کرونا در ایران؛‌ هشدار وزیر بهداشت درباره بروز شرایط خوزستان در دیگر استان‌ها

سعید نمکی، وزیر بهداشت، با هشدار نسبت به احتمال بروز شرایط بحرانی خوزستان در دیگر نقاط ایران، به شهروندان «التماس» کرد که سفر نروند.

همزمان معاون وزیر بهداشت نیز به ضعف در قرنطینه بیماران مبتلا به کرونا در کشور اذعان کرده است.

آن‌طور که خبرگزاری ایرنا، روز سه‌شنبه، ۱۹ اسفند گزارش کرده، آقای نمکی گفته بر اساس بررسی‌ها، «۵۷ درصد بیماران جدید» در استان خوزستان، به ویروس جهش یافته‌ای که نخستین‌بار در بریتانیا مشاهده شد، مبتلا بودند.

وی شرایط استان خوزستان از نظر ابتلا و مرگ ناشی از کرونا را به یک «طوفان سهمگین» تشبیه کرده و گفته است در این استان‌ «جوان‌ترها بیشتر از قبل از بین رفتند».

وزیر بهداشت ایران به روال معمول آمار تفکیکی درباره شیوع و وضعیت این بیماری ارائه نداد.

مقام‌های وزارت بهداشت و مقام‌های محلی، چند هفته است که وضعیت کرونا در خوزستان را «بسیار وخیم» توصیف می‌کنند.

با وجود این، ستاد ملی مقابله با کرونا با درخواست قرنطینه این استان که بارها از سوی مقام‌های محلی استان خوزستان طرح شده، مخالفت کرده است.

علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت نیز یکی از ضعف‌های مشهود در کنترل بیماری کرونا در ایران را «ایزوله سازی و قرنطینه بیماران» عنوان کرد.

به گزارش مهر، وی با اشاره به شیوع ویروس جهش یافته کرونا در ایران، بر ضرورت «بازآرایی جدید برای مقابله با رفتار بیماری» از جمله شناسایی و قرنطینه سریع بیماران، تاکید کرد.

در ادامه درخواست‌های مقام‌‌های رسمی مبنی بر خودداری شهروندان از سفر، حسین ذوالفقاری، رئیس کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا نیز گفته «سفر به شهرها و از شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی کرونایی ممنوع است و از ۲۵ اسفند ماه که رنگ‌بندی شهرها اعلام می‌شود، تا ۱۵ فروردین ماه به همان منوال خواهد بود.»

به گفته وی، چنانچه در طول تعطیلات، وضعیت شهری تغییر کند و «قرمز یا نارنجی شود، مسافرین سه روز مهلت دارند که از آن شهر خارج شوند و مسافری هم نمی‌تواند وارد آن شهر بشود.»

علی رئوفی، معاون سیاسی و امنیتی استانداری هرمزگان نیز گفته از ۲۰ اسفندماه در همه ورودی‌های هرمزگان آزمایش کرونا انجام می‌شود و مسافران بدون تست کرونا اجازه ورود به شهرستان‌های استان ندارند.

بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا مسافرت به شهرهایی که وضعیت آن‌ها آبی یا زرد است ممنوع نیست، ولی هرمزگان به دلیل اینکه استانی مسافرپذیر است سفر کردن به آن ممنوع است.

در آخرین گزارش درباره آمار رسمی کرونا در ایران، سیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت ایران روز سه‌شنبه، ۱۹ اسفند از شناسایی ۸۵۵۴ بیمار دیگر مبتلا به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.

وی بدون ارائه آمار تفکیکی، افزود که با احتساب این افراد، شمار بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در ایران به یک میلیون و ۷۰۶ هزار و ۵۵۹ نفر رسید.

بر اساس آمار وزارت بهداشت، طی این مدت، ۸۱ بیمار دیگر مبتلا به کرونا جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان به ۶۰ هزار و ۸۶۷ نفر رسید.

مقام‌های وزارت بهداشت ایران نه تنها از ارائه آمار تفکیکی کرونا خودداری می‌کنند، بلکه آمار دولتی روزانه آنها از سوی منابع مستقل با تردیدهای جدی روبروست.

بر اساس برآوردهای سازمان نظام پزشکی ایران، شمار قربانیان کرونا در ایران، دست‌کم سه تا چهار برابر آمار رسمی است که توسط وزارت بهداشت اعلام می‌شود.

 با استفاده از گزارش‌های ایرنا، مهر، ایسنا و رادیو فردا؛ ب.ب/ر.ح

 

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.