کرونا در ایران؛ شناسایی ۲۱ مورد ابتلا به ویروس جهش‌یافته و مرگ چهار مبتلا

همزمان با افزایش تعداد شهرهای قرمز در کشور، وزارت بهداشت ایران از شناسایی ۲۱ بیمار مبتلا به ویروس جهش‌یافته و جان باختن چهار بیمار بر اثر آن در کشور خبر داد.

به گزارش ایسنا، علیرضا رئیسی روز پنج‌شنبه، ۳۰ بهمن‌ماه، گفت که موارد ابتلا به ویروس جدید در استان‌های تهران، البرز، قزوین و خوزستان هستند، اما این ویروس به احتمال زیاد در سایر استان‌ها هم در حال گردش است.

آقای رئیسی با اشاره به قدرت سرایت‌پذیری ویروس جدید، دلیل افزایش اخیر آمار کرونا در کشور را افت قابل توجه رعایت پروتکل‌های بهداشتی عنوان کرد و گفت که اخیرا توجه این دستورالعمل‌ها در برخی شهرهای خوزستان به زیر ۲۰ درصد رسیده بود.

معاون وزارت بهداشت ایران میزان رعایت پروتکل‌ها در تهران را ۷۰ درصد اعلام کرد و گفت وقتی شهروندان به مترو یا بازار می‌روند، یعنی پروتکلی رعایت نمی‌شود.

برخی کارشناسان در دو ماه گذشته درباره عادی‌انگاری شرایط به دلیل گزارش آمار نزولی کرونا در کشور هشدار داده بودند.

وزارت بهداشت ایران از اواخر آذرماه تا حدود یک هفته پیش همواره از کاهش آمار مبتلایان و جان‌باختگان کرونا در کشور خبر می‌داد.

در همین حال سخنگوی وزارت بهداشت ایران روز پنج‌شنبه از افزایش تعداد شهرهای قرمز کشور خبر داد.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت ایران، تعداد شهرستان‌های قرمز در ۲۴ ساعت گذشته از ۹ به ۱۱ مورد رسیده است و هم‌چنان تمامی این شهرها در استان خوزستان واقع شده‌اند.

به گفته سیما سادات لاری، در یک شبانه‌روز گذشته ۸۰ بیمار مبتلا به کرونا در کشور جان خود را از دست داده‌ و هشت‌ هزار و ۶۶ بیمار جدید شناسایی شده‌اند.

به این ترتیب آمار رسمی مجموع بیماران کووید ۱۹ در ایران به یک میلیون و ۵۵۰ هزار و ۱۴۲ نفر و شمار جان‌باختگان به ۵۹ هزار و ۲۶۴ نفر رسید.

همچنین، به گفته سیما سادات لاری، سه‌ هزار و ۶۷۹ نفر از بیماران کرونا در بخش‌ مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها بستری هستند.

درستی آمار کرونا در ایران همواره مورد تردید جدی است و منابع گوناگون، از چهره‌های سیاسی داخلی گرفته تا ناظران و کارشناسان مستقل، شمار واقعی مبتلایان و درگذشتگان کووید ۱۹ در ایران را چند برابر آمار رسمی می‌دانند.

 

 

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.