کولبر دانش‌آموزی که از ترس مأموران سقوط کرده بود، در تهران جراحی شد

پس از رسانه‌ای شدن وضعیت مانی هاشمی، کولبر ۱۴ ساله‌ای که هنگام فرار از ترس تیراندازی مأموران انتظامی سقوط کرده و دچار جراحت‌های عمیق شده بود، روز چهارشنبه، ۲۶ شهریور، اعلام شد وی به تهران منتقل و چشم او جراحی شده است.

خبرگزاری ایلنا این خبر را به‌ نقل از مادر مانی هاشمی منتشر کرد و نوشت این نوجوان که اهل یکی از روستاهای پاوه در کرمانشاه است، روز سه‌شنبه در یکی از بیمارستان‌های تهران، تحت عمل جراحی چشم قرار گرفته است.

روز دوشنبه خانواده این کولبر دانش‌آموز با اعلام این‌که او که ۱۶ شهریورماه هنگام کولبری برای تأمین پول خرید موبایل از ترس تیراندازی مأموران انتظامی سقوط کرده، برای درمان «جراحت‌های عمیق سر و چشم» از مردم درخواست کمک کردند.

روز بعد، پرویز توسلی‌زاده، رئیس کل دادگستری کرمانشاه، ادعا کرد سقوط مانی هاشمی «به دلیل تعقیب و گریز از سوی نیروهای مسلح نبوده است».

او همچنین رسانه‌ای شدن این خبر را «دامن زدن رسانه‌های ضدانقلاب برای رسیدن به منافع و مقاصد شوم خود و به قصد تحریک افکار عمومی» توصیف کرد.

رئیس دادگستری کرمانشاه در عین حال از دادستان شهر پاوه خواست «اقدامات لازم برای شناسایی زوایای حقوقی، قضایی و انتظامی موضوع صورت گیرد».

مادر مانی هاشمی درباره پسرش گفته بود او پارسال با معدل ١٨.٩٣ قبول شد، اما برای خرید موبایل برای استفاده از سامانه «شاد» قصد کولبری چهار بسته ٢۵ کیلویی لوبیا به مقصد عراق را داشت که با سر رسیدن مأموران از کوه سقوط کرد.

سامانه «شاد» شبکه‌ای برای آموزش از راه دور دانش‌آموزان ایرانی در دوران کروناست که استفاده از آن نیازمند داشتن موبایل هوشمند است.

مقام‌های جمهوری اسلامی کولبری را بخشی از روند قاچاق کالا می‌دانند، اما بسیاری از منتقدان و کنشگران، با اشاره به فقر و بیکاری گسترده، نابرابری‌ها و چالش‌های دیگر، کولبری را نه راهی برای کسب درآمد، که تنها راه «زنده‌ ماندن» گروهی از شهروندان و خانواده‌های آن‌ها توصیف می‌کنند.

از نتیجه‌بخش بودن عمل جراحی چشم مانی هاشمی هنوز گزارشی منتشر نشده است.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.