کرونا در ایران؛ روحانی: سفر نوروزی به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع است
حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در جلسه ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا اعلام کرد سفر به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع است کسی برای سفر نوروزی به این شهرها برنامه‌ریزی نکند.

رئیس جمهوری ایران گفت "ما امروز برای عید مصوب کردیم سفر برای برای شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع است. کسی برنامه ریزی نکند، نیروی انتظامی و همه نیروها هم به قانون و مقرراتی که وضع شده عمل می کنند و مردم توجه کنند".

او همچنین از مردم خواست "تا می توانند خریدهای شب عید خود را اینترنتی انجام دهند".

با این حال رئیس جمهور ایران ابراز امیدواری کرد که "جز یک استان که به دلیل همجواری با کشور دیگری و رفت‌وآمدها به آن گرفتار ویروس جهش‌یافته شده، سایر استان‌های کشور وضعیت و شرایطی نسبتا خوبی دارند".

وضعیت قرمز و نارنجی به چه معناست؟
بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا وضعیت قرمز به معنای بسیار پر خطر است و در این وضعیت همه مشاغل به جز شغل‌های گروه یک که مشاغل ضروری هستند، باید تعطیل باشند.

وضعیت قرمز در عین حال به این معناست که تعداد موارد قطعی، به ازای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت بیش از ۲۵ مورد در روز و روند اپیدمی در حال ازدیاد است.

پس از رنگ قرمز، رنگ‌های نارنجی، زرد و آبی قرار دارند: به این ترتیب که بستری‌های چهار نفر در ۱۰۰ هزار نفر زرد، شش نفر در ۱۰۰ هزار نفر نارنجی و ۱۰ نفر در ۱۰۰ هزار نفر، قرمز محسوب می‌شوند.

رنگبندی جدید از شنبه ۲۵ بهمن‌ماه در سراسر ایران اعمال شد و در آن رنگ آبی به معنای وضعیت "کم‌خطر" به رنگ‌ها افزوده شد.

بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا خروج خودروهای بومی از شهرهای قرمز و نارنجی و ورود خودروهای غیر بومی به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع است.

روز گذشته وزارت بهداشت ایران اعلام کرد در حال حاضر ۱۱ شهرستان قرمز، ۳۲ شهرستان نارنجی، ۲۵۱ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان آبی هستند. شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در وضعیت قرمز قرار دارند.

روند نزولی رعایت‌ پروتکل‌ها
همزمان سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت گفت "روند نزولی رعایت پروتکل‌های بهداشتی به کمترین حد از اواسط آبان تاکنون رسیده است". به گفته این مقام بهداشتی ایران "تقریبا از اواخر بهمن ماه تاکنون این روند نزولی ادامه پیدا کرده است".

مقام‌های ایرانی درباره موج چهارم کرونا در ایران هشدار می‌دهد.

دولت ایران اول اسفند ۱۳۹۸ یک روز مانده به انتخابات مجلس یازدهم از همه‌گیر شدن ویروس کرونا در این کشور خبر داد. اکنون بنابر آمار رسمی از ابتدای شیوع ویروس کرونا در ایران تا کنون دستکم یک میلیون و ۶۷۳ هزار نفر به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و بیش از ۶۰ هزار نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

تحقیقات بی‌بی‌سی فارسی اما نشان می‌دهد تعداد واقعی درگذشتگان و مبتلایان کرونا بیشتر از آمارهای دولتی است و خود مقام‌های وزارت بهداشت نیز اذعان می‌کنند که آمار حقیقی می‌تواند دو برابر آمار رسمی باشد.

تحقیقات بی‌بی‌سی فارسی همچنین حاکی از پنهان‌کاری و لاپوشانی عمدی در شمار واقعی قربانیان و مبتلایان و همچنین زمان احتمالی ورود کرونا به ایران است.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.