حریرچی: کل کشور در شرایط قرمز کرونا است

معاون وزیر بهداشت ایران نسبت به افزایش آمار مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا در سراسر کشور هشدار داد.

ایرج حریرچی روز پنج‌شنبه ۲۷ شهریور در مصاحبه با تلویزیون ایران گفت: «ما دیگر رنگ سبز، قرمز، زرد و نارنجی نداریم؛ کل کشور را قرمز و در حال هشدار تلقی می‌کنیم».

ایران بیشترین شمار مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا در خاورمیانه را دارد. بر اساس آمارهای رسمی جمهوری اسلامی تاکنون ابتلای بیش از ۴۱۳ هزار نفر به کرونا در کشور تاییدشده و ۲۳ هزار و ۸۰۸ نفر نیز بر اثر این بیماری جان باخته‌اند.

این آمار اما تردید برخی کارشناسان را به همراه داشته که احتمال می‌دهند آمار قربانی‌ها بیشتر باشد.

آقای حریرچی درباره امواج جدید شیوع کرونا در کشور گفت: «ما با امواج متعددی مواجه هستیم، یک دریای مواج. کشوری هستیم که چند ماه است روزانه مرگ بیش از ۱۰۰ نفر را تجربه می‌کند.»

سیما لاری سخنگوی وزارت بهداشت ایران نیز روز پنج‌شنبه از جان باختن ۱۷۶ بیمار دیگر مبتلا به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد. در همین مدت، ۲۸۱۵ بیمار دیگر مبتلا به این ویروس شناسایی شده‌اند.

از میان ۲۸۱۵ بیمار شناسایی‌شده ۲۴ ساعت گذشته، ۱۶۲۸ نفر در بیمارستان‌های سراسر کشور بستری شده‌اند.

آقای حریرچی می‌گوید اگر کاهش تردد و تماس فیزیکی و همچنین افزایش استفاده از ماسک اتفاق نیفتد، شمار کل قربانیان ویروس کرونا در کشور به ۴۵ هزار نفر نیز خواهد رسید که به معنای مرگ و میر روزانه بیش از ۲۰۰ نفر است.

وی عنوان کرد که اما اگر استفاده از ماسک ۹۵ درصد و میزان تردد نیز نصف شود، موارد مرگ و میر کاهش خواهد یافت.

آقای حریرچی همچنین گفت شهروندان ایران به جای «تعقیب و مطالبه و بحث و ادعاهای بی‌مورد» درباره دارو و واکسن، وقت خود را صرف این کنند که چطور خودشان، خانواده و جامعه را به رعایت حداکثری دستورالعمل‌های مبارزه با کرونا تشویق کنند.

معاون وزیر بهداشت افزود: «ویروس کرونا ایدئولوژی ندارد، هرگونه تماس اجتماعی که بدون رعایت دستورالعمل‌ باشد، می‌تواند خطرناک باشد.»

صدور مجوز عزاداری ماه محرم به همراه باز شدن مدارس، موجی از نگرانی‌ها از گسترش هر چه بیشتر ویروس کرونا در ایران برانگیخته است.

آقای حریریچی در ادامه سخنان خود شمار دانش‌آموزان کشور را ۱۴.۵ میلیون نفر، و شمار معلمان را نیز ۱.۲ میلیون نفر عنوان کرد و گفت با احتساب کادر خدمات، راننده و والدین، حدود یک پنجم جامعه همین افراد هستند و اگر دستورالعملها رعایت نشود، دانش‌آموزان می‌توانند عامل انتقال قابل توجه ویروس در سطح جامعه باشند.

سخنگوی وزارت بهداشت ایران نیز گفته است موارد ابتلا و بستری در اغلب استان‌های کشور افزایش یافته و در هفته جاری، تعداد شهرستان‌های دارای وضعیت قرمز از ۸۸ به ۱۰۹ شهرستان افزایش یافته و شهرستان‌های با وضعیت هشدار از ۹۰ به ۱۰۸ شهرستان رسیده است.

مقام‌های وزارت بهداشت ایران با وجود تردیدهای منابع مستقل نسبت به درستی آمار دولتی درباره کرونا، به طور روزانه شمار مبتلایان و قربانیان را اعلام می‌کنند.

مقام‌های دولت ایران از ارائه آمار دقیق، تفکیکی و مشخص در مورد بیماران و درگذشت‌ها، چه در سطح عموم مردم در استان‌ها و شهرهای مختلف، چه در سطح کادر درمان، خودداری می‌کنند.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.