حوادث چهارشنبه سوری دست‌کم «هشت کشته و ۷۰ قطع عضو» به همراه داشته است

سخنگوی اورژانس ایران روز سه‌شنبه ۲۶ اسفند خبر داد که از ابتدای اسفند امسال تا کنون دست‌کم «هشت نفر» در ارتباط با «حوادث چهارشنبه سوری» جان باخته‌اند و «۷۰ نفر» نیز قطع عضو شده‌اند.

مجتبی خالدی می‌گوید که از اول اسفند تا سه‌شنبه شب، ۶۰۱ نفر نیز آسیب دیده‌اند.

او در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا افزود که همچنین «۷۰ نفر قطع‌ عضو شده و چشم ۱۵۹ نفر آسیب دیده و ۲۲۸ نفر نیز دچار سوختگی شده‌اند».

آقای خالدی بیشترین تعداد آسیب‌دیده‌ها را در استان‌های تهران، آذربایجان شرقی و کرمانشاه و مرکزی اعلام کرده است.

هر ساله با رسیدن آخرین چهارشنبه سال، موارد زیادی از انفجار مواد محترقه در کشور گزارش می‌شود. حوادث چهارشنبه سوری پارسال در ایران دو کشته و ۷۵۱ زخمی برجای گذاشت.

پارسال بیشترین مصدومین از استانهای تهران، آذربایجان شرقی و غربی بودند، اما وزارت بهداشت ایران اعلام کرده بود که شمار مصدومان حوادث چهارشنبه‌سوری در مقایسه با سال‌های گذشته کاهش داشته است.

پارسال شمار تلفات نیز دو نفر بود اما در سال ۹۷ این رقم شش نفر، برابر با شمار تلفات امسال تا عصر روز سه‌شنبه بود.

چهارشنبه سوری هر سال در آخرین سه‌شنبه شب سال برگزار می‌شود. به گفته کوروش نیکنام، موبد زرتشتی، پنج روز مانده به نوروز، مردمان ایران‌زمین آتش روشن می‌کردند تا فروهر درگذشتگان به سوی آن‌ها بيايند و روز نخست نوروز اين آتش را به پشت‌بام‌ها يا بلندی‌ها می‌بردند تا فرورها را بدرقه کنند.

افروختن آتش، نمایش نور، یا ترقه‌بازی در جشن‌های مختلف در برخی فرهنگ‌های کهن دیگر در قاره آسیا نیز رایج است. مردمان سرزمین چین، سال نو -که در تقویم قمری چینی آغاز بهار به‌شمار می‌رود- را با آتش‌بازی و ترقه‌بازی می‌گذرانند تا «هیولایی» افسانه‌ای را بترسانند و سال خوبی داشته باشند.

دیوالی یا دیپاوالی، یکی از مهم‌ترین و برجسته‌ترین جشن‌های هندوان، نیز با خانه‌تکانی و نمایش نور فرا می‌رسد. واژگان «دیپا» در سانسکریت به‌معنی فانوس یا چراغ است و این جشن نمادی از پیروزی نیکی و دانش (روشنایی) بر بدی و نادانی (تاریکی) است.

با استفاده از گزارش‌های ایلنا، ایسنا، رادیو فردا/ف.ق/ک.ر

 

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.