کرونا در ایران؛ آمار مبتلایان به یک میلیون نفر نزدیک شد؛ محدودیت‌ها تا آخر سال ادامه دارد

با وجود اعلام کمیته‌های تخصصی ستاد مقابله با کرونا مبنی بر ورود تهران به وضعیت «نارنجی» از روز شنبه آینده، مقام‌های وزارت بهداشت از ادامه محدودیت‌ها تا پایان سال جاری خورشیدی خبر می‌دهند.

در همین حال آمارهای رسمی روزانه این وزارتخانه حکایت از آن دارد که در یکی دو روز آینده تعداد مبتلایان به کووید ۱۹ در کشور از یک میلیون نفر نیز فراتر خواهد رفت.

به گزارش روز چهارشنبه، ۱۲ آذر، در خبرگزاری ایسنا، علیرضا زالی، فرمانده عملیات مقابله با بیماری کرونا در تهران، شرایط این کلان‌شهر در زمینه مقابله با شیوع کرونا را «ناپایدار و شکننده» خوانده و افزود که باید برای کنترل بیماری در این استان «با متانت حساب‌شده و با برنامه لایه‌بندی شده حرکت کنیم.»

وی در عین حال «تقلیل» آمار مربوط به کرونا در استان تهران را به محدودیت‌های طرح هوشمند مدیریت کرونا نامربوط دانست.

او با این حال با تقدیر از شهروندان تهران در همکاری با این طرح گفت که «آثار محدودیت‌های اعمال شده در ریتم شهری قابل مشاهده است. به شکلی که تا حدود ۳۰ درصد تراکم در شهر کاهش پیدا کرده و ۳۰ درصد نیز شاهد کاهش تراکم در حمل و نقل عمومی هستیم.»

آقای زالی با اشاره به تصمیم برای طبقه‌بندی شهر تهران ذیل وضعیت «نارنجی» از روز شنبه گفت: «برخی محدودیت‌ها همچون جلوگیری از برگزاری مراسم آئینی و محدودیت حضور کارمندان در ادارات و همچنین منع تردد شبانه ادامه خواهد داشت. البته تعدادی از محدودیت‌ها کاسته خواهند شد.»

او توضیح بیشتری در این زمینه ارائه نکرد.

خبرگزاری مهر نیز به نقل از حسین ذوالفقاری، رئیس کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا، نوشته طرح‌های جامع هوشمند محدودیت‌های کرونایی «تا پایان سال» تداوم دارد.

آقای ذوالفقاری، مشکل اصلی را بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی از سوی همه اقشار عنوان کرد و کاهش یا افزایش محدودیت‌های هر استان را منوط به بررسی وضعیت هر استان در هفته دانست.

وی گفت: «یعنی اگر استانی این هفته وضعیتش از قرمز به نارنجی تقلیل پیدا کرده بود، محدودیت‌ها کم می‌شود، اما اگر در هفته آینده وضعیت به حالت قرمز برگشته باشد محدودیت‌ها بیشتر می‌شود.»

او وضعیت قرمز، نارنجی و زرد در استان‌ها را نیز بدین صورت تشریح کرد که «اگر به ازای هر صد نفر ۱۰ نفر بستری باشند وضعیت شهر قرمز است، اگر بستری‌ها زیر عدد ۶ باشد یعنی بین ۶ تا چهار باشد وضعیت نارنجی است و اگر زیر عدد چهار باشد وضعیت زرد است.»

در همین حال سخنگوی وزارت بهداشت ایران روز چهارشنبه از مرگ ۳۶۲ نفر در ایران بر اثر ابتلا به ویروس کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، سیما لاری روز چهارشنبه، ۱۲ آذر، گفت با جان باختن این افراد، شمار قربانیان کرونا در کشور به ۴۸ هزار و ۹۹۰ نفر رسید.

وی همچنین شمار مبتلایان به کرونا طی شبانه‌روز گذشته را ۱۳ هزار و ۶۲۱ نفر و آمار کلی دولتی درباره کل مبتلایان در ایران را ۹۸۹ هزار و ۵۷۲ اعلام کرد.

به گفته خانم لاری، از میان مبتلایان تازه شناسایی‌شده، ۲۲۴۶ نفر بستری شدند و ۵۸۲۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

مقام‌های وزارت بهداشت ایران با وجود تردیدهای جدی از سوی منابع مستقل نسبت به درستی آمار دولتی کرونا در ایران، به طور روزانه شمار رسمی مبتلایان و قربانیان دولتی را در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهند.

مینو محرز، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا، نیز به خبرگزاری ایرنا گفته «زنجیره انتقال ویروس کرونا اکنون قطع شده، اما این به منزله پایان این بیماری نیست.»

خانم محرز هشدار داد: «اگر پروتکل‌های بهداشتی جدی گرفته نشود همان آش و همان کاسه در انتظار مردم خواهد بود.»

او با این حال اضافه کرد: «آمار مراجعه به مراکز درمانی، ابتلا، بستری و انتقال بیماری کرونا به دیگران به حدود ۶۰ درصد کاهش یافته، زیرا به عنوان مثال اگر تا ۱۰ روز پیش روزانه حدود ۳۰ بیمار به مراکز درمانی مراجعه می‌کرد، این رقم به ۶ نفر رسیده است.»

شمار ابتلا و قربانیان کرونا در ایران تا پیش از اعمال محدودیت‌ها به اندازه‌ای افزایش یافت که دولت حسن روحانی، با وجود علم به مشکلات اقتصادی شهروندان، به اعمال محدودیت‌ها تن داد.

با این حال گزارش‌های متعددی در شبکه‌های اجتماعی حاکی از بی‌توجهی شماری از کسبه و نیمه‌تعطیل بودن کسب‌و‌کارهای آنها با وجود هشدارهای دولتی است.

در حال حاضر ۶۴ شهرستان در ایران در وضعیت قرمز، ۲۷۸ شهرستان نارنجی و ۱۰۶ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.