قم، کردستان و گلستان "کمترین میزان رعایت پروتکل‌ها" را دارند

سخنگوی وزارت بهداشت نسبت به عدم رعایت پروتکل‌ها در سه استان کشور و شیب تند بیماران بستری در خوزستان هشدار داد. یک عضو کمیته علمی ستاد ملی کرونا نیز تست‌ تقلبی مسافران عراق را عامل شیوع کرونای انگلیسی در خوزستان دانست.

مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد ملی کرونا اعلام کرده که رفت و آمد غیرمجاز در مرزهای خوزستان و عراق، دلیل اصلی شیوع ویروس جهش‌یافته کرونا در این استان است. او گفته که افراد زیادی با برگه‌های تقلبی تست منفی وارد ایران شده‌اند و افزوده که قیمت این برگه‌ها یک الی یک و نیم میلیون تومان است.

خبرگزاری ایرنا به نقل از مسعود مردانی می‌نویسد: «مسئله نگران‌کننده این است که رفت و آمد بین‌استانی به راحتی انجام می‌شود و در موارد متعدد دیده شده که بیمار مبتلا به کرونا از اهواز با پرواز به مشهد یا جاهای دیگر رفته و به این ترتیب بیماری در کل کشور گسترش یافته است.»

طبق اعلام وزارت بهداشت ایران، آبادان، اهواز، بندرماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، کارون و هویزه در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند. وزیر بهداشت تصریح کرده که چرخش ویروس جهش‌یافته کرونا در ایران از ۱۶ بهمن ۹۹ شروع شده است.

ورود کرونا به ایران در اسفند سال گذشته به طور رسمی اعلام شد. آمار مبتلایان در این یک سال یک میلیون و ۶۷۳هزار و ۴۷۰ نفر و مجموع جان‌باختگان ۶۰هزار و ۵۹۴ نفر عنوان می‌شود.

زنگ خطر در خوزستان

طبق گفته سخنگوی وزارت بهداشت، در ۲۴ ساعت گذشته ۸۲ نفر دیگر در پی ابتلا به کرونا فوت کرده‌اند.

سیماسادات لاری روز شنبه ۱۶ اسفند نسبت به شیب‌ تند بیماران بستری در خوزستان هشدار داد و استان‌های کردستان، قم و گلستان را واجد پایین‌ترین میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی معرفی کرد.

خانم لاری گفت: «در استان خوزستان شاهد شیب بسیار تند موارد بستری روزانه و در چهارمحال بختیاری، قزوین و البرز شاهد روند افزایشی در موارد بستری مبتلایان هستیم.»

او با ابراز تاسف از "عادی‌انگاری" شرایط افزود که بیشترین موارد مرگ از خوزستان، مازندران و سمنان گزارش شده‌اند. سخنگوی وزارت بهداشت یادآور شده که ۱۱ شهرستان ایران قرمز، ۳۲ شهرستان نارنجی، ۲۵۱ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان آبی هستند.

سیما لاری ابراز امیدواری کرده که با تقویت حساسیت عمومی و با رعایت پروتکل‌ها، جلوی بروز خیز چهارم بیماری در کشور گرفته شود.

این هشدار در حالی داده می‌شود که ستاد ملی مقابله با کرونا در آخرین جلسه خود، سفر به شهرهای قرمز و نارنجی را ممنوع کرده و از مردم خواسته که در ایام عید به مسافرت نروند. حسن روحانی توصیه کرده که خریدهای نوروزی هم حتی‌المقدور به صورت اینترنتی انجام گیرند.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.