در پی طرح اتهام آزار جنسی، انجمن جامعه‌شناسی ایران عضویت کامیل احمدی را لغو کرد
انجمن جامعه شناسی ایران اعلام کرده که در پی اتهام آزار جنسی مطرح شده علیه یکی از اعضایش به نام کامیل احمدی، عضویت او در این انجمن "لغو" شده و آقای احمدی از دبیری گروه جامعه شناسی کودک انجمن هم "برکنار" شده است. کامیل احمدی تمام اتهام‌های مطرح شده علیه خود را رد می‌کند و اقدام انجمن جامعه‌شناسی را "غیرمنصفانه" می‌داند.

این انجمن در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که هیات مدیره آن در جلسه شانزدهم شهریورماه با توجه به "شواهد مطرح شده" علیه آقای احمدی به این نتیجه رسیده است.

در روزهای گذشته همزمان با موج اعتراض زنان ایرانی به تعرض جنسی و تجاوز اتهام‌هایی هم علیه کامیل احمدی، پژوهشگر مردم‌شناس مطرح شد.

آقای احمدی، شهروند ایرانی بریتانیایی است که در ایران در زمینه کودک همسری، ختنه زنان و حقوق اقلیت‌های جنسی تحقیق می‌کند.

در اطلاعیه انجمن جامعه‌شناسی ایران آمده است که "شواهد مطرح شده از جمله روایت‌های آزاردیدگان، توضیحات منتشر شده از طرف آقای احمدی و اطلاعات جنبی شماری از همکاران، حاکی از آن است که دست­کم صورت‌هایی از سوءاستفاده از اقتدار جایگاه مدیریت پژوهش و روابط مبتنی بر اعتماد صورت گرفته که اخلاقا بسیار مذموم است."

انجمن جامعه‌شناسی ایران در این اطلاعیه کامیل احمدی را به "آزار جنسی شماری از همکاران پژوهشگر جوان و نقض معیارهای اخلاقی در فعالیت‌های علمی" متهم کرده است.

البته انجمن جامعه شناسی ایران تاکید کرده که داوری درباره اتهام‌­های مطرح شده به "رسیدگی دقیق قضایی و یا مدنی" نیاز دارد و "تا داوری نظام‌مند حقوقی یا مدنی که آقای احمدی هم از آن استقبال کرده" عضویت او در انجمن لغو می‌شود.

کامیل احمدی در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی اقدام انجمن جامعه‌شناسی ایران را بدون اطلاع خود "غیرمنصفانه و غیر معمول" دانست و با رد اتهامات مطرح شده گفت "حرکت صحیح این انجمن می‌توانست به جای رویکرد حذفی و قهری لغو، تعلیق عضویت داوطلبانه او باشد تا زمانی که زوایای پنهان این اتهامات روشن شود."

کامیل احمدی می‌‌گوید همانطور که قبلا در بیانیه‌اش پیشنهاد کرده بود، انجمن جامعه‌شناسی به عنوان یک نهاد علمی و مطرح می‌توانست تسهیلگر تشکیل یک هیات منصفه از افراد مجرب باشد و ادعاها و توضیحات طرفین را ارزیابی تخصصی کند؛ چون به اعتقاد او انجمن جامعه‌شناسی ایران "قضاوت قبل از حکمیت کرده و این در حق کسی که خودش آماده پاسخگویی است، کاری منصفانه نیست."

او گفت: "اتهام‌های آزارجنسی علیه او توسط افراد ناشناس و در یک صفحه مطرح شده است که برخی از آنان دارای تناقضات بسیار است و شکلی مخدوش دارد که فقط یکطرفه به قاضی رفتن را نشان می‌دهد. اینکه فرد و یا افرادی به شکل هدفمند اقدام به انتشار اتهاماتی علیه یک فرد بکنند و اکانت‌های ناشناس و دیگران نیز بدون اینکه توضیحات فرد را بشنوند او را متهم و محکوم کنند، منصفانه نیست."

این پژوهشگر درباره اتهام‌های آزار جنسی مطرح شده علیه خود گفت: "بنده در کنار حمایت از جوانب مثبت هر حرکتی که منجر به شکستن صدای قربانیان شود به قطع و یقین هرگونه آزار و تجاوز را از سوی خودم قویا رد می‌کنم. و همچنان که در بیانیه‌ام گفته‌ام، من از معدود افرادی بودم که با توضیح و حتی انتقاد از بخش‌هایی از عملکرد کاری‌ام در گذشته برآمده‌ام و در حین حال نه تنها از هر گونه طرح دعوای حقوقی استقبال کردم؛ بلکه تاکید کردم اگر تردیدی هم در احقاق حق شاکیان وجود داشته باشد، یک هیات منصفه مدنی برای قضاوت تشکیل شود که منتهی به آموزش و عدالت ترمیمی شود."

در روزهای گذشته سایت بیدارزنی که محور مطالبش برابری جنسیتی است و قبلا چند بار با کامیل احمدی به عنوان کارشناس مسائل زنان مصاحبه کرده، روایت‌هایی را از چند زن منتشر کرد که آقای احمدی را به آزار جنسی و تجاوز متهم می‌کردند.

این زنان آقای احمدی را متهم کرده‌اند که در موقعیت‌های مختلف در هتل و محل کار به آنها آزار رسانده است.

در یکی از موارد، زنی گفته که دانشجوی استعدادهای درخشان بوده، و چون خودش ختنه شده، دوست داشته درباره همین موضوع تحقیق و روشنگری کند؛ اما در زمان تحقیق در هتلی مورد آزار قرار گرفته و نتوانسته در آن زمان این موضوع را اعلام کند.

البته شماری از این زنان هم نوشته‌اند که در زمان آزار، تجربه خود را برای فعالان زن تعریف کرده‌اند.

یکی از زنان هم گفته که همسرش از این موضوع خبر دارد و با اطلاع او موضوع تجاوز به خودش را برای سایت بیدارزنی فرستاده است.

در روزهای گذشته، به دنبال طرح اتهام تجاوز و آزار جنسی علیه چهره‌های شناخته شده، در ایران کیوان امام‌وردی، دانش‌آموخته دانشگاه تهران، به اتهام تجاوز دستگیر شده است.

محسن نامجو، خواننده و آهنگساز در اطلاعیه‌ای ویدئویی اتهام‌ها علیه خود را تکذیب کرده و آیدین آغداشلو، نقاش سرشناس هم گفته اتهام‌ها علیه خود را قبول ندارد.

 

 

 

 

 بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.