۲۵۰ هزار دوز واکسن چینی «هفته آینده» وارد ایران می‌شود

معاون وزیر بهداشت ایران روز پنج‌شنبه، ۳۰ بهمن‌ماه، از ورود ۲۵۰ هزار دوز واکسن «سینوفارم» از چین در هفته آینده خبر داد.

به گزارش ایسنا، علیرضا رئیسی در ادامه گفت: «در حال حاضر ۱۰۰ هزار دوز اسپوتنیک به دستمان رسیده و فکر می‌کنم در هفته آینده هم ۲۵۰ هزار دوز واکسن سینوفارم به دستمان می‌رسد، ۴.۲ میلیون دوز واکسن استرازنکا نیز اسفندماه دستمان می‌‌رسد.»

مقامات وزارت بهداشت ایران پیشتر اعلام کرده بودند که ۶۰۰ هزار دوز واکسن اسپوتنیک روسی در دو محموله جداگانه شامل ۵۰۰ و ۱۰۰ هزار دوز در روزهای ۱۶ و ۲۵ بهمن وارد کشور شده است.

آقای رئیسی با احتساب مواردی که روز پنج‌شنبه اعلام کرد گفت: «تقریبا قریب به ۴.۵ میلیون دوز واکسن باید تا قبل از پایان سال به دست ما برسد که اگر این اتفاق بیفتد، قطعا می‌توانیم یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفری را که در سال جاری جزو اولویت‌مان است، واکسینه کنیم.»

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و داروی ایران پیشتر در نهم بهمن پس از اعلام صدور «مجوز مصرف اضطراری» واکسن کرونای «اسپوتنیک وی» گفته بود که روند بررسی واکسن‌های دیگر از مبادی هند، چین و روسیه کماکان ادامه دارد.

ایران تاکنون واکسنی از چین وارد نکرده است. چندی پیش مصطفی قانعی، دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران، گفته بود که واکسن‌ شرکت شفافارمد «مشابه واکسن شرکت چینی سینوواک» است.

واکسن‌ شرکت شفافارمد موسوم به «کُوو ایران برکت» روز نهم دی به چند نفر تزریق شد.

«سینوفارم» و «سینوواک» دو واکسن ساخت چین هستند که تاکنون مجوز استفاده انسانی را دریافت کرده‌اند.

 

 

 

 

 

 

رادیوفردا 

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.