننده سوالات کنکور هنر خبر داد و گفت که این داوطلب مبتلا به کرونا بوده و از قرنطینه در بیمارستان طالقانی تهران در کنکور شرکت کرده است.

به گفته خانم زرین آمیزی: "بعد از پایان آزمون دروس عمومی، یک داوطلب کرونایی در بیمارستان طالقانی تهران با سوءاستفاده از احساسات عوامل اجرایی و بیماران کرونایی، موبایل به سر جلسه برد، از سوالات عکس گرفت و به شبکه های اجتماعی ارسال کرد."

او گفت که این فرد قصد تقلب نداشته چون کنکور عمومی به پایان رسیده بوده ولی هدفش القای موضوع لو رفتن سوالات کنکور بوده است.

کنکور سراسری
تجمع خانواده شرکت کنندگان کنکور در خیابان در نزدیکی دانشگاه علم و صنعت تهران که یکی از حوزه های کنکور سراسری است

فردا و پس فردا، جمعه ۳۱ مرداد و شنبه اول شهریور کنکور سراسری در رشته‌های علوم تجربی و زبان‌های خارجی برگزار می‌شود.

پیشتر وزارت‌های علوم و بهداشت تعویق یک ماهه برگزاری کنکور سراسری را برای آماده کردن شرایط و اجرای دقیق پروتکل‌های بهداشتی جدید پیشنهاد داده بودند اما ستاد ملی مقابله با کرونا که در اینباره تصمیم گیرنده بود، این درخواست را رد کرد.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.