کرونا در ایران: وزیر بهداشت می‌گوید علیرغم دستور روحانی برخی مرزها باز است

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران می گوید برخلاف دستور حسن روحانی رئیس جمهور این کشور برای بستن مرزها با هدف مقابله با ورود ویروس کرونای جهش یافته، برخی از مرزها از جمله یکی از مرزهای ایران با عراق در استان خوزستان باز است.

دکتر نمکی گفته است "اینکه من وزیر خبر ندارم در طول این سرزمین چه کسی از کجا وارد یا خرج می شود، چگونه می توانم مدیریت کنم".

وزیر بهداشت ایران "کسانی که پروتکل‌ها را رعایت نکردند و مرزها را با وجود دستور رئیس جمهوری نبستند" متهم کرده است که "آتش جدید را برافروختند" و باعث افزایش ورود ویروس جهش یافته در ایران شدند.

وی خطاب به مردم ایران گفته "اگر ماسک نزدید، عزا و عروسی را با تجمع برگزار کنید، دورهمی ها را ادامه دهید، اجلاس های بزرگ برگزار کنید در سالن های دربسته جشنواره برگزار کنید و دورهم جمع شوید و مراکز خرید را در نزدیکی عید پر کنید ما هم حریف این بیماری نمی شویم. به ما کمک کنید تا به مرحله طغیان بیماری نرسیم".

سعید نمکی گفته در استان خوزستان در جنوب ایران که هم مرز با عراق است "خیز سنگینی از بیماری داریم و منشاء بیماری اکثرا ویروس جهش یافته است با وجود این هنوز بازارها، تجمع‌ها، دورهمی‌ها و سفرها به صورت عادی برقرار است".

وزیر بهداشت ایران هشدار داده است که "رفتن به کربلا و نجف ممکن است باعث خیز جدید بیماری در استان های مرزی شود".


کرونا و نگرانی از سفرهای نوروزی در ایران

مقام های بهداشتی در دولت ایران می گویند موج تازه کرونا و شیوع ویروس جهش یافته شهرهای استان خوزستان را درگیر کرده است. شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در وضعیت قرمز اعلام شده اند.

گفته شده استان اصفهان هم که در آستانه وضعیت قرمز قرار دارد. مقام های محلی ورود به استان های گیلان، مازندران و گلستان را هم از بیم شیوع مجدد ویروس ممنوع کرده اند.

همزمان با هشدار وزیر بهداشت ایران، امروز اعلام شده است که با درگذشت ۷۳ بیمار دیگر در شبانه روز گذشته، مجموع جان باختگان کرونا در ایران به ۵۹ هزار و ۷۳۶ نفر رسیده است. ایرج حریرچی، معاون وزارت بهداشت ایران می گوید آمار واقعی فوت‌شدگان دو برابر رقم اعلامی از سوی این وزارتخانه است.

مقام های ایرانی اول اسفند سال ۱۳۹۸ یعنی بیش از یک سال پیش از شیوع ویروس در ایران از مبدا شهر قم خبر دادند.

علیرعم انکار اولیه جدی بودن همه‌گیری این ویروس از سوی آیت الله علی خامنه ای رهبر و حسن روحانی رئیس جمهور ایران، ویروس کرونا به سرعت در کل ایران شیوع پیدا کرد.

مقام های ایرانی پس از شدت گرفتن بیماری، ارزیابی خود را تغییر دادند و از شهروندان خواستند با رعایت مقررات بهداشتی همچون استفاده از ماسک و پرهیز از حضور در مجامع عمومی و میهمانی ها، باعث شیوع بیشتر نشوند.

آغاز مرحله دوم واکسیناسیون
وزیر بهداشت ایران اعلام کرده است که مرحله دوم واکسیناسیون عمومی در این کشور از امروز ششم اسفند (بیست و چهارم فوریه) آغاز شده است.

مطابق اعلام دولتی، واکسیناسیون کارکنان سایر بخش های پر خطر در بخش درمان، اورژانس ها، جانبازان شیمیایی و افراد مقیم در آسایشگاه‌های سالمندان و معلولان، کارکنان آزمایشگاه‌ها و افرادی که در غسالخانه ها فعالیت می کنند در این دوره انجام می‌شود.

ایران به تازگی واکسن اسپوتنیک ساخت کشور روسیه را وارد کرده و به گفته وزیر بهداشت، قرار است این واکسن به زودی در ایران هم تولید شود.

آیت الله خامنه ای گفته است که ورود واکسن ساخت کشورهای ایالات متحده و بریتانیا به ایران "ممنوع است".

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.