‍۳۷ مورد ازدواج دختران زیر ۱۵ سال در شهرستان خداآفرین از ابتدای سال

معاون فرماندار خداآفرین از عقد ۳۷ فقره ازدواج دختران زیر ۱۵ سال از ابتدای سال ۹۹ خبر داد.

مهدی حاتمی، معاون فرماندار خداآفرین، واقع در استان آذربایجان شرقی در گزارشی که خبرگزاری ایسنا در شامگاه پنج‌شنبه، ۳۰ بهمن، منتشر کرد با بیان این که این ازدواج‌ها در سنین ۱۰ تا ۱۴ سالگی اتفاق افتاده در مورد پیامدهای کودک‌همسری از جمله افزایش آمار طلاق در این منطقه هشدار داد.

به گفته آقای حاتمی، در ده ماهه اول سال جاری، ۵۶ فقره طلاق هم در این منطقه ثبت شده که این آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۵۱ درصد افزایش یافته است.

به گفته معاون فرماندار خداآفرین، میانگین سن ازدواج دختران در این شهرستان ۱۵ تا ۱۹ سال و در پسران ۲۰ تا ۳۰ سال، همچنین میانگین سن طلاق در این منطقه کمتر از ۳۰ سال است که بیشتر در پنج سال اول زندگی مشترک رخ می‌دهد.

تقی رستم‌وندی، رئیس سازمان اجتماعی کشور، ۱۹ بهمن‌ماه امسال اعلام کرده بود که در ۹ ماهه اول سال جاری، ۲۵ هزار ازدواج مربوط به افراد ۱۳ و ۱۴ ساله بوده است.

به گفته آقای رستم‌وندی، در طول این مدت، ۱۰۶۰ مورد ازدواج افراد ۱۱ و ۱۲ ساله اعلام شده و «یک یا دو ازدواج هم زیر ۱۰ سال» بوده است.

پیشتر مرکز آمار ایران از افزایش دو درصدی موارد ازدواج دختران ۱۰ تا ۱۴سال در شش‌ ماهه نخست امسال نسبت به‌ مدت مشابه در سال ۹۸ خبر داده بود.

به دنبال انتشار این آمار بسیاری از کارشناسان حامی حقوق کودکان درباره افزایش آمار کودک‌همسری در ایران به دلیل شرایط نامناسب اقتصادی و اجتماعی کشور هشدار داده‌اند.

در همین حال با تصمیم مجلس مبنی بر پرداخت وام ازدواج ۱۰۰ میلیون تومانی به دختران زیر ۲۳ سال، نگرانی از افزایش کودک‌همسری در ایران افزایش یافته است.

ازدواج کودکان به‌ويژه کودکان دختر در سال‌های اخیر به یک موضوع بحث‌برانگیز تبدیل شده است. در سال‌های اخیر برخی از نمایندگان زن مجلس تلاش کردند که سن ازدواج در قوانین ایران را تغییر دهند، اما با مقاومت سایر نمایندگان و روحانیون روبه‌رو شدند.

در همین راستا، لایحه «منع ازدواج با کودکان» سال ۹۷ در کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی رد شد.

بر اساس شرع اسلام، سن بلوغ دختران ۹ سال تمام و پسران ۱۵ سال تمام است، اما مقام‌های حکومت ایران به طور معمول با ازدواج کودکان دختر بالای ۱۳ سال موافق هستند.

در همین زمینه عظیم اکبری، دادستان شهرستان نمین ۲۰ بهمن‌ماه از بازداشت چند نفر در ارتباط با «۱۲۰ مورد کودک‌همسری» در روستای آبی‌بیگلوی از توابع شهرستان نمین در استان اردبیل خبر داده است.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.