کرونا در ایران؛ نتیجه مسافرت‌ها به شمال '۲ تا ۳ هفته دیگر' معلوم می‌شود
فرزاد جلالی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل گفته است که در تعطیلات مربوط به عزدارای‌های محرم در ایران "شاهد موج عظیمی از مسافرت‌ها به شهرهای مازندران" بوده‌ و نتیجه این سفرها در شیوع ویروس کرونا از ۲ تا ۳ هفته دیگر مشخص می‌شود.

با وجود هشدارهای فراوان در خصوص شیوع بیش از پیش ویروس کرونا، گزارش‌ها از ایران حاکی از موج عظیمی از سفرهای تفریحی به مناطق شمالی کشور عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی است.

آقای جلالی به خبرگزاری ایسنا گفته است: "رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی توسط مردم سبب می شود زمینه خلق موج سوم کرونا در بابل و استان آغاز نشود".

به گفته وی "با توجه به در پیش بودن فصل پاییز و شیوع آنفلوآنزا، روزهای سخت پاییز و زمستان پیش روی ما است که هیچ راهی به جز رعایت بیشتر پروتکل های بهداشتی وجود ندارد."

آبتین حیدرزاده، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز گفته است: "گیلان بیش از دوماه است که در وضعیت قرمز قرار دارد و در این مدت بارها به هموطنان توصیه کرده و از آنان خواسته‌ایم به این استان مسافرت نکنند، اما توجه نکرده‌اند رفتاری کاملاً غیراخلاقی که تبعات سنگینی می‌تواند برای مردم استان و خود آنان دربر داشته باشد".

وی همچنین به خبرگزاری ایرنا گفته است: "هم اکنون بیش از ۳۵۰ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های شهرستان‌های گیلان بستری هستند. متأسفانه ۱۵نفر از بیماران جدید،مسافرانی هستند که ازسایر استان‌ها به گیلان سفر کرده‌اند".

منصور علی زارعی، نماینده ساری و میاندرود در مجلس همه به روزنامه ایران گفته است: "قبل از تعطیلات از مردم خواستیم که به شهرهای شمالی سفر نکنند" اما "مردم به این نکات گوش نکردند، با اینکه ورود به ساحل دریاها ممنوع بود اما عده زیادی به ساحل رفتند".

کارشناسان می‌گویند که با توجه به ادامه آمار سه رقمی مرگ روزانه بر اثر ابتلا به کووید ۱۹، دولت بایستی محدودیت‌هایی را برای سفر شهروندان در ایام تعطیلات اعمال می‌کرد.

تهران
عزاداری عاشورا در شهر تهران بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی

براساس آمار رسمی تاکنون در ایران بیش از ۳۴۷ هزار نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و بیش از ۲۱ هزار نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

روز گذشته وزارت بهداشت ایران اعلام کرد که هزار و ۷۵۴ مبتلا جدید به ویروس کرونا شناسایی شده و ۱۰۳ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

سفرهای تعطیلات ماه محرم و همچنین برگزاری مراسم‌های عزاداری این ماه، که براساس برخی گزارش‌ها در مناطقی بدون رعایت هیچ یک از پروتکل‌های بهداشتی اعلام شده توسط ستاد مبارزه با کرونا ایران انجام گرفته، این احتمال را بوجود آورده که در هفته‌های آتی شاهد افزایش تعداد مبتلایان و بالا رفتن آمار مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در ایران باشیم.

 

 

 

 

 

 بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.