کرونا در ایران: واکسن چینی سینوفارم مجوز مصرف اضطراری گرفت؛ افزایش مبتلایان به کرونای انگلیسی در هرمزگان و خوزستان

سخنگوی سازمان غذا و داروی ایران، روز چهارشنبه ۲٠ اسفند، از صدور مجوز مصرف اضطراری برای واکسن چینی سینوفارم خبر داد و گفت که این واکسن مانند سایر واکسن های مجاز در سیستم توزیع واکسیناسیون کشوری قرار خواهد گرفت. از سوی دیگر، علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، خواستار تغییر رنگ بندی شهرها بر اساس ویروس جهش یافته شد و ضمن انتقاد از «تناقض در گفتار مسئولان در خصوص مشخص نبودن تکلیف سفرهای نوروزی»، نسبت به چرخش انواع ویروس کرونا در کشور با سفرهای نوروزی و همچنین خطر شکل گیری موج جدید این بیماری در هفته سوم فروردین ماه هشدار داد.

واکسن چینی سینوفارم در ایران مجوز مصرف اضطراری گرفت

کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو در ایران، روز چهارشنبه ۲٠ اسفند، دربارۀ آخرین وضعیت محموله واکسن سینوفارم اهدایی کشور چین گفت: «این واکسن در سازمان غذا و دارو تأییدیه مصرف اضطراری را دریافت کرد».

پیش از این مجوز ورود و مصرف اضطراری «مشروط» این واکسن توسط سازمان غذا و دارو صادر شده بود.

جهانپور افزود: «مجوز مصرف اضطراری واکسن سینوفارم پیش از این حداقل در ۳۳ کشور دنیا صادر شده است و مصرف آن در کشور سازنده و ده ها کشور دیگر آغاز شده است».

وی تصریح کرد: «پس از تکمیل اطلاعات و مستندات فنی و بررسی آن در سازمان غذا و دارو، مجوز مصرف اضطراری آن در کشور صادر شده و در حال حاضر برای توزیع و تلقیح آن منعی وجود ندارد. این واکسن مانند سایر واکسن های مجاز در سیستم توزیع واکسیناسیون کشوری قرار خواهد گرفت و از طریق معاونت بهداشت براساس اولویت‌های اعلام شده در سند ملی واکسیناسیون کرونا توزیع و استفاده خواهد شد».

افزایش پنج برابری آمار بستری کودکان مبتلا به کرونا در تهران؛ پیش بینی افزایش بار بیماری در هفتۀ سوم فروردین

نادر توکلی معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، روز چهارشنبه گفت: «میزان ورودی بیماران زیر ۱۰ سال به بیمارستان ۱۱ درصد کل شده است، در صورتی که این درصد قبلاً ۲ الی ۳ درصد بیشتر نبوده است، این یعنی میزان بستری در گروه سنی پایین بیشتر شده است که این موضوع نگران کننده است».

وی در رابطه با ویروس جهش یافته، افزود: «ما همه‌ بیماران را تست نمی‌کنیم، بلکه فقط موارد مشکوک را تست می‌کنیم ولی قطعا ویروس جهش یافته نسبت به نوع غیرجهش یافته بیشتر خواهد شد و این موضوع باعث پیچیدگی روند درمان خواهد شد».

وی در مورد تعداد کادر درمان واکسینه شده‌ در تهران، بیان کرد: «واکسیناسیون برای بخش مراقبت‌های ویژه، اورژانس و بخش‌های کرونایی بیمارستان‌ها بوده و آمار کلی واکسیناسیون را دقیق نمی‌توانیم بگوییم ولی به ترتیب اولویتی که وزارت بهداشت اعلام کرده، زیر ۳۰ درصد کل پرسنل است».

وی تصریح کرد: «با توجه به اینکه از استان تهران به نقاط دیگر تردد زیاد خواهد بود، اگر رعایت‌ها به درستی صورت نگیرد، پیش‌بینی می‌کنیم که در هفتۀ سوم فروردین ماه ۱۴۰۰ با افزایش بار بیماری مواجه خواهیم شد».

علیرضا زالی نسبت به خطر موج جدید کرونا با بازگشت مسافران نوروزی هشدار داد

علیرضا زالی فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، روز چهارشنبه با اشاره به کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور، نسبت به چرخش انواع ویروس کرونا در کشور با سفرهای نوروزی و همچنین خطر شکل گیری موج جدید این بیماری در هفته سوم فروردین ماه هشدار داد.

وی گفت: «با بازگشت مسافران نوروزی، مانند آن است که با شبیخون ویروس مواجه شویم و البته تقارن آن هم با شروع کسب و کار مردم است؛ بر همین اساس ممکن است در زمانی که مردم انتظار بازگشت اقتصاد و رونق کسب و کار را دارند، شاید لازم باشد که در کسب و کار دخالت کنیم و محدودیت ایجاد شود.»

وی تأکید کرد که «رنگ بندی شهرها بر اساس ویروس جهش یافته باید تغییر کند» و با انتقاد از عدم هماهنگی در تصمیمات اتخاذ شده از سوی مسئولان، ادامه داد: «موضوع دیگر سطح بالای تناقض در گفتار است همانند آنچه که در بازگشایی مدارس در مهر و بهمن ماه شاهد بودیم. اکنون نیز اندکی به پایان سال باقی مانده است اما هنوز تکلیف سفرهای نوروزی به صراحت مشخص نیست».

افزایش مبتلایان به کرونای انگلیسی در هرمزگان؛ بندرعباس در آستانۀ موج طوفانی کرونا

فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، از شناسایی ۲۰فرد مبتلا به کرونای انگلیسی در این استان و مرگ یک جوان ۳۱ ساله در قشم خبر داد.

عبدالجبار ذاکری رئیس مرکز بهداشت بندرعباس نیز روز چهارشنبه ۲۰ اسفندماه گفت: «با توجه به افزایش دو برابری موارد مثبت کرونا نسبت به هفته گذشته، موج طوفانی کرونا در شهرستان بندرعباس با شیب تندی در حال وقوع است».

وی افزود: «اگر مردم در شرایط کنونی دستورالعمل های بهداشتی را رعایت نکنند تا دو هفته آینده قطعاً شاهد افزایش موارد بستری و سپس فوت ناشی از کرونا خواهیم بود».

وی بیان کرد: ویروس کرونا در شهر بندرعباس به سرعت در حال گردش و ابتلای افراد است و این در حالی است که گردش نوع جهش یافته کرونا نگرانی ما را چند برابر کرده است». وی تصریح کرد: ورزشکاران انجام تمرینات و مسابقات را به زمان دیگری موکول کنند. همچنین شهروندان از تردد غیر ضروری و سفر پرهیز کنند و در صورت وجود کمترین علائم حتما به مراکز کووید یا کلینیک‌ها و مطب‌های پزشکان مراجعه کنند».

درخواست اعزام نیروی درمانی به اهواز؛ جلوگیری از پرواز ٣۵ مسافر مبتلا به کرونا در فرودگاه اهواز

فرهاد سلطانی سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، با اشاره به کمبود نیروی درمانی به ویژه پرستار در بیمارستان‌های اهواز اظهار کرد: «برای جبران کمبود نیروی درمانی، از سوی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز درخواست تامین نیرو و اعزام به خوزستان، به وزارت بهداشت ارسال شده است».

وی افزود: «مکاتبات انجام شده است اما هنوز در خصوص این درخواست، پاسخی دریافت نکرده‌ایم».

امراله مردانی رئیس مرکز بهداشت شرق اهواز با اشاره به ادامه تلاش برای افزایش بیماریابی به منظور شناسایی مبتلایان و کاهش زنجیره انتقال بیماری، اظهار کرد: «در حال حاضر روزانه ۴ هزار تست تنها در شرق اهواز در حال انجام است که حدود ۴۵۰ مورد از این نمونه‌ها مثبت می‌شوند».

وی با اشاره به انجام تست از مسافران پیش از پرواز در فرودگاه اهواز افزود: «روز دوشنبه، ۱۶۰۰ تست در فرودگاه اهواز از مسافران انجام شد و تا دوشنبه شب از مسافرت ۳۵ نفر از مسافران که عازم شهرهای مختلف کشور بودند، به دلیل ابتلا به کرونا جلوگیری شده است».

وضعیت وخیم کرونا در خوزستان؛ آغاز واکسیناسیون سالمندان از پنجشنبه ۲۱ اسفند

محمد آرزومند رئیس بیمارستان امیرالمومنین اهواز، از پر شدن ظرفیت این بیمارستان خبر داد و گفت که «تمام ظرفیت بیمارستان در اختیار بیماران کرونایی است و حتی بیش از ظرفیت این مرکز بیمار پذیرش کردیم و دیگر جایی برای پذیرش بیماران کرونایی نداریم».

در روزهای گذشته بسیاری از مقامات خوزستان، درباره وضعیت کرونا در این استان به‌ویژه با توجه به شیوع گسترده ویروس جهش‌یافته و کمبود پرستار و امکانات درمانی هشدار داده و خواستار تعطیلی و قرنطینه کامل این استان از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا شدند. این درخواست تاکنون بدون پاسخ مانده و تنها منجر به اعمال برخی محدودیت‌ها از جمله ممنوعیت ورود پلاک‌های غیربومی به این استان شده است.

از سوی دیگر، فرهاد ابول‌نژادیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، از آغاز تزریق واکسن کرونا برای سالمندان سراهای سالمندان در خوزستان از روز پنجشنبه خبر داد و گفت: «واکسیناسیون کادر بهداشت و درمان، جانبازان بالای ۵۰ درصد و جانبازان شیمیایی در حال انجام است».

وی افزود: از روز پنجشنبه ۲۱ اسفندماه، تزریق واکسن برای سالمندان سرای سالمندان در خوزستان آغاز خواهد شد و امیدواریم هفته آینده نیز واکسیناسیون بیماران خاص شامل بیماران ام‌اس، تالاسمی، دیالیزی و هموفیلی که در سامانه‌های دانشگاه علوم پزشکی ثبت شده‌اند، آغاز شود».

بستری شدن ۱٢۰ بیمار کرونایی طی یک روز در فارس؛ تکمیل ظرفیت بیمارستان مرجع شیراز

عبدالرسول همتی معاون بهداشت علوم پزشکی شیراز، روز چهارشنبه ۲۰ اسفند گفت: «با بستری شدن ۱۲۰ بیمار طی یک روز گذشته، آمار کل بیماران بستری در بخش‌های کرونای بیمارستان‌های فارس به ۶۰۵ نفر رسیده استو ۸۶ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ICU بستری هستند و خدمات ویژه درمانی دریافت می‌کنند».

وی با بیان اینکه آمار تعداد بیماران مبتلا به کرونا در فارس روندی افزایشی دارد، از افزایش ورودی بیمار به مراکز درمانی مرجع کووید ۱۹ در این استان خبر داد و گفت: «آمارها نشان از افزایش شمار بیماران در شهرهای هم مرز با استان‌های جنوبی کشور می دهد». او از شهروندان استان درخواست کرد تا از مسافرت غیر ضروری به شهرهای جنوبی و مناطق دارای وضعیت نارنجی و قرمز در کشور خودداری کنند».

اورنگ ایلامی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با بیان اینکه شیراز با ۱۵۴۶ مورد فوتی، بیشترین تعداد مرگ براثر بیماری کرونا را در فارس دارد، نسبت به روند افزایشی آمار مبتلایان در این استان هشدار جدی داد و گفت : «ظرفیت یکی از بیمارستان‌های مرجع کرونای شیراز در حال تکمیل است».

آمار رسمی کرونا در ایران:

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت ایران، روز چهارشنبه گفت: «از دیروز تا امروز ۲۰ اسفند و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۸۶۰۳ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۷۰۱ نفر از آنها بستری شده اند».

به گفته وی، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۷۱۵ هزار و ۱۶۲ نفر رسیده است.

وی ادامه داد: «متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۶۱ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۶۰ هزار و ۹۲۸ نفر رسیده است».

لاری افزود: ۳۸۲۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید بیماری و در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

 

 

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.