عکس از بی بی سی
کرونا در ایران: هشدار مسئولان در مورد خطر افزایش سفر در تعطیلات تاسوعا و عاشورا

ماه محرم که تاکنون به خاطر مراسم عزاداری‌اش دورۀ پرخطری به شمار می‌آمد، اینک به دلیل روزهای تعطیل تاسوعا و عاشورا (شنبه و یکشنبه) و افزایش مسافرت‌های بین‌شهری نگرانی مسئولان را برانگیخته است. به گفتۀ آنان هر بار که شمار سفرها زیاد شده، میزان ابتلا به بیماری کووید-١٩ و مرگ و میر ناگهان افزایش یافته است.

روز چهارشنبه ۵ شهریور/ ٢۶ اوت، نشست "شورای فرماندهی عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران"، در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد. به این مناسبت دکتر علیرضا زالی، فرمانده ستاد عملیات مقابله با اپیدمی در مورد وضعیت خاص تهران توضیحاتی داد و گفت که شیوع کرونا در مناطق مختلف پایتخت بسیار ناهمگون بوده است. به گفتۀ او "بیشترین ابتلا در مناطق شرقی و جنوب شرقی" پایتخت مشاهده شده است. منطقه‌ای که از تهران پارس تا پاسداران را در بر می‌گیرد، یکی از آلوده‌ترین مناطق پایتخت به شمار می‌آید. در مقابل، پایین‌ترین میزان مرگ و میر مربوط به مناطق ۲۲ و ۲۱ شهر تهران بوده. این دو منطقه، غربی‌ترین محلات تهران را تشکیل می‌دهند و از جمله دهکدۀ المپیک، پارک چیتگر و تهرانسر را در بر می‌گیرند.

علیرضا زالی بدون اینکه تاریخ شروع دوره‌های مختلف اپیدمی را دقیقاً مشخص کند گفت که بالاترین میزان ابتلا و بستری و مرگ و میر "در پیک دوم بیماری مربوط به هفتۀ دوم خرداد ماه بود که به دلیل بازگشایی مشاغل و کمرنگ شدن رعایت پروتکل‌های بهداشتی و سفرهای بین شهری اتفاق افتاد". او افزود: "خوشبختانه آمار مبتلایان رو به کاهش است و در طول ۲ هفتۀ اخیر شاهد کاهش آمار ابتلا و مرگ در تهران بودیم".

زالی هشدار داد که "موج سوم بیماری اوایل پاییز شروع می‌شود". او سپس با تأکید بر لزوم استفاده از ماسک و سایر مقررات بهداشتی گفت: "پایین ترین میزان رعایت شیوه‌نامه‌ها مربوط به مجتمع‌های تجاری است".

زالی در پایان سخنانش از همکاری نیروی انتظامی تشکر کرد و گفت: "حضور نیروی انتظامی به صورت پنهان و آشکار در کنار ستاد کرونای تهران بسیار ارزنده بوده" و نقش مهمی در مقابله با "قاچاق اقلام بهداشتی و برقراری فضای آرام و بدون تنش در تهران" داشته است.

کمبود پرستار
به گفتۀ محمد میرزابیگی، رئیس سازمان نظام پرستاری، کمبود پرستار در ایران از سالها قبل مشکل‌ساز بوده اما شیوع اپیدمی این مشکل را به بحرانی جدی تبدیل کرده است. به گفتۀ او برای استخدام نیروی تازه، بیمارستان‌ها نباید "خودشان را معطل روند بوروکراسی" کنند. میرزابیگی گفت که در شرایط عادی، "برای یک تخت بیمارستانی کمتر از یک نفر پرستار در ۲۴ ساعت وجود دارد" که این خود کمتر از حد مورد نیاز است. اما اینک "بحران کرونا بر بحران کمبود نیرو اضافه شده و وضعیت بغرنجی به وجود آورده است".

تعطیلات یا "عزاداری" تاسوعا و عاشورا
به گفتۀ علیرضا زالی آمار ابتلا در تهران، در ۲۴ ساعت اخیر با روز قبل تفاوت چشمگیری را نشان نمی‌دهد اما هرگونه تغییر در رفتارها می‌تواند باعث ایجاد پیک جدیدی شود. زالی از مردم خواست که از سفرهای غیرضروری پرهیز کنند و با اشاره به "عزاداری‌ها"ی تاسوعا و عاشورا هشدار داد که هربار حجم قابل توجهی سفرهای برون شهری رخ داده، معمولاً با یک تأخیر زمانی دو تا سه هفته‌ای، میزان ابتلا و بستری و مرگ و میر ناگهان افزایش یافته است.

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت نیز از همۀ مردم کشور خواهش کرد که "از هر گونه سفر در تعطیلات تاسوعا و عاشورا پرهیز کنند".

امسال تاسوعا و عاشورا به روزهای شنبه و یکشنبه ٨ و ٩ شهریور (٢٩ و ٣٠ اوت) افتاده است. بدین ترتیب احتمال دارد که بسیاری از مردم از فردا، پنجشنبه، راهی سفر شوند.

مطابق معمول، روز چهارشنبه ۵ شهریور، سیما سادات لاری آخرین آمار اپیدمی در کشور را نیز به اطلاع مردم رساند. او شمار مبتلایان به ویروس کرونا طی شبانه‌روز گذشته را ٢٢۴٣ نفر، و شمار مرگ به علت ابتلا به بیماری کووید-١٩ را ١١٩ نفر اعلام کرد.

سخنگوی وزارت بهداشت به ویژه از شدت گرفتن دوبارۀ اپیدمی در استان گیلان خبر داد و گفت که در این استان "بیشترین میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در بانک‌ها، داروخانه‌ها و آرایشگاه‌ها و کمترین میزان در پایانه‌های مسافربری درون شهری و پاساژها" مشاهده شده است.

 

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.