خانواده کولبر ۱۴ ساله مجروح توان مالی درمان او را ندارد

بنا بر گزارش‌ها، مانی هاشمی، کولبر ۱۴ ساله‌ای که ۱۶ شهریورماه هنگام فرار از ترس تیراندازی مأموران انتظامی سقوط کرده بود، دچار جراحت‌های عمیق شده است.

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، در این مورد می‌نویسد که خانواده او توان مالی برای انتقال او به مراکز درمانی تهران را ندارند.

درمان‌های اولیه این کولبر نوجوان که اهل روستای شمشیر از توابع پاوه در کرمانشاه است، در بیمارستان محلی انجام شده، اما جراحت‌های عمیق سر و چشم او نیازمند درمان در مراکز درمانی مجهزتر است.

خانواده مانی هاشمی برای انتقال او به تهران و پیگیری درمانش از مردم درخواست کمک کرده‌اند.

خبرگزاری رسمی ایلنا دلیل سقوط این کولبر نوجوان را «به هم خوردن تعادل از ترس دستگیری و بازداشت» ذکر کرده و در شبکه‌های اجتماعی، دلیل کولبری مانی هاشمی «تهیه پول برای خرید یک گوشی موبایل» عنوان شده است.

بر اساس آمار بە ثبت رسیدە در مرکز آمار و اسناد سازمان حقوق بشری هەنگاو، طی ماه گذشته میلادی (اوت)، ٣١ کولبر و کاسبکار کُرد در مرزهای غربی ایران كشتە و زخمی شدەاند.

اخبار و گزارش‌های مربوط به کشته‌ شدن کولبران در ایران بارها منتشر شده و در مواردی نیز بازتاب گسترده‌ای داشته و به اعتراضات و اعتصاباتی در برخی مناطق و شهرهای ایران انجامیده ‌است.

مقام‌های جمهوری اسلامی کولبری را بخشی از روند قاچاق کالا می‌دانند، اما بسیاری از منتقدان و کنشگران، با اشاره به فقر و بیکاری گسترده، نابرابری‌ها و چالش‌های دیگر، کولبری را نه راهی برای کسب درآمد، که تنها راه «زنده‌ ماندن» گروهی از شهروندان و خانواده‌های آن‌ها توصیف می‌کنند.

پیشتر خبرهایی نیز از صدور حکم حبس و شلاق برای اعتراض به کشتار کولبران نیز منتشر شده است.

ازجمله روز سوم مرداد سازمان حقوق بشری هەنگاو از صدور در مجموع ۳۰ ماه حبس و ۲۵۰ ضربه شلاق برای ۱۰ نفر از فعالین مدنی بانە به اتهام اعتراض به کشتار کولبران خبر داد.

منابع: ایلنا و شبکه‌های اجتماعی و رادیو فردا / ر.ش / پ.پ

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.