عکس از یورو نیوز
کرونا در ایران: انتقاد وزیر بهداشت از تعلل در بستن مرزها؛ کرونای انگلیسی به مشهد رسید؛ افزایش بستری جوانان در آی سی یو
سعید نمکی وزیر بهداشت ایران، روز چهارشنبه ۶ اسفند، با اشاره به خیز سنگین کرونای جهش یافته در خوزستان، از تعلل در بستن مرزهای عتبات انتقاد کرد. وی همچنین با بیان اینکه قرارداد تولید داخل کشور واکسن «اسپوتنیک وی» با روسیه آغاز شده است، از شروع فاز دوم واکسیناسیون گروه های آسیب پذیر خبر داد. نادر توکلی معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در تهران نیز ضمن ابراز نگرانی از ازدحام در بازارها و مراکز خرید پایتخت، از افزایش بستری جوانان در بخش آی سی یو بیمارستان ها به دلیل شیوع ویروس جهش یافته خبر داد و گفت بیش از ٢٠٠٠ نفر در بیمارستان های تهران بستری هستند.

 

قرارداد تولید مشترک واکسن «اسپوتنیک وی» در ایران؛ آغاز مرحله دوم واکسیناسیون گروه پر خطر

سعید نمکی وزیر بهداشت ایران، روز چهارشنبه گفت: «قرارداد تولید داخل کشور واکسن اسپوتنیک وی با روسیه آغاز شده است و ما به عنوان یک هاب برای تولید و صادرات این واکسن هم برای مصرف داخلی و هم برای مصرف منطقه مطرحیم و جزو کشورهایی هستیم که به مجموعه تکنولوژی ساخت واکسن روسیه متصل شدیم».

وی با اشاره به اینکه فاز دوم واکسیناسیون گروه های آسیب پذیر از جمله آسایشگاه سالمندان، آسایشگاه معلولان و افراد شاغل در غسالخانه ها، از امروز آغاز شده است، افزود: «در عین حال قرار است واکسن‌هایی هم از چین و هند و غیره بیاوریم». او ابراز امیدواری کرد که بحث واکسیناسیون در حوزه گروه‌های آسیب‌پذیر تا آخر اسفند ماه و بقیه از اوایل بهار تا تابستان آینده تکمیل شود».

وی ادامه داد: «واکسن پاستور و انتقال دانش فنی از کوبا به خوبی پیش می‌رود و آن هم ۱۰۰ هزار دوز قرار است در آینده نزدیک به عنوان اولین مرحله کار ما بعد از سه مرحله بالینی، واکسیناسیون و تزریقش در گروه‌های هدف آغاز شود. فاز اول مطالعه بالینی واکسن رازی هم از دیروز به صورت علمی شروع شد و اگر بررسی‌های کمیته علمی اجازه دهد واکسن کرونای برکت را در اردیبهشت ماه خواهیم داشت».

وزیر بهداشت از تعلل دربستن مرزهای عتبات انتقاد کرد

سعید نمکی وزیر بهداشت ایران، تاکید کرد: «رنجش خاطرم از این است که بارها اعلام کرده بودم که در این روزها رفتن به عتبات و زیارت در کربلا و نجف ممکن است منجر به خیز بیماری در استان‌های مرزی شود».

وی تاکید کرد: ما از ستاد خواهش کرده بودیم که مرزها را ببندید اما دیروز هنوز یکی از مرزهای ورودی باز بود و مسئولان محلی می‌گفتند که قرار است در آخرین روزهای چهارشنبه ببندیم. این برای وزیر بهداشت بسیار دردناک است. اپیدمی به سرعت جابجا می‌شود. به همین دلیل یکسری از دلخوری‌هایمان از این جهت است که خبر نداریم که طول این سرزمین را چه کسانی طی می کنند، از کجا وارد می‌شوند، از کجا خارج می‌شوند، امکانات ما در مرزها برای نگهداری افراد در قرنطینه کافی نیست ».

وزیر بهداشت ایران، ضمن پیش بینی یک اسفند بسیار سخت، گفت: «متاسفانه در خوزستان خیز سنگینی از بیماری کووید-۱۹ را داریم و منشاء بیماری اکثراً ویروس موتاسیون یافته است». وی با اشاره به طوفانی از بیماری کووید-۱۹ در کشور، بیان کرد: «امروز ویروس کرونای جهش یافته در سراسر کشور و اکثر استان‌ها خودش را نشان داده است که اولین موارد را در استان قزوین و البرز مشاهده کردیم».

ابتلا به گونۀ انگلیسی کرونا رو به افزایش است؛ شناسایی ١١۲ مبتلا به ویروس جهش یافته

علیرضا رییسی سخنگوی ستاد مقابله با کرونا، روز چهارشنبه، از شناسایی ۱۱۲ مبتلا به ویروس جهش یافتۀ کرونا در کشور خبر داد و گفت: «تا کنون ۸ نفر به دلیل ابتلا به این ویروس فوت کرده اند». وی افزود: ۱۳ مورد جدید ابتلا به ویروس جهش یافته کرونا در کشور شناسایی شده که پنج مورد در تهران، هفت مورد در هرمزگان، یک مورد در آذربایجان غربی است».

مسعود مردانی عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، با بیان اینکه موارد ابتلا به نوع موتاسیون یافته کرونای بریتانیایی رو به افزایش است، اظهار کرد: «در حال حاضر بیشترین کانون درگیری به این نوع از ویروس، استان خوزستان است. در صورتی که محدودیت‌های سفر به استان‌های درگیر با ویروس موتاسیون یافته انگلیسی اتفاق نیفتد، قطعاً مشکل به کل کشور گسترش خواهد یافت».

وی افزود: «ویروس کرونای چینی معمولا کودکان و نوجوانان را کمتر درگیر می‌کرد و بیشتر افراد مسن و کسانی که بیماری زمینه‌ای داشتند را درگیر می‌کرد اما نوع جهش یافته ویروس(انگلیسی) نسبت به نوع ابتدایی بیشتر جوانان زیر ۲۰ سال و کودکان را درگیر می‌کند».

واکسیناسیون افراد ۱۸ سال به بالا در فاز سوم مطالعات واکسن ایرانی برکت

حامد حسینی مدیر گروه مطالعات بالینی واکسن ایرانی کرونا، با اشاره به اتمام فاز یک مطالعات بالینی و تلفیق فاز دو و سه مطالعات بالینی واکسن کووایران برکت گفت: «پروتکل تلفیقی فاز دو و سه را به سازمان غذا و دارو فرستاده ایم. ۱۴ اسفند آخرین نمونه خون از داوطلبان گرفته و گزارش نهایی فاز یک ارائه می‌شود. در فاز دو کار را بر روی ۴۰۰ داوطلب دیگر ادامه می دهیم و اگر قانع کننده باشد وارد فاز سه می شویم که ۲۰ هزار نفر هستند».

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر مشخصات داوطلبانی که در فاز دو و سه، واکسن تزریق خواهند کرد گفت: «ما فاز یک یعنی تست روی گروه سنی ۱۸ تا ۵۰ سال را انجام دادیم. در فاز دو همچنان ۱۸ تا ۵۰ ساله ها هستند به صورت موازی جمعیت ۵۰ تا ۷۵ سال را وارد تست می کنیم؛ در یک نقطه تلاقی در فاز سه اینها به هم می رسند و در فاز سه اجازه خواهیم داشت که تزریق واکسن را روی جمعیت ۱۸ تا ۷۵ سال انجام دهیم».

کرونای انگلیسی به مشهد، آذربایجان غربی، اصفهان و فارس رسید

پس از شناسایی نخستین موارد ابتلا به ویروس جهش یافته در آذربایجان غربی، مهدی قلیان معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز روز چهارشنبه، از شناسایی نخستین فرد مبتلا به کرونای انگلیسی در مشهد خبر داد و گفت که این ویروس در حال گردش در کشور است. وی افزود: «این بیمار که مردی ۷۰ ساله است، در حال حاضر در یکی از مراکز درمانی مشهد بستری است».

طاهره چنگیز، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هم روز چهارشنبه با هشدار درباره شیوع ویروس کرونای جهش‌یافته در این استان گفت: «اصفهان بعد از استان خوزستان در خط اول حمله ویروس کرونای جهش‌یافته قرار دارد.»

علیرضا میراحمدی زاده رئیس کمیته علمی اپیدمیولوژی ستاد دانشگاهی مدیریت کرونای علوم پزشکی شیراز نیز با اشاره به ابتلای بیش از ۶۵۰۰ نفر از کادر درمان در استان فارس به کرونا، اعلام کرد که این بیماری ۱.۹ برابر زمان جنگ از کادر درمان این استان قربانی گرفته است.

وی افزود: «با ورود گونه جهش یافته کرونای انگلیسی به کشور، در حال حاضر هر موردی از کرونا را باید کرونای انگلیسی تلقی کرد». تایید سه مورد ابتلا به کرونای جهش یافته یا همان نوع انگلیسی، در استان فارس، این هشدار را می دهد که پای این نوع از بیماری کووید-۱۹ به فارس باز شده و با توجه به آلودگی شدید خوزستان و همجواری آن با فارس، احتمال شدت گرفتن بیماری، شهروندان این استان را تهدید می‌کند.

افزایش موارد ابتلا به کرونای جهش یافته در گیلان و احتمال شیوع در استان

آبتین حیدرزاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، از مثبت شدن آزمایش دومین مورد از کزونای در استان خبر داد. وی با اشاره به اینکه طی ۲۴ ساعت گذشته ۶۸ بیمار جدید کرونایی در بیمارستان‌های استان گیلان بستری شدند، اظهار کرد: «در حال حاضر مجموع بستری‌های بیماران کرونایی در بیمارستان‌های استان گیلان به ۳۱۶ نفر رسیده است».

او با اشاره به ویروس‌ جهش یافته، اظهار کرد: «طی روزهای گذشته شاهد ورود ویروس کرونای جهش یافته با عنوان ویروس انگلیسی به استان گیلان هستیم». او با بیان اینکه احتمال شیوع این ویروس در کل استان وجود دارد، تأکید کرد: «باید از تردد بین شهری در سطح استان گیلان جدا خودداری کنیم».

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به مرگ یک فرد ۷۰ ساله بر اثر ابتلا به این ویروس، افزود: «با توجه به بررسی‌های انجام شده در میان اعضای خانواده متوفی یک مورد مثبت دیگر از کرونای انگلیسی شناسایی شده و اقدامات لازم انجام شده است».

برای مقابله با ورود ویروس جهش یافته، مرز مهران بسته شد

اسد قاسمی فرماندار شهرستان مهران، با اشاره به تعطیلی پایانه مسافری مرز بین المللی مهران اظهار داشت: «با توجه به شیوع نوع جدید ویروس کرونا موسوم به کرونای انگلیسی در کشور عراق و بنابر تصویب ستاد استانی مدیریت کرونا ، پایانه مرزی مهران تا اطلاع بعدی به روی مسافران ورودی و خروجی مسدود است.

وی با تاکید بر اینکه مسافران عراقی که هم اکنون داخل کشور هستند می‌توانند با مراجعه به مرز و با همراه داشتن تست کرونا از مرز خارج شوند تاکید کرد: «پیش از این تنها افرادی که دارای تابعیت ایرانی، عراقی بودند، می‌توانستند از این مرز تردد کنند».

او با اشاره به اینکه فعالیت تجاری در مرز بین المللی مهران با رعایت تمامی پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی فعال است، افزود: «هم‌اکنون قرنطینه‌های بهداشتی بیشتر از پیش در مرز مهران فعال است و تیم‌های بهداشتی در این مرز برای غربالگری و پایش افراد آلوده و انجام اقدام‌های پیشگیرانه برای مقابله با بیماری‌ها حضور دارند».

شهر مرزی مهران در ۸۵ کیلومتری جنوب غربی ایلام با داشتن مرز بین‌المللی، مهمترین و اصلی‌ترین مسیر تردد خودرو‌های شخصی، کامیون‌های حامل کالا‌های صادراتی و خودرو‌های حامل زائران عتبات عالیات عراق است.

دومین درخواست برای قرنطینۀ خوزستان؛ افزایش تصاعدی مبتلایان و کمبود پرستار

پس از حدود یک هفته از اعلام خیز کرونا در خوزستان، مسئولان بهداشتی و درمانی همچنان از تکمیل ظرفیت بیمارستان‌ها، کمبود پرستار و موج مراجعه بیماران به مراکز درمانی خبر می‌دهند چنانکه موارد سرپایی ۱۰ برابر موارد بستری در استان است. با این وجود، تقاضای قرنطینه خوزستان همچنان از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا پذیرفته نشده است.

شکرالله سلمان‌زاده رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان، گفت: «با توجه به وضعیت به وجود آمده، از نظر علمی چاره‌ای جز تعطیلی و قرنطینه کامل استان خوزستان برای جلوگیری از انتقال بیشتر بیماری به خارج از استان، وجود ندارد و منتظر هستیم که تصمیم‌های مربوطه در این خصوص اتخاذ شود».

وی از تکمیل ظرفیت تخت‌های بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان آیت‌الله طالقانی آبادان خبر داد و افزود: «با اشاره به آخرین وضعیت شیوع کرونا در جنوب غرب خوزستان، وضعیت بیماری در شهرهای آبادان، خرمشهر و شادگان قرمز است و تعداد بیماران به صورت تصاعدی رو به افزایش است».

ورود به استان های شمالی و ۸ شهر دیگر ممنوع شد؛ محدودیت تردد برای شهرهای خوزستان

با مصوبۀ ستاد ملی مقابله با کرونا و با توجه به قرار گرفتن شهرهای استان خوزستان در وضعیت قرمز، ورود به استان های شمالی و ۸ شهر دیگر ممنوع شد.

رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور ناجا در این زمینه گفت: «برابر مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا با توجه به قرار گرفتن شهر‌های استان خوزستان در وضعیت قرمز، ورود پلاک‌های غیربومی و خروج پلاک‌های بومی از شهر‌های استان خوزستان ممنوع اعلام شده است».

وی افزود: «ورود خودرو‌های شخصی به استان‌های شمالی با وضعیت زرد و شهر‌های مشهد، قم، اصفهان، شیراز، بوشهر، بندرعباس و جزایر قشم و کیش با محدودیت و ممنوعیت همراه است».

وی ادامه داد: «محدودیت تردد شبانه خودرو‌ها از ساعت ۲۱ تا ۳ بامداد کماکان در شهر‌های گروه قرمز و نارنجی و زرد و آبی ادامه دارد.»

آمار رسمی کرونا در ایران:

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، گفت: از دیروز تا امروز۶ اسفند و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۸۲۷۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۷۴۶ نفر از آنها بستری شدند. بر این اساس مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۵۹۸ هزار و ۸۷۵ نفر رسیده است.

وی افزود: «متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۷۳ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به ۵۹ هزار و ۷۳۶ نفر رسیده است».

لاری ادامه داد: در عین حال ٣۷٠۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید بیماری و در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان ها تحت مراقبت قرار دارند.

به گفته او، در حال حاضر ۱۱ شهرستان قرمز، ۵۲ شهرستان نارنجی، ۲۱۷ شهرستان زرد و ۱۶۸ شهرستان آبی هستند همچنین شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در وضعیت قرمز قرار دارند.

 

 

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.